kdnp.hu – MTI
A reálbérek 39 hónapja folyamatosan emelkednek, az átlagos reálbér-emelkedés 7,4 százalék volt, a vállalkozásoknál 6,7 százalékkal, a közszférában 11 százalék felett növekedtek a reálbérek – hangsúlyozta Cseresnyés Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára pénteken az M1 csatornán a Központi Statisztikai Hivatal adataira reagálva.
Hozzátette: a reálbérek emelkedésének hatására az emberek többet tudnak magukra, családjukra fordítani, megtakarítani, és a kormány szeretné, ha ez a folyamat folytatódna a gazdasági fejlődés lehetőségein belül.
Cseresnyés Péter úgy értékelte, a reálbérek emelkedésére hatással volt a gazdasági növekedés, illetve az, hogy a jól képzett szakemberekért verseny alakult ki a munkaerőpiacon, továbbá a közszférában életpályák indultak el, amelyek évről évre kiszámítható béremelést jelentenek. Hozzátette, újabb életpálya modellek kidolgozása van folyamatban.
A legjobban a pénzügyi szektorban lehet keresni, az üzleti szférában is jók a fizetések, az informatikai cégeknél jellemzőbb a magasabb bér, és még mindig a mezőgazdaságban találhatók a legalacsonyabb bérek – tette hozzá.
Az államtitkár kiemelte: a foglalkoztatottak száma folyamatosan 4 millió felett van, az elmúlt 5-5,5 évben 560 ezerrel növekedett a foglalkoztatottak száma, ebből 340 ezren a versenyszférában helyezkedtek el.
A versenyszféra a gazdasági növekedés, és a kormányzati intézkedések hatására jelentős mértékben tudott munkavállalókat felszívni, a kormányzati intézkedések érdekeltté tették a munkaadókat a fiatalok, az idősek, a tartós munkanélküliek nagyobb arányú foglalkoztatásában – mondta Cseresnyés Péter.