Gyurcsány nem kérte számon a dunaszerdahelyi rendőri brutalitást

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint lehet bármilyen nyilatkozatot kiadni, a jelenlegi helyzeten nem változtat semmit, ha Gyurcsány Ferenc kormányfő nem kéri számon szlovák kollégájától a Dunaszerdahelyen történteket, vagy annak szlovák elismerését, hogy nincsenek bizonyítékok a rendőri intézkedésre - mondta Halász Zsuzsa szóvivő a magyar-szlovák kormányfői találkozót értékelve. A dunaszerdahelyi rendőri erőszakról nincs szó abban a dokumentumban, melyet Robert Fico szlovák és Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök találkozója után adtak ki Révkomáromban.

Halász Zsuzsa úgy vélte, hogy a helyzet addig nem fog megváltozni, amíg Ján Slota a szlovák kormány tagja, és nem lehet egyenlőségjelet tenni a szlovákiai és a magyarországi szélsőségesek között, hiszen Szlovákiában a szélsőségek kormányon vannak, míg Magyarországon nem. Hozzátette: a KDNP nem akar senkit sem menteni, hiszen a KDNP is elítéli a szélsőséges megmozdulásokat, de példátlannak nevezte, hogy a magyar miniszterelnök nem követeli a szlovák kormányfőtől, hogy szűnjenek meg a magyarokat ért diszkriminatív jelenségek, és ne kapjon bátorítást a magyarellenesség, ami Szlovákiában kormányszinten folyik. A KDNP szerint mélyponton vannak a magyar-szlovák kapcsolatok, ami annak a folyamatnak az eredménye, amely 2002-ben az MSZP-SZDSZ hatalomra jutásával kezdődött.

A Fidesz sajnálatosnak tartja, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök képtelen volt elérni a szlovák kormányfővel folytatott szombati tárgyalásán, hogy Magyarország számára rendkívül fontos kérdések, így a Dunaszerdahelyen történtek és a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának ügye bekerüljön a találkozón elfogadott közös nyilatkozatba - mondta Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője budapesti sajtótájékoztatóján. Az a tény, hogy Dunaszerdahely ügye nem szerepel a nyilatkozatban, sajnos azt üzeni, hogy a magyar kormány képtelen megvédeni a magyar embereket, akiket büntetlenül lehet agyba-főbe verni Magyarország határain túl - mondta szóvivő, aki szerint valószínűleg Európában egyedülálló, hogy egy ilyen brutális rendőrtámadás után két héttel a brutális rendőröket felügyelő állam kormánya semmifajta elfogadható magyarázattal nem áll elő.

+

Szlovákia számára elfogadhatatlan a fasizmus és a szélsőséges eszmék exportja Magyarországról – jelentette ki a szlovák miniszterelnök a találkozó utáni sajtóértekezleten. Robert Fico kormányfő felkérte Gyurcsány Ferencet, hogy Magyarország segítsen a probléma megoldásában. Leszögezte, ha valaki Szlovákiában magyar zászlót égetne, azt börtönbe zárnák.

A magyar miniszterelnök közölte: Magyarországot nem elégíti Robert Fico válasza a Dunaszerdahelyen történtekkel kapcsolatban, és továbbra is úgy gondolja, nincs bizonyíték arra, hogy a rendőrségi fellépés jogszerű és arányos volt a november 1-jei futballmérkőzésen.

Gyurcsány Ferenc hat javaslatot tett Robert Ficónak, többek közt az anyanyelvi oktatásról. Kezdeményezte, hogy a kisebbségek kezeléséről, jogairól szülessen kódex, és a felmerülő jogsértéseket közös vizsgálattal tisztázzák. Kérte a szlovák nemzetgyűléstől, hogy fontolja meg nemzeti és kisebbségi parlamenti biztos megválasztását, és függessze fel, majd a vonja vissza a magyar nemzeti jelképek használatát tiltó rendelkezést.

Gyurcsány Ferenc egyébként abban bízott, hogy a brutális dunaszerdahelyi magyarverés körülményeit már kivizsgálták a szlovákok. A SME szlovák lap szerint viszont Robert Fico nem vitte magával azt a videófelvételt, amely bizonyíthatná, hogy indokolt volt a dunaszerdahelyi brutális fellépés. A liberális napilap emlékeztet arra: a szlovák kormányhivatal sajtóosztályának vezetője szerint nincs is ilyen felvétele a rendőrségnek. Egy szlovák hetilapban úgy fogalmazott, hogy az országos rendőrfőkapitány helyettese nyilván nem rendelkezik olyan videofelvétellel, ami bizonyítani tudná a november elsejei rendőrtámadás indokoltságát.

