Új szövetség Kínával

Magyarország egy új és nagy jelentőségű szövetséget kötött Kínával; a két ország tizenkét megállapodást kötött egymással, konkrét programokról, befektetési alapokról és pénzügyi keretekről született megállapodás – mondta Orbán Viktor miniszterelnök Ven Csia-pao kínai kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján szombaton a Parlamentben. Orbán Viktor a Magyar Tudományos Akadémián tartott fórumon közölte: a magyar-kínai szövetség túlmutathat a két ország kapcsolatán, Magyarország készen áll arra, hogy Kína számára kaput nyisson mindenekelőtt Közép-Európa felé. Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt katonai tiszteletadás mellett fogadta a hivatalos magyarországi látogatáson tartózkodó kínai kormányfőt a Kossuth Lajos téren.

Az államfő szombaton udvariassági látogatáson fogadta a kétnapos budapesti látogatáson lévő Ven Csia-pao kínai miniszterelnököt a Sándor-palotában. Schmitt Pál támogatásáról biztosította a kínai és a magyar kormányfő által szombat délelőtt megkötött kétoldalú egyezményeket; meggyőződése, hogy ez az együttműködés mindkét fél számára jelentős előnyökkel jár.

Schmitt Pál a találkozó után hangsúlyozta: a gazdasági együttműködés mellett fejleszteni kell a két ország közötti kulturális, oktatási, tudományos és sportkapcsolatokat is, ezért különösen üdvözli a kínai és magyar fővárosba szánt kulturális intézet, továbbá a több száz tanulmányi ösztöndíj tervét. Mint mondta, a magyarokat lenyűgözte a 2008-as pekingi olimpia szervezettsége és színvonala, amelyen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tagjaként vett részt. Az államfő az udvariassági látogatáson rendkívül szorgalmas és vállalkozó szellemű közösségnek nevezte a Magyarországon élő kínai nemzetiségű polgárokat, akik szerinte értékteremtő munkát végeznek, és kiválóan integrálódtak a magyar társadalomba.

Kelet-Közép-Európa hídfőszerepet játszik Kína és Európa gazdasági-kereskedelmi együttműködésében, a földrajzilag előnyös fekvésű térség összeköti a nyugati és keleti piacokat – mondta Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfő szombaton a Magyar Tudományos Akadémián, a Kína-Kelet-Közép-Európa Gazdasági és Üzleti Fórumon. Ven Csia-pao arról beszélt, hogy Kína és Kelet-Közép-Európa között a kereskedelem gyors ütemben fejlődik, az utóbbi időszakban évente átlagosan 32 százalékos mértékben. Az ebből a régióból Kínába érkező import még ennél is gyorsabban, évi 38 százalékkal bővül. A kínai miniszterelnök azt mondta, hogy a nemzetközi politikai-gazdasági helyzetben nagy átalakulás zajlik, a Kína és Közép-Európa közötti együttműködés erősítése mindkét fél érdeke. Megítélése szerint a két térség gazdaságilag kiegészíti egymást, Kína a feldolgozóiparban és az infrastruktúrában erős, míg Közép-Európa az autógyártásban, a hajó- és repülőgépiparban, a szennyvízkezelésben, a borászatban és a gyógyászatban bír előnyökkel.

Orbán Viktor miniszterelnök arról beszélt, hogy egész Európa gazdasági növekedésének legjelentősebb tartalékai Közép-Európában találhatók; Közép-Európával újra számolni kell, ez a régió évtizedek óta nem hordozott magában annyi ígéretet és reményt, mint manapság. A 2008 utáni világgazdasági korszakban csak azok lehetnek sikeresek, akik erős államot építenek - mondta, és a siker további kritériumai között sorolta az államadósság alacsonyan tartását és az alacsony költségvetési deficitet. Ma már kimondhatjuk, ami egy évvel ezelőtt még hihetetlennek tűnt, Magyarország Közép-Európa legstabilabb országa, amely teljes joggal törekszik arra, hogy ismét a régió erős emeltyűje legyen.

