Alakul az új kormány

Kilenc minisztériummal és 10 miniszterrel működik majd a harmadik Orbán-kormány. A leendő tárcavezetők bizottsági meghallgatása után a miniszterelnök javaslatára az államfő nevezi ki  az új kormány minisztereit. Pénteken tesznek esküt. Semjén Zsolt és Seszták Miklós képviselheti miniszterként a KDNP programját és hagyományait.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

A hagyományoktól eltérően egyetlen napirendi pont szerepel a T. Ház napirendjén: az új kormány minisztereinek bemutatása, - és eskütétele.  Elmaradnak a legszínesebb parlamenti műfajok közé tartozó közé tartozó napirend előtti felszólalások, miként az interpellációk, azonnali kérdések és kérdések órája is, ahol még véletlenül sem találkoznak kormánypárti és ellenzéki  vélekedések, a képviselők szabadon  dörgölnek mindenféle szagos dolgot egymás orra alá.

Az Országgyűlés az elmúlt héten fogadta el azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében kilenc minisztériummal és 10 miniszterrel működik majd a harmadik Orbán-kormány.

 Az erről szóló előterjesztést - amelyet egyéni képviselői indítványként Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, a KDNP elnöke nyújtott be az Országgyűlésnek, ám több más kormánypárti képviselő is csatlakozott hozzá, 119 igen szavazattal, 56 nem ellenében, egy tartózkodás mellett fogadta el a  T. Ház.

Íme az új csapat

Miniszterelnökség

Orbán Viktor

Miniszterelnök

Lázár Jánost

Miniszterelnökséget vezető miniszter

Semjén Zsolt

Nemzetpolitikáért felelős tárca nélküli miniszter

Belügyminisztérium

Pintér Sándor

Miniszter

Emberi Erőforrások Minisztériuma

Balog Zoltán

Miniszter

Földművelésügyi Minisztérium

Fazekas Sándor

Miniszter

Honvédelmi Minisztérium

Hende Csaba

Miniszter

Igazságügyi Minisztérium

Trócsányi László

Miniszter

Külgazdasági és Külügyminisztérium

Navracsics Tibor

Miniszter

Nemzetgazdasági Minisztérium

Varga Mihály

Miniszter

Nemzeti Fejlesztési Minisztérium

Seszták Miklós

Miniszter

A kormánytagok jogállásáról szóló törvénybe azt is beiktatták, hogy a kormányfő munkáját a kormányzati tevékenység összehangolásáért felelős minisztériumban – azaz a Miniszterelnökségen – miniszterelnöki kabinet segíti. A kabinetfőnök munkáját a miniszterelnök irányítja.

Lázár János eddig államtitkárként vezette a miniszterelnökséget, az új kormányban viszont már minisztériumi rangot kap, és feladata elsősorban a kormányzati koordináció irányítása  lesz, a többi tárca pedig a szakpolitikai feladatokért felel.

Megszűnik a Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, a közigazgatás a miniszterelnökséghez kerül, az igazságügy pedig önálló tárcát kap. Orbán Viktor a Brüsszellel vívott folyamatos csatákkal indokolta az önálló Igazságügyi Minisztérium létrehozását.

Az eddig Vidékfejlesztési Minisztérium néven működő agrártárcát földművelésügyivé keresztelték. Változik a külügyi tárca neve is, ezentúl Külgazdasági és Külügyminisztériumnak hívják majd.

 

A tíz miniszterjelölt közül ketten nem voltak tagjai a második Orbán-kormánynak: Trócsányi László eddigi párizsi nagykövet és Seszták Miklós kereszténydemokrata országgyűlési képviselő. Utóbbi Németh Lászlónét váltja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium élén. Az elmúlt négy évben a külügyeket irányító Martonyi János távozik a kabinetből: utódja – a külgazdasággal kibővített tárca élén – Navracsics Tibor lesz. 

A jelöltek közül nem országgyűlési képviselő: Trócsányi László és Pintér Sándor. A további nyolc jelölt közül hatan a Fidesz-frakcióban (Balog Zoltán, Fazekas Sándor, Hende Csaba, Navracsics Tibor, Varga Mihály és Lázár János), ketten pedig (Semjén Zsolt és Seszták Miklós) a KDNP képviselőcsoportjában foglalnak helyet.

Semjén: Az egész nemzet egysége a cél!

Semjén Zsolt az előző ciklushoz hasonlóan a nemzetpolitikai területért lesz felelős. A Nemzeti összetartozás bizottsága előtti meghallgatásán hangsúlyozta: a nemzetpolitika célja és értelme, hogy a nemzet fennmaradjon és az emberek életminősége javuljon. A legjelentősebb sikere az elmúlt ciklusnak, hogy a három legnagyobb kérdésben, mint az állampolgárság, a vele járó szavazati jog és az autonómia, nemcsak a parlamenti pártok között, hanem a társadalomban is konszenzus van. Ez öt éve még elképzelhetetlen lett volna – mutatott rá.

Kiemelte: csak olyan dolgokat szabad rögzíteni külhoni vonatkozásban, ami a magyar társadalom számára is elfogadható. Az egész nemzet egysége a cél, és minden magyar egyaránt fontos függetlenül felekezettől, politikai felfogásától. Ez azonban azokra nem vonatkozik, akik vállalhatatlan szélsőséget képviselnek – szögezte le a két és fél órás meghallgatásán.

