A világ egyik legősibb nemzeti keresztyén egyházának, az Egyiptomi Kopt Ortodox Egyháznak a fejét, a 88 éves korában elhunyt III. Shenouda pápának keddi temetésén százezrek vettek részt Kairóban. A hagyomány szerint Márk evangélista által alapított egyháznak a fejét a Szent Márk katedrálisban ravatalozták fel. A nemzeti gyásznapon a világ minden részéből érkezett 4 000 hivatalos vendég mellett hívők százezrei szorongtak napok óta a katedrális előtt, hogy végtisztességet tegyenek a köztiszteletben álló egyházfő ravatalánál. Forrás: christiantoday.con; christian.post.uk; wcc.com;
Obama elnök is megrendüléssel vette a gyászhírt
A szombaton elhunyt kopt pápa ravatala előtt az elmúlt napokban éjjel-nappal vonult a tiszteletadók sora. III. Shenouda pápa halála olyan időszakban következett be, amikor a muszlimokkal súlyos feszültség alakult ki az országban. Ezért sokan attól tartottak, hogy a temetési előkészületeket vagy magát a temetést összecsapások, konfliktusok kísérik. Eddigi sajtójelentések szerint durvább megmozdulásra nem került sor. Egyiptom lakosságának 10 %-át alkotják az ősi egyház hívei. Mubarak elnök bukása óta egyre éleződött a feszültség a keresztyének és muszlimok között, gyakori volt a véres összecsapás, templomok, lakások felgyújtása. Az akciókat főként a Muszlim Testvériség nevű szélsőséges mozgalom tagjai hajtották végre.
A pápa halála – bár idős kora és fizikai gyengesége miatt lehetett számolni ennek bekövetkeztével – nagy nemzetközi megrendülést váltott ki. Barack Obama USA-elnök a tolerancia és a harmónia ügyvédjének, védelmezőjének nevezte a hosszú időn át egyházfői teendőket ellátó III. Shenoudat.
Az idős pátriárka végakarata szerint testét végső pihenésre a Szent Bishoy monostorban helyezik el, ami a Wadi Natrunban található, a Nílus-delta közelében. „Michelle és én szomorúan vettük a hírt a kopt keresztyén III. Shenouda pápa, az egyiptomi koptok szeretett vezetőjének az elhunytáról. Ő a türelem és a vallási párbeszéd védelmezője volt” – olvasható Obama elnök részvétnyilvánító táviratában. „A kopt keresztyének és az egyiptomiak mellett vagyunk ezekben az órákban is, amikor annyian fejezik ki tiszteletüket a pápa békefáradozásai és együttműködésre kész szolgálata iránt”. Úgy emlékezünk reá – írja továbbá az amerikai elnök -, mint aki mélyhitű ember volt, nagy hittel vezette népét, és állandóan az egység, a megbékélés munkálója volt. A pápa munkálkodása Egyiptom nemzeti egysége érdekében olyan testamentum, és hagyaték, ami az összes vallás és hit követőit az együttműködésre bíztatja.
Növekvő egyházat kormányzott
III. Shenouda megláthatta az Alexandriai Kopt Ortodox Egyház világméretű terjeszkedését. Amikor 1971-ben Alexandria 117 pápájaként és a Szent Márk trón pátriárkájaként megkezdte főpapi szolgálatát, az USA-ban és külföldön négy Kopt Ortodox Egyház létezett. Pápasága ideje alatt csak Észak-Amerikában több mint 200 új kopt templom épült, de számos egyházközség alakult Európában, Dél-Amerikában, Ázsiában és Afrikában is.
A kopt pápa a római pápával 1973-ban találkozott Vatikánban, s a két egyházfő közös nyilatkozatot írt alá a krisztológiáról, s a keresztyén egység érdekében szükséges további tárgyalásokról. Shenouda tevékenyen kivette részét a protestáns egyházakkal folytatott párbeszédből is. „A keresztyének az egész világon azon vannak, hogy meglássák az egyház egységét, szomorúak a megosztottság miatt, s arra kérik lelki vezetőiket, tegyenek lépéseket az egyház egységének létrehozásáért. Bizonyos vagyok abban, hogy a Szentlélek inspirálni fog minket ebben” – mondta 1974-ben, a nemzetközi imahéten.
