Csíksomlyó az összmagyarság nagy ünnepe

A csíksomlyói búcsú természetéből adódóan egyházi ünnep, azonban történelmi összefüggésében vizsgálva a kérdést megállapítható, hogy vallási hovatartozás nélkül, határon innen és túl, Csíksomlyó az összmagyarság nagy ünnepe is egyben! – jelentette ki Vejkey Imre parlamenti képviselő napirend előtt. Hozzátette: nagyon felemelő érzés volt most pünkösd szombatján – a csíksomlyói nyeregben  – több mint félmillió magyar lélekkel a nemzeti összetartozást megélni, és a csíki hegyekkel együtt a szakadó esőben, önfeledten zengeni a magyar valamint a székely himnuszt, a méginkább szakadó milliónyi könnycseppeink közepette.

Tisztelt Elnök Úr köszönöm a szót!
Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim!

Pünkösd vasárnap előtti szombaton rendezték meg a hagyományos csíksomlyói búcsút, a magyarság egyik legjelentősebb vallási és nemzeti ünnepét, az erdélyi Csíksomlyó melletti Kis-Somlyó és Nagy-Somlyó hegyek közötti nyeregben. Kérdezhetik miért éppen szombaton, amikor a pünkösd inkább a vasárnaphoz ill. a hétfői naphoz kötődik?

A válasz érdekében a kr.u. 1567. esztendő történéseire kell visszaemlékeznünk, amikor János Zsigmond erdélyi fejedelem fegyverrel akarta Csík, Gyergyó és Kászon katolikus népét az unitárius vallás felvételére kényszeríteni. A székelyek pünkösd szombatján gyülekeztek Csíksomlyón, kérve a Szűz Mária segítségét, majd a Tolvajos hágóban fényes diadalt arattak. A győzelem után nyírfaágakkal ékesített lobogóikkal újra Csíksomlyón adtak hálát a győzelemért, egyben fogadalmat tettek, hogy ezután minden évben pünkösd szombatján elzarándokolnak ide.

A győzelem közvetlen folyománya volt egy évvel később kr.u. 1568-ban a tordai vallásbéke. A tordai országgyűlés a világon mindenkit megelőzve, elsőként mondta ki határozatában azt, hogy vallási nézetei miatt senkit üldözni nem lehet!

Mindezekből egyértelműen kitűnik, hogy a csíksomlyói búcsú természetéből adódóan egyházi ünnep, azonban történelmi összefüggésében vizsgálva a kérdést megállapítható, hogy vallási hovatartozás nélkül, határon innen és túl, Csíksomlyó az összmagyarság nagy ünnepe is egyben!

Spányi Antal az ünnepre meghívott székesfehérvári megyéspüspök, a csíksomlyói pünkösdi szent mise alkalmával mondott homíliájában szintén utalt arra, hogy ez az ünnep több, mint egy szokásos egyházi ünnep.

Kívánom, hogy ezen felismerés ébresszen rá minél több polgárunkat arra, hogy egymással határon innen és túl törődni kell, mert felelősek vagyunk egymásért! A felelősségnek sok megnyilvánulási formája van, ilyen az imádság is, de a közvetlen segítségnyújtás, a szeretet kimutatása, a másikért vállalt áldozat is. Az összetartozás, a közös gyökér, az átélt szenvedések is erősítik bennünk az egységet, a magyar jövő csíráját, melyhez a hit erőt, eligazítást és útmutatást ad!
Csíksomlyó tehát ahhoz segít bennünket, hogy erősen éljen bennünk a magyarság gyökere és a magyarsághoz tartozás öröme.

Nagyon felemelő érzés volt most pünkösd szombatján – a csíksomlyói nyeregben  – több mint félmillió magyar lélekkel a nemzeti összetartozást megélni, és a csíki hegyekkel együtt a szakadó esőben, önfeledten zengeni a magyar valamint a székely himnuszt, a méginkább szakadó milliónyi könnycseppeink közepette.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket!

Vejkey Imre
parlamenti képviselő

kdnp.hu

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!