2005-ben jelent meg könyvem Dag Hammarskjöldről, Isten svéd diplomatájáról, az ENSZ második főtitkáráról. Ebben 30 éven át írt imáiból, hívő evangélikus Ige-reflexióiból is közöltem jó néhányat. Ezek halála után jelentek meg kötetben, miután az ENSZ 38. emeletén kialakított főtitkári szobájának a széfjében megtalálták titkos imanaplóját. A kötet címe svédül Vegmerken lett, ami ugyanúgy útjelzőt jelent. Újabb kötet is megjelent ezen a címen. A különbség az, hogy ezt a Weg-Zeichen kötetet, s a benne olvasható 111 gondolatfutamot 111 oldalon a mindennapok etikájáról az a dr. Christoph Stückelberger professzor írta, aki Zürichben élő református szociáletikus. És a jelenleg már csaknem 185 ezer kutatónak, alkotónak publicitást biztosító globethics.net megalapítója. Ezen a világ minden részéről, minden vallásból közzéteheti a szakmabeli vagy vallásos ember etikus gondolatait, melyek a világ morális túlélését segíthetik. A következőkben Stückelberger barátunk és testvérünk, akinek feleségem éveken át évfolyamtársa lehetett a bázeli egyetemen, néhány gondolatával ismertetjük meg olvasóinkat. Azokkal, melyek közül nem egyet Genf, Zürich, Nigéria, Kína és Oroszország előadótermeiben is elmondott. Nem könnyed, de elcsendesítő nyári olvasmányok ezek, hasznos, gondolatébresztő fogalmazások, van, akinek éppen pillanatnyi útbaigazítást kínáló töprengések korunk és környezetünk helyi és egyetemes problémái között. Bibliás, svájci kálvinista szellemisége és lelkisége akkor is érzékeny és finom szellemi iránytűt ad kezünkbe, ha valamelyik más, nem református keresztyén felekezethez tartozik az olvasó. Mindenki számára használható iránytű és szeizmográf ez a füzetecske. Abban a morális és közéleti minőségromlásban, amit hazánkban is naponta tapasztalunk, kifejezetten felüdítő tisztás, friss levegő, emberi tartás, értékek vonzó társasága vár ránk benne. Sok ilyen könyv, meg tv-adás, rádióbeszélgetés kellene idehaza is. Meg olvasók, akik végre rájönnek: nem csak kenyérrel él az ember (Máté 4,4), s olykor hajlandók kicsit elgondolkodni a mai zürichi etikus négy évszázada élt genfi elődjének, Kálvin Jánosnak a mondásán: „Aki nem tud az embereknek köszönetet mondani, az Istennel szemben is hálátlan”. Reformátorunknak akkor és most is igaza van. Mondatát minden hazai felekezeti iskola homlokzatára kiírnám, hogy ne a többieken kelljen kezdeni. Kérjük ezt számon először magunkon! Mert bőven van mit… (Forrás: globethics.net/documents)
EGY ETIKUS EMBER VALLOMÁSA SAJÁT GONDOLATAIRÓL
„A könyv rövid szövegei arra ösztönzik az Olvasót, hogy a hétköznapi élmények, a folyamatos politikai és gazdasági változások világában, valamint lelki kérdésekben erkölcsi iránymutatást keressen, és találjon is közöttük. Olyan témákat járnak körül a szövegek, mint a teremtett világ, az ösztönök világa és az értelem. A jó és a rossz, a lelkek viharos helyzetei és az emberség, az embernek maradás esélyei, kapaszkodói. A kapcsolatok szövevényes világa, s a szerelem, szexualitás. Vagy a szegénység és gazdagság, valamint az igazságosság. Gazdaság, politika, globalizáció, hit, egyház, spiritualitás, s közben az emberek napi helyzetei. A szövegek táptalaja a keresztyén etika. Ugyanakkor arra emlékeztetnek, szoktatnak és nevelnek, hogy éljük is saját értékeinket, így tartsuk tiszteletben mások értékeit és tartassuk tiszteletben a miénket. Közben pedig táncoljuk az élet táncát – örömmel”. Eddig Stückelberger reflexiója saját művére. – Annyit azért jegyezzünk meg, hogy ez a gondolatgyűjtemény, etikai aforizmák és rövid mozaikkockák 2016-ban jelentek meg egy kötetben. Tehát nagyon friss a tartalmuk, mi pedig hamarost tudjuk követni Szerzőnk istenadta tapasztalatait, kikristályosodott véleményét, útjelzéseit. Jó és hasznos szellemi kalandozást!
LEGYEN ÁLDOTT MAI NAPOD! (I.)
