Magyarország választ

Reggel hat órakor elkezdődött a 2010-es országgyűlési választás, 176 egyéni választókerületben összesen 812 jelölt és választókerületenként eltérő számú területi lista közül közül választhatunk.  A mintegy 8 millió választópolgárt este 7 óráig várják az urnákhoz. Az országgyűlési választás első fordulójában a választópolgároknak két szavazatuk van: az egyik szavazólapon arra voksolhatnak, akit az egyéni választókerületükben képviselőnek szeretnének, a másik íven pedig arról dönthetnek, hogy a területi listáról melyik pártot támogatják.

A részvételi demokrácia a választók aktivitásán alapul. Minél több választó szavaz, annál pontosabban fejezi ki az eredmény és a következő Országgyűlés összetétele a magyar állampolgárok akaratát.

A vasárnapi választáson 44 jelölőszervezet (párt) vetette magát nyilvántartásba, a 176 egyéni választókerületben 812 egyéni jelölt indul, ebből 19 függetlenként. A 20 területi választókerületben összesen 117 területi listát állítottak a pártok, s hat országos listát is nyilvántartásba vett az OVB.

Az országban 10 926 szavazókör van, szavazni csak személyesen lehet reggel 6 és este 7 óra között.

A választás első fordulójának érvényességi feltétele, hogy a választókerületi névjegyzékben szereplő választópolgárok több mint fele szavazzon. Akkor eredményes a szavazás, ha egy jelölt megkapta az érvényes szavazatok több mint felét. Ha az első forduló nem volt érvényes és eredményes, második fordulót kell tartani. Ha az egyéni választókerületben a választás első fordulója érvényes volt, de nem volt eredményes, a második fordulóban csak azok a jelöltek vehetnek részt, akik az első fordulóban az érvényes szavazatok legalább 15 százalékát megkapták. Ha nincs legalább három ilyen jelölt, akkor a három legtöbb szavazatot elért jelölt vesz részt a második fordulóban. Amennyiben az első forduló az alacsony részvétel miatt érvénytelen volt, a második fordulóban minden olyan jelölt indulhat, aki az első fordulóban is indult.

Az urnazárást követően több közvélemény-kutató cég is közzéteszi legfrissebb, a választás napján készített felmérését. Az első eredmények az esti órákban várhatóak, a nem hivatalos eredményeket este 11 óra körül ismertetik az Országos Választási Központban.

Mire kell figyelni

Szavazni a lakóhely szerint kijelölt, a választási értesítőn feltüntetett szavazókörben lehet. Ha nem tudja, hol szavazhat, kikeresheti az Országos Választási Bizottság weboldalán. Ha mozgásában akadályozva van, és nem kért mozgóurnát az illetékes jegyzőtől,  a helyi szavazatszámláló bizottságot kell elérnie.

Ha nem lakóhelyén szavaz, akkor az „Igazolás a lakóhelytől eltérő helyen történő szavazáshoz” megnevezésű nyomtatvánnyal felszerelkezve menjen szavazni.

Az igazolásokat a jegyzőtől lehetett beszerezni, ha ezt nem tette meg, csak a lakóhelye szerinti szavazókörben szavazhat. A dokumentumon szerepelni kell az ön nevének, személyi számának, lakcímének, annak a helységnek, ahol szavazni fog, és annak, hogy melyik választási fordulóra szól a papír.

Az adatainak szerepelnie kell a választói névjegyzékben. Ha hosszabb ideje nem változtatott állandó lakcímet, ezzel nem lehet baj. Ha nemrég költözött, a helyi önkormányzatban győződhetett meg róla, hogy regisztrálták-e már az adott település választói között. Ha ez nem történt meg illetve nem intézkedett, a szavazás napján már csak az előző lakóhelye szerinti szavazókörben voksolhat.

A szavazás a következőképpen zajlik: a szavazóbizottság először megállapítja a választópolgár személyazonosságát és azt, hogy szerepel-e a névjegyzékben. A választási értesítő bemutatása nem feltétele a szavazásnak, de a szavazatszámláló bizottság munkájának meggyorsítása érdekében azt célszerű magunkkal vinni.

A személyazonosság és a lakcím igazolására alkalmasak: a lakcímet tartalmazó személyazonosító igazolvány (régi könyvecske formátumú), vagy a személyazonosító igazolvány (kártya formátumú), vagy útlevél, vagy 2001. január 1-jét követően kiállított vezetői engedély (kártya formátumú), és mindegyik felsorolt igazolvány mellett a lakcímigazolvány (lakcímkártya).

Ha a szavazásnak nincsen akadálya, a választópolgár a szavazatszámláló bizottságtól megkapja a szavazólapokat és a borítékot, a szavazólapokat a választópolgár jelenlétében lebélyegzik, majd azok átvételekor a választónak alá kell írnia a névjegyzéket. A szavazáshoz szavazófülke áll rendelkezésre, amelyben kitöltheti a szavazólapokat. Érvényesen szavazni csak egy jelöltre és egy listára lehet, a jelölt neve mellett, illetőleg a lista neve felett elhelyezett körbe tollal írt x vagy + jellel.

Egyéb megjelölés érvényes szavazatként nem vehető figyelembe. Végezetül a szavazólapokat a borítékba kell helyezni, és a borítékot a szavazóbizottság előtt az urnába kell dobni.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!