Forrás: MTI
Sólyom László szerint a tehetséggondozás az egyetemeknek is kiemelt feladata, ahhoz azonban, hogy jó hallgatók legyenek, jó gimnáziumok és még inkább jó általános iskolák kellenek.
A köztársasági elnök az Eötvös Loránd Tudományegyetem szenátusának ünnepi ülésén, az egyetem megalapításának 375. évfordulóján hangsúlyozta: az egyetemek eltömegesedésének idején „mindannyiunknak vannak tapasztalatai a beérkező hallgatóság átlagszínvonalának csökkenéséről, másrészt a vékony elit olykor bámulatba ejtő szorgalmáról, külföldi tájékozottságáról”. Sólyom László elmondta: az egyetemek célja eredetileg „teljes emberek” képzése volt, és ma is ez lenne a legfontosabb, ítélőképességet nevelni a hallgatókba.
Kettős erőfeszítést kell tenniük a magyarországi egyetemi oktatóknak, tudósoknak és a felsőoktatás hallgatóinak a kor kihívásainak megfelelően, mert magyarul és idegen nyelven is kell oktatniuk, illetve tanulniuk – mondta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek. Egy egyetemi oktatónak vagy egy jó teljesítményű egyetemistának fizikailag is több erőfeszítésre van szüksége ahhoz, hogy „a teljes hivatásukat betöltsék”. Ennek megfelelően a Pázmány Péter Katolikus Egyetem minden fakultásának van idegen nyelvű és magyar nyelvű folyóirata is – mondta Erdő Péter.