A házi őrizettől a világméretű ismertségig – szerényen
A kopt pápa egyháza népe elé mindig igyekezett felrajzolni a szociális és politikai elkötelezettséget. Felszentelés után csakhamar ellenzőjévé vált Anvar Szadat államfő egyoldalúan iszlámista politikájának. Felemelte szavát a koptokkal szembeni állami diszkrimináció ellen is. Abban a kolostorban, ahová végső nyugalomra helyezik, éveken át házi őrizetben volt a 80-as években. Az utóbbi időben Mubarak ellenzékét is ő jelentette, aminek következtében egyházát, népét több szektás, szélsőséges muszlim támadás érte.
Születési nevén Nazeer Gayed Roufail utódjának a megválasztására nemsokára sor kerül. A Kopt Egyház 1957-ben megerősített törvényei szerint a pápaválasztók között püspökök, korábbi és mai kopt kormánytagok, képviselők és törvényhozási szakemberek mellett helyet foglalnak kopt hírességek, újságtulajdonosok és kiadók is. Ősi hagyomány szerint a szavazócédulák közül a következő pápa nevét a három legtöbb szavazatot kapott jelölt nevét tartalmazó cédula közül egy bekötött szemű gyermek húzza ki. A jelöltnek legalább 40 évesnek kell lennie, s 15 évet szerzetesi életmódban kellett töltenie.
Az EVT és az EKD vezetői a pápáról, aki költő és filozófus is volt
Az Egyházak Világtanácsa (EVT) főtitkára, a norvég evangélikus lelkész, Dr. Olav Fykse Tveit a Kopt Ortodox Egyház Szent Szinódusához intézett levelében mély szomorúságának adott hangot III. Shenouda pápa elhunyta miatt. Emlékeztetett arra, hogy vezető szerepe volt az EVT-ben, s emellett elnöke volt az Egyházak Közel-Keleti Tanácsának (MECC) is. „Arra tanított minket, hogy az egyszerűség és a szerénység a legjobb módja a Krisztus szolgálatának. Együtt élt az emberekkel, értük szolgált, s modelljévé vált annak a lelki atyának, aki miden egyiptominak, muszlimnak és keresztyénnek is példaképe lehet” – írja a genfi székhelyű egyházi világszervezet főtitkára.
Leveléből azt is megtudjuk a pápáról, hogy kivételes tehetségű költő és filozófus volt, aki elmélkedésein és imáin keresztül közel vitte az embereket Istenhez, és az igaz, szép gondolatok szellemi hídját építette ki a Mindenható és az emberek között. Szíve a szegények és a betegek mellé állította őt. Fontosnak tartotta az ifjúság keresztyén nevelését. Hazájáért érzett cselekvő felelősségének így adott hangot: „Egyiptom nem az a nemzet, amiben élünk, hanem az a nemzet, amelyik bennünk él”.
Pusztai szerzetes volt és maradt – a termékeny csend kedvelője
A Német Protestáns Egyház részvétnyilvánítását Nikolaus Schneider EKD-elnök, lelkész fejezte ki, aki főként a spiritualitást méltatta az elhunyt pápában. Főpapi szolgálata 40 éve alatt mindvégig pusztai szerzetes maradt – írja Schneider elnök. Már pátriárkasága idején is többször és szívesen visszavonult a kolostor termékeny csendjébe, ahol számos lelki és bibliai témájú könyvét megformálta. Pápasága előtt püspök, korábban teológiai tanár volt. Korunkban, amikor az arab országok belpolitikai helyzete sokkal nehezebb és bonyolultabb, mint amilyennek sokszor kívülről érzékeljük, Shenouda felelősségteljesen állt egyháza élén és igyekezett biztosítani számára azt a mozgásteret, ami a rombolás és a változások közepette is a továbbélést jelentette. A német egyházelnök szilárdan reméli, hogy Shenouda öröksége segíti az egyiptomi keresztyéneket abban, hogy a nagy politikai és társadalmi változások ellenére a kopt egyház megőrizze sajátos szerepét a Nílus mentén.
Papa Abba Šenout, pihenj békében zaklatott szülőfölded ősi kolostorában, a Szent Bishoy monostor csendjében, az ezredévekről mesélő Nílus-delta mentén!
Írta: Dr. Békefy Lajos