Kívánom, legyen
vidám napod,
nyugodt napod,
földön járást,
mennybe emelkedést
nyújtó napod,
eredményes,
értelmes,
laza napod,
mely alkotásra serkent,
megoldásokat hoz
másoknak és Neked.
Legyen áldott napod!
E jókívánságok áldások,
melyek Isten áldását adják tovább.
Így építik a mindennapok erkölcsét,
tartást adnak lelkednek.
Élni segítik a mindennapokban
az erkölcsöt.
LEGYEN ÁLDOTT MAI NAPOD! (II.)
Legyen e nap a találkozásé,
a meggondolásé,
s a lemondás napja is,
amikor megérzed a mennyet a földön,
mert találkozol lelki rokonokkal.
Hozzon megkönnyítő órákat e nap,
és szárnyakat növesszen fáradságod fölé.
Hogy túl emelkedhess pillanatnyi önmagadon,
helyzeteden, mélységeiden.
Legyen az a nap,
melyen rálelsz
a helyén mondott szóra,
s arra is rátalálsz,
akinek ezt mondani kell,
akkor, amikor éppen
neki van szüksége rád.
Ez a hétköznapok etikája.
Ennyi – de legalább ennyi!
HÁLA, TE MINDEN ETIKA KŐSZIKLÁJA
A hála minden etika alapja.
Fundamentum. Igazi kőszikla.
Ez tesz Téged csodálkozóvá,
s óv meg a kapzsiságtól.
A hála
megnyitja szívedet mások előtt,
adakozóvá,
odaadóvá formál,
meg józanságra szoktat.
Eloszlatja aggódásodat,
kiold minden görcsös törtetésből.
Óh, hála – az életöröm bővizű forrása vagy te,
boldogító.
Áldott légy,
mert életet hosszabbító erő vagy,
Istenből áradó csoda,
lelki kőszikla vagy.
Áldott légy bennünk, általunk
te örömszerző, embernövelő hála,
kálvini etikánk szilárd fundamentuma.
Urunk Jézus és Pál egyik legszebb,
legdrágább hagyatéka…
CSODÁLATOS KONSZONANCIA SVÁJC ÉS HAZÁNK KÖZÖTT – LEGALÁBB EBBEN
Nagyszerű látni azt, hogy Isten Lelke milyen különös szinkronitással vezeti Svájcban és Magyarhonban is a Reá figyelők gondolatait. Ugyanis egymástól függetlenül mindketten, Stückelberger professzor és e sorok írója is ráhangolódott a pneumatikus Szentlélek vezetésre és súlypont-keresésre. Ebben pedig a kulcsfogalom: a hála. A református gondolkodásnak, teológiának Kálvin és a Heidelbergi Káté óta ez a vezérszólama. Így bontakozhatott ki az elmúlt években itthon a református gazdaságetika hálaetikai aspektusa. Eszerint nem a rövid idő alatt milliókat harácsoló pénzszerzésé az elsőbbség, prioritás, hanem a hálából fakadó munka és az így megvalósuló prosperitás, gyarapodás az elsődleges. Messze más ez a szemlélet, mint korunk divatos „pénzünk dolgozik helyettünk” börze-attitűdje. A református, a protestáns embernek ma is sajátossága: Isten iránti hálából odaadóan dolgozik, használja fejét, kezét és lelkét, azaz talentumait, adottságait, képességeit, s nem a kapcsolatokat és az érdekszövetkezéseket keresi. Munkája gyümölcsét megbecsüli, nem másokat és önmagát, házat, hazát tékozlóan él. Igaz, nem lehet ezzel az attitűddel hipp-hopp milliárdokat összebörzézni vagy összekorrupciózni, de lehet fokozatosan emelkedni, megalapozott jólétet teremteni, s nyugodt lelkiismerettel tekinteni a világba. Ami nem semmi! Ahogyan ezt Svájcban és másutt is tették, teszik a keresztyén felelősségetikát élő emberek. Lehet a minőségi munkát Isten dicsőségének a szolgálatává változtatni: tiszta kezeket emelni az Úr elé, amiket sem emberi vér, sem korrupció, sem csalás nem szennyez be. És ez bizony tényleg nem semmi. Köszönöm Istennek, hogy ez a konszonancia, együttgondolkodás a hála alapmotívum abszolút prioritásának a fontosnak tartásával, ezzel a valódi a kálvinista plusszal és propriummal megvalósult Magyarország és Svájc között, s az így élni próbáló emberekben és közöttük a reformáció 500. évében is. Ennek ma is meg van nem csak az ára, hanem az értéke is. Soli Deo Gloria – ezért, és a stückelbergeri ösztönzésért, inspirációért egyedül Istené a dicsőség!
Közli, fordítja: Dr. Békefy Lajos (Budapest, 2017.06.22. – gratisnews.hu), a KDNP PM külügyi titkára