Arról is szólt, hogy a magyar-kínai szövetség túlmutathat a két ország kapcsolatán, Magyarország készen áll arra, hogy Kína számára kaput nyisson mindenekelőtt Közép-Európa felé. Orbán Viktor közölte: Magyarország készen áll arra, hogy tartósan gazdasági, pénzügyi és logisztikai hídfőállást képezzen a délkelet-európai térségben. Megerősítette, hogy Magyarország elismeri az úgynevezett egy Kína-elvet, és tiszteletben tartja a Kínai Népköztársaság politikáját.
    
A fórum levezető elnöke, Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter kijelentette: a kínai tőke magyarországi megjelenése eddig még nem tapasztalt lendületet adhat a magyar gazdaságnak. A kínai-magyar kapcsolattartásért felelős kormánybiztos azt mondta, a kormány továbbra is eltökélt abban, hogy a kínai beruházások erőteljes ösztönzésével, valamint a kulturális és oktatási kapcsolatok fejlesztésével több ezer új munkahely jöhessen létre. A nemzeti fejlesztési miniszter szerint most először reális esély nyílik arra, hogy a hagyományos kereskedelmi kapcsolatokon túl Magyarország Kína gazdasági, pénzügyi és logisztikai-stratégiai partnerévé váljon Európában és Közép-Európa térségében.

+

Magyarország egy új és nagy jelentőségű szövetséget kötött Kínával; a két ország tizenkét megállapodást kötött egymással, konkrét programokról, befektetési alapokról és pénzügyi keretekről született megállapodás – mondta Orbán Viktor miniszterelnök Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján szombaton a Parlamentben. Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt katonai tiszteletadás mellett fogadta a hivatalos magyarországi látogatáson tartózkodó kínai kormányfőt az Országház előtti Kossuth Lajos téren.

A kínai kormányfő azt mondta, országa bízik a magyar gazdaság fejlődésében. Bejelentette: Kína hajlandó bizonyos összegű magyar államkötvényt vásárolni, a kínai állami fejlesztési bank pedig egymilliárd eurós különhitelt fog biztosítani a magyar félnek a kölcsönös befektetések előmozdítására. Elmondta, kitűzték azt a célt, hogy a kínai-magyar kereskedelmi forgalom mértékét 2015-ig a jelenleginek több mint kétszeresére, húszmilliárd dollárra növelik.
   
Orbán Viktor azt mondta: ahhoz, hogy a Magyarországon most zajló átalakulás sikeres legyen, végre lehessen hajtani a teljes gazdasági fordulatot, az országnak új típusú szövetségekre és szövetségesekre is szüksége van. Ma úgy zártuk le a tárgyalásokat, hogy Kína és Magyarország ilyen új szövetségesei lehetnek egymásnak. A mai napot rendkívül fontos mérföldkőnek és sikernek tekintem Magyarország megújulásában – fogalmazott a magyar kormányfő. Kifejtette: a két ország hasonlóképpen gondolkodik a jövőről, Magyarország is határozottan elkötelezett a munkaalapú gazdaság és az értékteremtő munka mellett.
   
A miniszterelnök arra a kérdésre, hogy a tárgyalásokon szó esett-e ideológiai kérdésekről, úgy felelt: abban értettünk egyet, hogy tiszteletben tartjuk egymás politikáját, és ez jelenti az elvi alapját az együttműködésünknek. Kitért arra, hogy az érintett kínai és magyar cégek megállapodást kötöttek egymilliárd dollárnyi vegyipari befektetésekről. Elmondta, hogy Kína Magyarországon kívánja létrehozni közép-európai logisztikai-közlekedési platformját. Hozzátette: a kétoldalú kereskedelmi forgalom megkétszerezéséhez szükséges pénzügyi feltételeket Kína biztosítja.

