Forrás: MTI
Az oktatáspolitika csak akkor lehet értékelvű, ha őriz és teremt. A politika nem őrölheti fel az iskolát – mondta Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke Budapesten, a Nemzeti Tankönyvkiadó Zrt. tanévnyitó konferenciáján tartott előadásában.
„Az iskolaügy a nevelés egységét és egészét, az ember egészét és a közösség egységét kell tekintse” – fogalmazott, hozzátéve: olyan tervszerű gondolkodásra van szükség, amelynek léptéke a közösség, értéke az ember. Amit a tanár és az iskola ad, az soha el nem vehető, amit elmulaszt, az soha nem pótolható – hangsúlyozta a volt oktatási miniszter.
Mint rámutatott: az oktatás terén tettekre, elhatározásokra van szükség, mert „csak művelt tanár nevel művelt diákot, csak az őrző és teremtő tananyag és tankönyvek lelkesítenek gondolkodásra”. Amikor műveltségről beszélünk, magabiztosságról és öntudatosságról is beszélünk, amelyek egyéniséggé formálnak, amelyek által „a világ bevehető és nem megvehető (...), amelyek bizalmat és félelemmentességet adnak” – fogalmazott.
Pálinkás József meglátása szerint ma az oktatás sok problémával küzd, az anyagi nehézségek mellett sok helyütt a félelem és a bizalmatlanság, vagy éppen a szellemi igénytelenség akadályozza az alkotó energiák kibontakozását. Ugyanakkor a diákolimpiákon elért helyezések, fiataljaink érvényesülése „nem elfedik bajainkat, hanem megmutatják tartalékainkat. Fényt vetnek arra, hogy csak az ad erőt, ami eszményi, és nem illúzió az, hogy sikerülhet” – fogalmazott.