Azbej Tristan, a Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkárságának vezetője pénteken Nobel-békedíjra terjesztette fel az egyiptomi kopt keresztény Maggie Gobrant. A Maggie mamaként ismert asszony – mint az államtitkár bejelentésében fogalmazott – a szegénység elleni fellépés hiteles tanúja. (Vasárnap.hu / 2020. 02. 14.)
Erős gyökerek a kopt egyházi múltban és az égben
2012-től kísérem figyelemmel Maggie Gobran, a kairói kopt Teréz anya hitből vállalt, páratlan szeretetművének az építését. Megtorpanásokkal teli építkezés ez, az iszlám világ kellős közepén. Amikor például az első iskolát a szeméttelep sok ezer gyermeke részére felépítette, s egyetlen éjszaka alatt buldózerrel "jóakarói" lerombolták, nem volt könnyű talpra állni. De Krisztusba kapaszkodó hite felsegítette. Az amerikai egyetem professzornőjéből a szeméttelepek védőangyalává avanzsálódott, mélyhitű Maggie nem csak közel 100 iskolát, egészségügyi központot, menhelyet, vasárnapi iskolát, nyári vallásközi tábort hozott létre hittel és imával, hanem vagy 100 ezer gyermeke van - keresztyén, muszlim és más vallású - Egyiptom-szerte, akik Mamának hívják őt.
S közben Maggie Mama írja, mondja közel 2000 éves kopt egyháza remeteimádkozóinak, pusztai imádkozóinak gyönyörű imáit, sőt maga is hozzátesz valamit ehhez a hatalmas, tovább gazdagodó és gazdagító imakincshez. Jó nyolc éve vagyok kapcsolatban Vele, készítettem távinterjút Maggievel, lefordítottam több imáját és elmélkedős szövegét, s a róla szóló, két német újságírónő által írt életrajzát. Az életrajzírók majdnem egy évet töltöttek a kairói Teréz anya mellett, nem íróasztal-életrajzot produkáltak, 20 könyv után egy 21.-et, hanem valós élményekre, beszélgetésekre alapuló, hiteles, sokrétű lelki és reális portrérajzot adtak Istennek erről a különös, választott szolgálólányáról. Most abból az alkalomból, hogy Azbej Tristan államtitkár úr Nobel Béke-díjra terjesztette fel őt, elővettem korábbi anyagaimból a rövid kairói "háromperceseket", majd egy másik cikkben újra közlöm a Vele készített spirituális interjút. Előre tekintve emlékezünk...
Rövid életrajz
MAGGIE GOBRAN 1949-ben született Egyiptomban, kopt ortodox „nővér”, a Szent István Gyermekei szervezet alapítója. Alapítványával gyermekmenhelyek tucatjait hozta létre hazájában, közel 100 ezer család nyomorát enyhíti 1500 munkatársával naponta. És szelíd szóval hirdeti, kéri a megbékélést, a társadalom peremén élők emberi máltóságáért emeli fel halk hangját, viszi imáiban a kopt egyház hívő népét, s hazája másvallású lakóit is Ura, Istene elé. Komputerismeretek professzora volt a kairói Amerikai Egyetemen, házas, egy fia és egy lánya van. Gyakran említik őt úgy, mint a kairói Teréz anyát, még inkább Maggie mamaként ismert hazájában, s azon kívül is az USA-ban, Hollandiában, Angliában, Dél-Afrikában és másutt. Remélhetőleg egyre inkább nálunk is. Életmódját az egyszerűség és az irgalmas szeretet jellemzi. Érdekes, hogy keresztyén nőként soha nem tapasztalt vele szemben üldözést. 1989-ben adta fel akadémiai karrierjét, s ekkor felszentelt szolgájává vált a Kopt Ortodox Egyháznak. Azt a felső-belső elhívást kapta, hogy a legszegényebbek szegényeinek legyen az „anyja”. Ez után alapította meg segélyszervezetét, azokért, akiket „nem szeretnek”.
2012-ben Nobel Béke díjra terjesztette fel az USA szenátusának több tagja. Idén Azbej Tristan magyar államtitkár úr is felterjesztette őt erre a magas kitüntetésre. Imádkozunk azért, hogy a magyar kezdeményezés meghozza Maggienek a rég megérdemelt elismerést.Az Immanuel Kiadó pedig 2015-ben megjelentette róla Judith Kubitscheck és Judith Kühl könyvét, "Maggie Gobran - a kairói Teréz anya" címmel (fordította e sorok írója nagy lelki gyönyörűséggel). 2019. márciusában, a Nemzetközi Nőnap alkalmából Trump elnök hitvese, Melania Trump First Lady átadta Washingtonban Maggie Gobrannak az Elkötelezett Nők Nemzetközi Nagydíját.
Vallomásfüzér a kairói szeméttelepről
A csend erejében megszólal a Lélek
S elmondja neked:
Nem választhatjuk meg azt a helyet, ahol megszületünk.
De azt eldönthetjük, hogy bűnösök vagy szentek akarunk-e lenni.
Miként azt is, hogy senkik vagy hétköznapi hősök leszünk.
Hőssé válsz, ha azt teszed, amit Isten vár tőled.
Huszonöt éve erős hívást hallottam.
Isten támogatni akart engem, ezért elküldött a legszegényebbekhez.
Aki megérzi az örökkévalóság jó illatát, az nem kerülheti ki
A halál sötét völgyét sem.
Ezt akkor teheted megragadóan, ha minden belülről jön.
Az igazi szeretet odaadás és megbocsátás
Adj úgy és annyit, amennyivel nem ártasz senkinek.
De az igazi megbocsátás nem te és valaki más között,
Hanem Isten és közted valósul meg.
Ne feledd: Isten kifizeti a számlát!
Ezért érthetetlen, hogy sokan nevetve ártanak másoknak.
Isten annyi mindent megbocsátott nekünk,
Ebből mégis olyan keveset mutatunk meg.
Isten kegyelméből én mindent elhagytam,
És megtaláltam Őt,
amint vár rám az élet koronájával.
Aki meghal önmagának, az felfedezi magában
A szépséget és az erőt.
Kik a szegények között a legszegényebbek?
A gyermekek, akik éhesek és nincstelenek.
Akik a szeretet és a gyengédség koldusai.
Akik mezítelenek és nagy mértékben szűkölködnek
Emberi méltóság nélkül.
A csend mélyén megszólal a Lélek
S elmondja neked:
Nem választhatjuk meg azt a helyet, ahol megszületünk.
De azt eldönthetjük, hogy bűnösök vagy szentek akarunk-e lenni.
Miként azt is, hogy senkik vagy hétköznapi hősök leszünk.
Hőssé válsz, ha azt teszed, amit Isten vár tőled.
Huszonöt éve erős hívást hallottam.
Isten támogatni akart engem, ezért elküldött a legszegényebbekhez.
Aki megérzi az örökkévalóság jó illatát, az nem kerülheti ki
A halál sötét völgyét sem.
Ezt akkor teheted megragadóan, ha minden belülről jön.
Az egyszerűség tiszta-szép hitvallása
„Én, Maggie Gobran, minden imádkozónak a lánya vagyok, meg a szereteté. A könnyek lánya és a kiontott véré, amivel hazámban sok-sok nemzedék áldozott Istennek. Szeretem hazámat, népemet, egyházamat és szükségben élő sok-sok fogadott gyermekemet. Kész vagyok értük odaáldozni még az életemet is”.
Írja, a szövegeket fordította: Dr. Békefy Lajos