Történelmi segítséget kaptunk Kínától – szögezte le Orbán Viktor, és kiemelte: Magyarország számára fontos, hogy Kína hajlandó magyar államkötvényeket vásárolni. Magyarország képes finanszírozni magát a pénzügyi piacokról, a kínai kötvényvásárlással kapcsolatban pedig megjegyezte: ezzel a magam részéről az ország finanszírozásának középtávú bizonytalanságát eltűnni látom.
   
Orbán Viktor azt mondta, azt kívánjuk Kínának, hogy folytassa azt a politikát, amivel fantasztikus sikereket ért el az elmúlt évtizedben, és hozzátette, mi magyarok megemeljük a kalapunkat az előtt a fantasztikus teljesítmény előtt, amellyel emberek százmillióit sikerült a jobb élet irányába vezetni és reményt adni számukra a jövőt illetően. Nemcsak jó szövetséget kötöttünk, hanem büszkék is vagyunk erre az új szövetségre - jelentette ki a magyar miniszterelnök.
      
Ven Csia-pao azt mondta a nemzetközi sajtó képviselőinek, hogy a kínai-magyar kapcsolatok fejlődésének nagyon szilárd alapjai vannak. Úgy fogalmazott, hogy az elmúlt huszonnégy évben, a korábbi kínai miniszterelnöki látogatás óta a világban és Magyarországon nagy változások történtek, de a kínai-magyar barátság töretlen maradt. Kifejtette, azért választotta mostani európai körútja első állomásának Magyarországot, mert fontosnak tartja a két ország közötti baráti együttműködést és partnerséget. Arról is beszámolt, hogy a kétoldalú kulturális kapcsolat előmozdítása céljából százötven magyar fiatalt hívtak meg Kínába. 

Kína őszinte eszmecserét akar folytatni Európával a szuverén adósságválság megoldásáról, és bízik az európai gazdaság fejlődésében – mondta Ven Csia-pao. A kínai miniszterelnök egy újságírói kérdésre válaszolva úgy értékelte, a szuverén adósságválság terjed Európában. Kijelentette, hogy a Kína és Európa közötti kommunikációt és együttműködést ezen a területen erősíteni kell; „Kína és Európa között remélhetőleg új fejezet nyílik”. Kifejezte meggyőződését, hogy Európa leküzdi az adósságproblémákat, egyúttal közölte, Kína hosszú távon is jelen kíván maradni befektetőként az európai adósságpiacon.

„Következetesen támogatjuk Európát és az eurót” – jelentette ki, és elmondta, hogy országa az utóbbi években jelentős mennyiségű eurókötvényt vásárolt. Úgy vélte, a nemzetközi válság elhárításában sok a bizonytalansági tényező. Leszögezte ugyanakkor, hogy az Európai Unióban megfelelő intézkedéseket kell hozni az egyes tagországok adósságproblémáinak kezelésére, az érintett államoknak pedig reformokat kell végrehajtaniuk. Kiemelte, hogy Európában kiemelkedő tudományos kutatások folynak, és a kontinens előnye a magasan képzett munkaerő. Méltatta a német feldolgozóipar és a brit pénzügyi szolgáltatási szektor magas színvonalát. Kelet-Közép-Európában a gazdasági alapok szerinte nagy fejlődési lehetőségeket rejtenek magukban.  

Orbán Viktor miniszterelnök szombat délelőtt katonai tiszteletadás mellett fogadta a hivatalos magyarországi látogatáson tartózkodó Ven Csia-pao (Wen Jiabao) kínai kormányfőt az Országház előtti Kossuth Lajos téren. A kínai kormányfő szombaton a Magyar Tudományos Akadémián részt vesz egy kelet-közép-európai gazdasági fórumon is, majd fogadja őt Schmitt Pál köztársasági elnök és Kövér László parlamenti elnök. A kínai kormányfő pénteken az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Gólyavárában diákokkal találkozott.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!