Forrás: mno.hu
A bécsi Wirtschaftsblatt gazdasági lap hétfői számának cikke szerint a Mol vezetősége tart az oroszoktól és egyáltalán nincs ínyére, hogy a Surgutneftegaz megszerezte az OMV kezében lévő jelentős részesedést. A lap gyanúsnak találja, hogy Bajnai Gordon Bécsben élő apja is egy orosz cégnek dolgozik.
A cikk ugyan utal arra, hogy a Lex Mol gyakorlatilag lehetetlenné teszi az olajvállalat politikai jóváhagyás nélküli felvásárlását, de emlékeztet rá, hogy a magyar politikai élet jelenleg a teljes átalakulás állapotában van. A lap idézi azt a szóbeszédet is, mely szerint Gyurcsány Ferenc a Déli Áramlat egyik vezetőjeként a Gazpromhoz igazolna. A Wirtschaftsblatt Bajnai Gordont is gyanúsnak találja: megemlíti, hogy a leendő miniszterelnök rendszerváltás óta Bécsben élő édesapja cégvezető az UWT nevű kereskedőcégben, amely a kalinyingrádi Valerij Atamanov és Anna Gorcsunova érdekeltsége.
A bécsi lap a Surgutneftegaz vezetőjét, Vlagyimir Bogdanovot is megszólaltatja, aki nem érti a magyarok félelmét, hosszú távú, mindkét fél számára előnyős együttműködést tervez az európai energiaellátás biztonsága érdekében. Azt a kérdést, hogy a szibériai konszern miért felejtette el jövendőbeli partnerét értesíteni a küszöbön álló kooperációról, Bogdanov nyitva hagyta.
Az újság politikai magyarázatot is ad: feltételezhető, hogy a Surgut a Molon keresztül próbált egy Nabucco-országban befolyást szerezni. Ismeretes, hogy a Surgut szoros kapcsolatokat ápol a Kremllel, így az sem zárható ki, hogy felsőbb utasításra cselekedtek – véli a lap. Mindenesetre érdekes, hogy a Surgutneftegaz éppen abban az időszakban szánta rá magát az első külföldi részvényvásárlásra, amikor az EU döntést hozott a Nabucco gázvezeték feltétlen megépítéséről – zárja elemzését a Wirtschaftsblatt.