Nacsa Lőrinc, a KDNP országgyűlési képviselője arról érdeklődött kedden a parlamentben a gazdaságfejlesztési minisztertől, mekkora minimálbér és garantált bérminimumfejlesztés várható jövőre?
A képviselő hangsúlyozta: a kormány elkötelezett a bérek, különösen a legalacsonyabb fizetések növelése mellett, ennek eredményeként 2010 óta 216 százalékos emelést hajtottak végre, míg a baloldali kormányok szerény teljesítményt mutattak fel e téren. Ez idő alatt a magyar minimálbér-emelés a negyedik legnagyobb volt az Európai Unióban.
Válaszában Fónagy János, a Gazdaságfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta: e téren uniós sorendben 19. vagyunk, a 2010 óta kimutatott növekedés több mint háromszoros.
Hangsúlyozta: miközben a szocialista kormányok nyolc éve alatt a minimálbér alig emelkedett, 2010 óta a nemzeti kormány széles munkavállalói rétegek számára ad adókedvezményt vagy -mentességet, majd a 2010 óta bevezetett kedvezményeket sorolta, jelezve, ez idő alatt a reálbérek 71, kedvezményekkel 77 százalékos volt, a három- vagy több gyermekesek reálkeresete 132 százalékkal emelkedett.
Gyurcsány Ferencék nem emelnék a minimálbért, ahogy kormányzásuk alatt is csak minimálisan tették – jegyezte meg viszonválaszában a képviselő, míg az államtitkár elmondta: jövőre mintegy 10 százalékkal emelkedhet a garantált bérminimum, 15-tel a minimálbér.