Duplájára nőtt a magyarországi bolgár közösség támogatása

A néhány ezres bolgár közösség színesebbé, erősebbé teszi Magyarországot – hangsúlyozta Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a népcsoport történetét bemutató kiállítás keddi megnyitóján Budapesten, az ombudsmani hivatal épületében. Az államtitkár szerint a nemzetiségek feladata napjainkban támogatni, hogy „nemzet és nemzet között meglegyen a jó kapcsolat", és ezek a szálak erősödjenek.



Tavaly jelentősen nőtt a nemzetiségeknek juttatott forrás, ezen belül több mint kétszeresére emelkedett a magyarországi bolgár közösség költségvetési támogatása – mondta az államtitkár. Hozzátette, hogy az idei kétmilliárd forintos növekedésből is sok, korábban elmaradt beruházás, intézkedés valósulhat meg, a bolgárság esetében például az önkormányzati székház felújítása, kutatóintézetének és színjátszásának támogatása.

Soltész Miklós megjegyezte: kevés nemzet mondhatja el magáról, hogy fél évezredes oszmán-muzulmán megszállás után is meg tudott maradni, és ebben jelentős szerepe volt a nyelvet, a kultúrát és a hagyományokat védő egyháznak is.

Közölte, a nemzetiségek feladata napjainkban támogatni, hogy „nemzet és nemzet között meglegyen a jó kapcsolat", illetve, hogy ezek a szálak erősödjenek. Kitért arra, hogy ha megszületik erről a parlamenti döntés, akár már idén is hivatalosan megünnepelhetik a magyar-bolgár barátság napját.



A hagyományos bolgár tavaszköszöntés keddi ünnepére utalva Muszev Dimitrov Dancsó, a Bolgár Országos Önkormányzat elnöke arról beszélt, hogy ez a nap a bolgárok számára az identitásőrzés és a megmaradás ünnepe. Hozzátette, közösségük Magyarországon „második hazára lelt", e kettős identitás kialakulásához pedig szükség volt a befogadó nemzet toleranciájára is.

Szalayné Sándor Erzsébet, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó ombudsmanhelyettes kiemelte, a magyarországi bolgárok „összetartó és igen állhatatos közösséget" alkotnak, amelynek példája bizonyítja, hogy „érdemes jól élni és túlélni a történelem viharait", példát mutatva ezzel a többi nemzeti közösség és a többségi társadalom számára is.

Megjegyezte, a roma és a német közösség már mutatkozott be hasonló kiállítással az épületben, és a többi hazai nemzetiségnek is lehetőséget kínálnak.

Biszerka Beniseva, a Bolgár Köztársaság budapesti nagykövete köszönetet mondott a vendégszeretetért, amelyet a magyarországi bolgárok élveznek. Felhívta a figyelmet arra, hogy nemrég ünnepelte fennállásának századik évfordulóját a közösség egyesülete, idén van az egyházközség centenáriuma, néhány éven belül pedig az iskolájuk is százéves lesz.



Tancso Jancsev Popgancsev, a magyarországi bolgár ortodox egyház papja megszenteli a termet a Magyarországi bolgárok története című kiállítás megnyitóján az ombudsmani hivatal fővárosi épületében 2016. március 1-jén. Középen Biszerka Beniseva bolgár nagykövet. (MTI Fotó: Bruzák Noémi)

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!