Nyári felüdülésként olykor nagyon messzi tájak és közösségek honlapjaira is ellátogatok. Afféle szellemi-lelki utazás ez, nem kerül szinte semmibe, de olykor nagy örömet is szerez. Ilyen volt nemrég az, amikor havi tallózásaim, netes szörföléseim sorában ráklikkeltem az Orosz Ortodox Egyház Külügyi Hivatalának színes és érdekes honlapjára. S mit látnak szemeim? Két ismerős arcot is a fotókon: Őszentsége Kirill pátriárka, minden orosz ortodox, azaz 150 millió hívő pátriárkájának és Szijjártó Péter magyar külügyminiszternek a fotóit, amint az archaikusan elegáns tárgyalóban delegációik kíséretében beszélgetnek egymással. A pátriárkai és zsinati rezidencián, a St. Dániel monostorban lezajlott kétoldalú találkozóra július 4-én került sor. Nem tudom, ki mennyit tud erről a találkozóról, de kellően fontosnak tartom ahhoz, hogy Olvasóinkat is tájékoztassam erről. Az orosz ortodox sajtó megtette a magáét: sokkal szélesebb teret szentelt a találkozónak, mint a hazai. Vajon miért? Most nem ezen töprengünk, hanem igyekszünk beszámolni a találkozóról. (Forrás: mospat.ru https://mospat.ru/en/2017/07/04/news148142/; patriarchia.ru - patriarchia.ru/db/text/4948341.html )
Magas szintű tárgyalópartnerek – fontos témák
Kirill pátriárka kíséretében jelen volt a megbeszélésen Tyihon podolszki püspök, a budapesti és magyarországi orosz ortodox püspökség adminisztrátora, Antonij bogorodszki püspök, a Moszkvai Patriarchátus Külföldi Intézményei Hivatalának vezetője, Filaret archimandrita, a patriarchátus külügyi hivatalának helyettes vezetője. A magyar külügyminiszter kíséretében jelen volt a megbeszélésen Balla János, hazánk rendkívüli és meghatalmazott oroszországi nagykövete, dr. Csutora Zsolt, a Keleti Nyitás Államtitkárságának vezetője, továbbá Budai Gyula, a Külügyminisztérium miniszteri biztosa.
Kirill pátriárka köszöntötte a delegációt, s emlékeztetett arra, hogy többször is járt korábban hazánkban a patriarchátus külügyi hivatalának vezetőjeként. Legutoljára 2011-ben, s a jelenlegi aktív fejlődésben az orosz-magyar kapcsolatok rendjében az egyházi kapcsolatoknak is meg van a helyük, és az egyszerű emberek közötti kapcsolatok is hozzájárulnak ehhez, akik hazánkat csodálatos építészete és tájai miatt is kedvelik. A két ország kapcsolatainak fejlődéséhez hozzásegítenek a magyarországi orosz kisebbség tagjai is. „Szeretném megköszönni Magyarország Kormányának, akit Ön képvisel most itt, hogy az orosz intézményeket jóakaratú légkör veszi körül Magyarországon”.
Az évtizedekkel ezelőtti debreceni ortodox-református párbeszédről is megemlékezett az orosz egyházfő – nagyon érzékenyen figyelik a nyugati társadalmak értékvesztését
A pátriárka megemlítette, hogy az Orosz Ortodox Egyházat hagyományosan jó kapcsolatok fűzik a magyarországi felekezetekhez, a római katolikus és a református egyházhoz. Ezek a kapcsolatok intenzíven fejlődtek az 1970-80-as években, amikor is elkezdődtek a teológiai dialógusok Debrecenben a Magyarországi Református Egyházzal. Őszentsége megemlékezett arról, hogy akkortájt dr. Tóth Károly püspök volt a Református Egyház lelkészi elnöke. „A hidegháború korszakában megpróbáltuk megőrizni a Kelet-Nyugat közötti kapcsolatokat, s pontosan a teológiai párbeszéd segített abban, hogy mindannyian ugyanabban az értékben hiszünk keresztyénekként. „Éppen az volt a történelmi helyzet paradoxona, hogy országaink kommunista vezetői között nem voltak közös értékek, miközben nekünk keresztyéneknek igen, mind a keleti, mind a nyugati egyházakban. Ezért jelenhetett meg a közös Európa ideája Lisszabontól Vlagyivosztokig, hiszen közösek voltak az értékeink. Az Orosz Ortodox Egyház ma nagyon érzékenyen figyel a keresztyén értékek eltűnésére a nyugati világ életéből. Nem tekintjük értéknek azt, ha a keresztyén elvektől és értékektől bárki is eltér”. Ezen a helyen a pátriárka korunk számos jelenségét felsorolta, amiben nagy eltérés mutatkozik a keresztyén értékektől.
Magyarország morális szerepe és feladata a keresztyénség védelmezése – Közel-Kelet: civilizációs tragédia
Kirill pátriárka megjegyezte, hogy Magyarország szerepe a keresztyén erkölcs megőrzésében nagy tiszteletet érdemel. „Nagyon tiszteltjük azt, hogy a 2012-es magyar Alkotmányban kifejezetten szerepel az, hogy Isten és a keresztyénség egyesíti a magyarokat, a házasságot egy férfi és egy nő kapcsolatának tekinti, s hogy az emberi élet a fogantatással kezdődik”, s attól kezdve méltósága van.
Őszentsége nagyra értékeli, hogy hazánk kiáll a közel-keleti keresztyének védelmében, ahová korábban ő is többször ellátogatott, amikor még másfél millió keresztyén élt Irakban, s közülük ma alig 150 000 lélek él ott. Azt látja, hogy civilizációs tragédia zajlik a szemünk láttára azon a vidéken. Ezt tapasztalta ottani látogatása során mostanában is, ahol mind a muszlimok, mind a keresztyének félelemben élnek. „Szörnyű időket élünk, de keresztyénekként soha nem szabad elveszítenünk a reményt. A keresztyén egyházaknak elkötelezetten és hatékonyan kell kiállniuk a béke és az igazságosság védelmezése mellett” - hangsúlyozta a csaknem másfélszáz milliós orosz ortodoxia lelki feje. Csakhogy érzékeltessük valamennyire ennek az egyháznak a fantasztikus méreteit, arányait: 368 püspöke van, 35 171 papja, 4 816 diakónusa, 34 764 gyülekezete, 926 monostora, szerzetessége.
Szijjártó Péter külügyminiszter megköszönte a pátriárkának a találkozót, átadta Orbán Viktor miniszterelnök szívélyes üdvözletét, s kifejezte reményét, hogy Kirill pátriárka jövőre látogatást tesz majd Magyarországon. A magyar külügyminiszter hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az államközi orosz-magyar kapcsolatok fejlődnek, s hogy a politika, a kultúra és a gazdaság területén is jók a kelet-nyugati kapcsolatai Oroszországnak.
*
A kölcsönösen informatív, tartalmas és hasznos találkozó után a sajtómegfigyelő teológusnak már csak egy kérdése van: vajon milyen alkalomra hívta meg 2018-ra a magyar külügyminiszter Őszentségét, minden orosz ortodox hívő fejét, Kirill pátriárkát. Ennek is utána járunk... S reméljük, hogy az értelmetlenül megszakadt református-ortodox dialógus is újabb, konstruktív szakaszba kerül. Lenne miről egyeztetnünk!
Írja: Dr. Békefy Lajos, a KDNP Protestáns Műhely külügyi titkára
(Budapest, 2017.07.19. - gratisnews.hu)