„Akadálymentes Európáért” feliratú, az Európai Unió zászlaját és jelképét ábrázoló transzparenssel várta a magyar és a szlovák kormányfő érkezését a révkomáromi városi hivatal épületéhez a pozsonyi székhelyű Ferdinand Martinengo Társaság két aktivistája. Peter Kurhajec, a társulás vezetője a elmondta: a békés szlovák-magyar együttélést és megbékélést szeretnék szorgalmazni jelenlétükkel a révkomáromi városi hivatal épülete előtti Klapka téren.

Magyarország-Szlovákia-nyilatkozat

A Szlovák Köztársaság és a Magyar Köztársaság miniszterelnöke, Robert Fico Úr és Gyurcsány Ferenc Úr 2008. november 15-én Révkomáromban találkozott, hogy megvitassa a szlovák-magyar kapcsolatok időszerű kérdéseit.

Megerősítve az 1995. március 19-én Párizsban „A Magyar Köztársaság és a Szlovák Köztársaság jószomszédi kapcsolatairól és baráti együttműködéséről szóló szerződés” jelentőségét, kifejezve az Európai Unió és a NATO közös tagságának szellemében fenntartott jószomszédi kapcsolatok iránti tartós elkötelezettségüket, szem előtt tartva az országaikban élő kisebbségek iránti felelősségüket a következő kérdésekben nyilvánítják ki egyetértésüket:
   
1. Kifejezik, hogy határozottan és egyértelműen elleneznek minden radikális ideológiát, az ilyen ideológiákat követő mozgalmakat, a szélsőségesség, az idegengyűlölet, az intolerancia, a sovinizmus, a nacionalizmus mindenféle formáját, az erőszak minden megnyilvánulását. Kinyilvánítják, hogy nemcsak elítélik ezeket a jelenségeket, hanem minden szükséges politikai és jogi eszközt felhasználva lépéseket tesznek ellenük, és e célból kezdeményezik a jogi eszközök erősítését. Eltökélt szándékuk, hogy alkalmazni fogják a már létező összes törvényes eszközt annak érdekében, hogy az országaikban élő állampolgáraikat megakadályozzák a gyűlölködés, az idegengyűlölet, az intolerancia, a gyalázkodás vagy a hátrányos megkülönböztetés terjesztésében. Mindazon ügyekben, amelyekben a nemzeti kisebbségeket vagy a hozzájuk tartozó személyeket a gyanú szerint sérelem ért, a felek a Szlovák Köztársaság és a Magyar Köztársaság között érvényben levő megállapodások alapján kérhetnek információcserét és együttműködést egymástól.
   
2. A Szlovák Köztársaságban és a Magyar Köztársaságban élő nemzeti kisebbségek természetes kapcsot képeznek a két ország között; e minőségükben hozzájárulnak a két ország kapcsolatainak és együttműködésének gazdagításához és erősítéséhez. A felek egyetértenek abban, hogy a két ország nemzeti kisebbségeinek oktatása a nemzetiségek etnikai és kulturális azonosságának megőrzését, anyanyelvük ápolását, a magyarországi többségi nyelv, illetve a szlovákiai államnyelv elsajátítását szolgálja, valamint még inkább képessé teszi őket arra, hogy sikeresen éljenek országukban. E célok elérése érdekében mindkét fél támogatja a tartalmat és a nyelvet tekintve egyaránt legjobb minőségű tananyag használatát a nemzeti kisebbségek oktatásában.
   
3. Kifejezték meggyőződésüket, hogy mindkét ország állampolgárai őszintén a magyar-szlovák jószomszédi kapcsolatok szellemében kívánnak élni; valamint eltökéltségüket, hogy minden területen erősítik a kétoldalú együttműködést. E vonatkozásban megerősítették elkötelezettségüket, hogy végrehajtják és továbbfejlesztik a Közös múlt, közös jövő - a közös projektek fényében című programot.
   
4. A felek megerősítik a határ menti együttműködés fejlesztésére irányuló szándékukat, és megfontolják az újabb közös projektek lehetőségét, hogy tovább erősítsék a Szlovák Köztársaság és Magyarország állampolgárai közötti gazdasági és társadalmi kapcsolatokat.

Révkomárom, 2008. november 15.

Robert Fico                  Gyurcsány Ferenc
a Szlovák Köztársaság  a Magyar Köztársaság
miniszterelnöke            miniszterelnöke 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!