Mentelmi ügyek: „Mosoly és bilincs…”

Tizenegy országgyűlési képviselő mentelmi jogának a felfüggesztését kezdeményezték a feljelentők és a bíróságok. A Fidesz, a Jobbik és az LMP elfüggetlenedett képviselői az voltak az érintettek: rágalmazás vétsége volt vád. Döntött róluk a Tisztelt Ház.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

Szabadultak a láncosok

A Budapesti XX., XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság indítványozta Dorosz Dávid, Jávor Benedek, Karácsony Gergely, Scheiring Gábor, Szabó Rebeka, Szél Bernadett, Szilágyi László, Vágó Gábor független országgyűlési képviselők mentelmi jogának felfüggesztését rágalmazás vétsége miatt.

Az indítványhoz csatolták a KÖZGÉP ZRT. képviseletében eljáró ügyvéd feljelentését. E szerint: 2012. július 11. napján – előzetes bejelentés és engedély nélkül - jogellenesen behatoltak a KÖZGÉP Zrt. 1239 Budapest, Haraszti út 44. szám alatti kerítéssel és sorompóval körbezárt üzemi magánterületér. Az elkövetők a közlekedési útvonalat akadályozva, magukat egymáshoz láncolták és transzparenseikkel jogszerűtlen demonstrációt tartottak, amely tevékenységükkel riadalmat és üzemzavart okoztak a telephelyen.

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2013. május 28-i ülésén tárgyalta. Hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével, illetve a feljelentésben erre vonatkozó értékeléssel és jogi minősítéssel. A bizottság az Országgyűlésről szóló 2012. évi XXXVI. törvény 74 . § (3) bekezdésében foglaltak szerint járt el, azaz a mentelmi jog felfüggesztését indítványozó bíróság indítványa alapján, amelyben az szerepel, hogy a büntetőeljárás rágalmazás vétsége miatt folyik. Erre pedig a magánvádas ügyekben követett mentelmi jogot töretlenül fenntartó gyakorlata vonatkozik, amely a mentelmi jog célját, az Országgyűlés, illetve a képviselők zavartalan munkavégzését biztosítja. Mindezekre tekintettel a Mentelmi bizottság 5 igen, 1 nem szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy a mentelmi jogukat az adott ügyben ne függessze fel.

Az Országgyűlés megfogadta a tanácsot: felfüggesztés mellett voksolók igen ellenére, a tartózkodók kíséretében megőrizte a „magukat is egymáshoz láncoló” képviselők mentelmi jogát. 

KÉPVISELŐ

IGEN

NEM

TARTÓZKODÁS

 Dorosz Dávid

56

244

1

Jávor Benedek

54

245

0

Karácsony Gergely

51

246

0

Scheiring Gábor

49

243

0

Szabó Rebeka

52

243

1

 Szél Bernadett

51

245

1

Szilágyi László

51

243

1

Vágó Gábor

59

225

5

A Debreceni Törvényszék indítványozta Rubi Gergely országgyűlési képviselő (Jobbik) mentelmi jogának felfüggesztését, mivel ellene Tasó László  országgyűlési képviselő (Fidesz) feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt.

A feljelentés szerint: Rubi Gergely 2011. november 20-án öt interneten megjelent újságcikkben valótlan, becsületsértő tényállításokat tett közzé Tasó Lászlóról. Ezekben azt állította, hogy Tasó László engedély nélkül üzemeltet egy apartmanházat Hajdúszoboszlón, amelynek az üzemeltetésből eredő jövedelme nem szerepel a vagyonnyilatkozatában.

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2013. május 28-i ülésén tárgyalta. Hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas ügyekben követett mentelmi jogot töretlenül fenntartó gyakorlata a mentelmi jog célját, az Országgyűlés, illetve a képviselők zavartalan munkavégzését kívánja biztosítani. Döntése meghozatalakor figyelemmel volt arra is, hogy az érintettek közszereplő országgyűlési képviselők. Mindezekre tekintettel a Mentelmi bizottság 5 igen, 1 nem szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Rubi Gergely országgy űlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Az Országgyűlés megfogadva a tanácsot, felfüggesztés mellett voksoló 35 igen ellenére, 253 nem, 2 tartózkodás kíséretében megőrizte Rubi Gergely mentelmi jogát.

Feljelentették a Fideszt

A Debreceni Járásbíróság indítványozta Tasó László országgyűlési képviselő (Fidesz) mentelmi jogának felfüggesztését, mivel ellene Ignáth János nyíradonyi lakos feljelentést tett rágalmazás és becsületsértés vétsége miatt.

A feljelentés szerint: Tasó László 2012. október 19. napján a Facebook közösségi hírportálon a helyi egészségház felújításával kapcsolatosan olyan kijelentéseket tett, amelyek alkalmasak feljelentő becsületének csorbítására.

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2013. május 28-i ülésén tárgyalta. Tasó László képviselő úr az ülésen választókerületi elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni, erről írásban tájékoztatta a bizottság elnökét. Az üggyel kapcsolatosan utalt arra, hogy a feljelentés tárgyát jelentő kommentár nem feljelentőnek címzett reagálás, hanem egy megegyező nevű, a közösségi oldalra kommentelő írásra történő válasz volt, ami néhány óráig volt csak olvasható, és alig néhány ember olvasta.

A Mentelmi bizottság hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas ügyekben követett mentelmi jogot töretlenül fenntartó gyakorlata a mentelmi jog célját, az Országgyűlés, illetve a képviselők zavartalan munkavégzését kívánja biztosítani. Mindezekre tekintettel a Mentelmi bizottság 5 igen, 1 nem szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Tasó László országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Az Országgyűlés megfogadva a tanácsot, felfüggesztés mellett voksoló 46 igen ellenére, 250 nem, 1 tartózkodás kíséretében megőrizte Tasó László mentelmi jogát.

Megsértődött a polgármester

A Budakörnyéki Járásbíróság indítványozta Csenger-Zalán Zsolt  országgyűlési képviselő (Fidesz) mentelmi jogának felfüggesztését, mivel ellene Wittinghoff Tamás Budaörs város polgármestere pótmagánvádat terjesztett elő rágalmazás vétsége miatt.

E szerint:Csenger-Zalán Zsolt a budaörsi uszoda kivitelezésével összefüggésében olyan valótlan tartalmú tényállításokat tartalmazó sajtóközleményt tett közzé a budaörsi Fidesz-KNDP frakcióvezetőjével együtt, 2010. február 8-án, amely a pótmagánvádló állítólagos felelősségét taglalja, illetve kifejezetten vele kapcsolatosan szerepelnek benne valótlan tényállítások. E nyilatkozat akkor szinte minden közéleti írott sajtóorgánumban, illetve elektronikus médiumban megjelent.

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2013 . május 30-i ülésén tárgyalta. Hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas, pótmagánvádas rágalmazási ügyekben követett mentelmi jogot töretlenül fenntartó gyakorlata a mentelmi jog célját, az Országgyűlés, illetve a képviselők zavartalan munkavégzését kívánja biztosítani. Mindezekre tekintettel a Mentelmi bizottság 5 igen szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Csenger-Zalán Zsolt országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Az Országgyűlés megfogadva a tanácsot, felfüggesztés mellett voksoló 38 igen ellenére, 258 nem, 2 tartózkodás kíséretében megőrizte Csenger-Zalán Zsolt mentelmi jogát.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!