A bankok hátráltatják a csődvédelmet

Rétvári Bence, a Kereszténydemokrata Néppárt alelnöke szerint a bankok nem segítik az adósokat, kevés információt adnak a csődvédelemről érdeklődő ügyfeleknek, ez pedig gátolja annak terjedését. Rétvári Bence a Magyar Idők pénteki számában ugyanakkor arról is beszámolt, hogy már ősszel megváltozhatnak az előírás egyes paragrafusai. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára szükségesnek ítélte, hogy a családi csődvédelmi eljárás az eddigieknél egyszerűbb, könnyebb és gyorsabb legyen.


Forrás: Mirkó István (magyaridok.hu)

A bankszféra 2008 előtt hatalmas erőket mozgósított azért, hogy minél több ügyfél vegyen fel devizahitelt, ma viszont sokszor az alapvető tájékoztatást sem adják meg a családi csődvédelemről azoknak az ügyfeleknek, akik a hitelcsapdából próbálnak menekülni. A KDNP alelnöke a Magyar Időknek azt nyilatkozta: az adósmentő lehetőség terjedését hátráltatják a bankok. Rétvári Bence hozzáfűzte: a hitelintézetek rosszul teszik, ha csak a rövid távú érdekeiket nézik. Szerinte a családi csődvédelemmel több tízezer család szabadulhatna meg a tartozásoktól.

– Tavaly szeptemberben lépett életbe a családi csődvédelem szabályrendszere. Az eltelt idő alatt nagyjából félezer eljárás indult, ezzel az adósmentő lehetőség pillanatnyilag körülbelül ezer embert óv. Ön mint a jogszabály megszavazását kezdeményező KDNP alelnöke nem tartja alacsonynak az eddigi adatokat?

– Nem mindegy, hogy a kérdést honnan nézzük. Ha tömegek kérelmeztek volna csődvédelmet az első hónapokban, akkor azt hallgathatnánk az ellenzéktől, hogy a kormány gazdaságpolitikája kudarcot vallott, olyan sok a csődbe ment, szegény ember. Most, hogy a belépők száma nem emelkedik meredeken, sokan a családi csődvédelem hibái­ról beszélnek. A helyzet ehhez képest az, hogy a magáncsőd lehetőségét bevezető legtöbb országban sem emelkedett látványosan a kezdeti időkben az oltalomban részesülő személyek száma. Idehaza ráadásul egy súlyos gátló tényezővel is meg kell birkóznunk.

– Mire gondol, milyen tényező gátolja a családi csődvédelem terjedését?

– A bankok hozzáállása. Az elmúlt hónapok pontosan megmutatták, hogy a hitelintézetek ismét csak a saját rövid távú érdekeiket nézik. Nem segítik az adósokat, kevés információt adnak át a csődvédelemről érdeklődő ügyfeleknek. A bankok tájékoztatása sokszor nem alkalmas arra, hogy az érintett eldönthesse, megfelelő volna-e neki a csődvédelem. Mindez azért különösen érdekes, mert a 2008-as pénzügyi világválság előtt a bankok jutalmat osztottak azoknak a munkatársaiknak, akik hitelfelvételre beszélték rá az embereket. Most viszont nem hallani arról, hogy bármelyik banki alkalmazott külön ösztönzést kapna, ha a családi csődvédelemhez segíti hozzá a bajba jutott ügyfeleket. A bankok magatartása azért is problémás, mert a jelenlegi szabályok szerint a pénzintézet a főhitelező, azaz az ügy ura.

– Miként lehet ezen a helyzeten változtatni?

– Egyrészt fel kell ismerniük a bankoknak, hogy az ő érdeküket is szolgálja a családi csődvédelem. A szabályrendszer ugyanis alkalmas arra, hogy a legtöbb csatlakozó személy fizetőképességét visszaállítsa, így az érintettek végső soron a banki adósságukat is törleszthetik. Olyannyira, hogy az adósmentő lehetőség akár több tízezer családot is kivezethet az anyagiak útvesztőjéből. A másik megoldás egyes paragrafusok megváltoztatása volna, erre akár már ősszel sor kerülhet. Szükség lehet emellett arra is, hogy a családi csődvédelmi eljárás az eddiginél egyszerűbb, könnyebb és gyorsabb legyen.

– Miért nem lehetett eleve könnyebben teljesíthető feltételeket megszabni?

– A családi csődvédelem lehetősége kevesebb mint egy éve él idehaza, korábban még csak hasonló megoldást sem ismert a jogrendszerünk. A kezdet kezdetén érdemes volt szigorúbb szabályokat alkotni, mindenképpen el kellett kerülni ugyanis, hogy tömegesen érkezzenek visszaélésszerű kérelmek. Ezt az álláspontot egyébként annak idején leginkább a bankszféra képviselői hangoztatták. Mára azonban bizonyossá vált, hogy a félelmek alaptalanok voltak, az élet nem igazolta az aggodalmakat.

A KDNP szerint ezért is nyílik meg a lehetőség a feltételek enyhítése előtt. Meg kell jegyeznem, hogy a szabályokat a magáncsődöt alkalmazó nyugati országokban is rendszeresen alakítgatják. Elengedhetetlen ugyanis, hogy a rendelkezéseket időről időre az aktuális gazdasági és társadalmi helyzethez igazítsák.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!