A honosításról úgy fogalmazott: 'az maga a történelem'. Kitért az eljárás radikális átalakítására, ami szavai szerint lehetővé tette, hogy 550 ezer új magyar állampolgár esküt tegyen a választásokra. Jelen pillanatban már meghaladták a 630 ezer kérelmet, 580 ezren pedig már esküt tettek. Megismételte, hogy a ciklus végére lesz egymillió új magyar állampolgár. Most a munka nehezebb része következik, 'ki kell menni utánuk minden kistelepülésre'. A tapasztalatok alapján ugyanakkor magát a választási eljárást radikálisan egyszerűsíteni kell. Jelezte: a vonatkozó javaslatok már megszülettek.

Szólt arról is, hogy a kormány ismét rendszeressé tette a Magyar Állandó Értekezlet üléseit, amelyre a magyar politikai pártok is meghívást kaptak. Konszenzussal elfogadták a nemzetstratégia keretdokumentumát, és a külhoni magyar szervezetek javasolhatnak nemzeti jelentőségű programot, intézményeket. Újítás a Magyar Diaszpóra Tanács létrehozása, amelyen tavaly már több mint hetven szervezet vett részt. Felidézte a tematikus, oktatást támogató programok elindítását, amelyek anyagi alapját a Bethlen Gábor alap teremti meg. A legfontosabb helyekre korábban soha nem látott anyagi támogatást biztosítottak, és példaként említette az erdélyi Sapientia és a kárpátaljai II. Rákóczi Ferenc Főiskola segítését. Rendkívül sikeres a Határtalanul! tanulmányi kirándulási program is: idén több mint 17 ezer diák utazhat, a keretet háromszorosára bővítették.

Kitért a Kisebbségi Jogvédő Intézet létrehozására és a nemzeti regiszter elindítására, utóbbi a személyes kapcsolattartást teszi lehetővé, s több mint 100 ezer tagja van. Mint mondta, a Kőrösi Csoma Sándor ösztöndíjnak akkora sikere volt, hogy a kiutazók számát és a keretet is megduplázták, ez utóbbit egymilliárd forintra növelve. Az oktatás-nevelési támogatásokról azt mondta: évente 5,5 milliárdot osztanak szét erre a célra. Fontosnak nevezte, hogy óvodások után is jár. Azon kell elgondolkodni, hogy esetleg a nehezebb helyzetű nemzetrészeket preferálják-e - jelezte, s felvidéki, kárpátaljai iskolákat hozott példaként. Végül kijelentette: amit teljesítettek, messze meghaladja azt, amit négy éve ígért, és készen áll a nemzet szolgálatára.

Szóváltásoktól sem mentes ülésen a testület 6 igen és 2 nem szavazattal támogatta.

Seszták: Fontos, hogy egységes kormányzati irányítás alatt legyen a nemzeti közvagyon!

Seszták Miklós az Országgyűlés költségvetési bizottsága előtti meghallgatásán a nemzeti fejlesztési tárca fontos területei közé sorolta a vagyongazdálkodást, valamint a közösségi közlekedést.

A vagyonpolitikáról szólva kiemelte: véleménye szerint fontos alapelv, hogy 'amennyiben közvagyont értékesítünk, abból közvagyont teremtsünk'.

Hangsúlyozta: az elmúlt kormányzati ciklusban a magyar államnak sikerült a stratégiai vállalatokban erősítenie a jelenlétét. Példaként említette a Mol részvénycsomagjának megszerzését, a Rába részvényeinek és az E.On földgázüzletágának a megvásárlását, valamint az Antenna Hungária visszavásárlását. Ezeknek a tulajdonszerzéseknek fontos szerepük van a rezsicsökkentés megvédésében és folytatásában.

A folytatásról szólva a Fővárosi Csatornázási Művek megvásárlásáról szóló tárgyalásokat említette. A MÁV-csoport szerkezeti korszerűsítését költségvetési szempontból pozitívnak értékelte Seszták Miklós, mivel annak eredményeként a 2013-as évet nyereséggel zárták a csoporthoz tartozó vállalatok, és az átalakulás után kevesebb költségvetési pénz kell ezen társaságok finanszírozásához. Hozzáfűzte, hogy folytatni kell a MÁV működésének hatékonyságjavítását.

Fontosnak nevezte, hogy egységes kormányzati irányítás alatt legyen a nemzeti közvagyon, mert az ésszerűséget véleménye szerint így lehet biztosítani. Kiemelte, hogy 2014 végére a vagyonleltár véglegesedik, és ezzel korszerű, tulajdonosi szemléletű nemzeti ingatlangazdálkodási jogi és szervezeti feltételrendszer fog kialakulni.

Az Országgyűlés költségvetési bizottsága 10 igen szavazattal 3 nem ellenében támogatta Seszták Miklós kinevezését nemzeti fejlesztési miniszternek.

+

Várhatóan június 15-ig Orbán Viktor megnevezi az összes államtitkárt is. A tárcavezetők a minisztériumuk szervezeti és működési szabályzatában jelölik ki a miniszterhelyettest.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!