Frrás:MTI
Drasztikusan nőtt a segélykérők száma a gazdasági válság megjelenése óta, a céges felajánlások pedig a törvényi szabályozás miatt majdnem megszűntek; a magánszemélyek adakozási kedve azonban nem csökkent – nyilatkozták a Magyar Távirati Irodának az egyházi segélyszervezetek képviselői.
Fekete Dániel, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet sajtóreferense közölte: a kormány válságkezelési stratégiája szeretné eltörölni azt a kedvezményt, miszerint a személyi jövedelemadó-alap és a társasági adóalap csökkenthető az adományok értékével. „Ez döntően befolyásolhatja a működést”, holott ezzel a tervezett lépéssel legfeljebb 3 milliárd forintot takarít meg a kormány számításaik szerint.
Az ország költségvetését tekintve ez nem jelentős spórolás, arra viszont elegendő, hogy ellehetetlenítse a segélyszervezeteket. Más civil szervezetekkel is felvették a kapcsolatot, hogy közösen lépjenek fel a kormány tervezett intézkedése ellen, és ne szűnjenek meg a személyi jövedelemadó és a társasági adókedvezmények – hívta fel a figyelmet.
A tavaly bevezetett általános forgalmi adó (áfa) törvényének módosítása is a felajánlások drasztikus csökkenésének irányába hatott, ugyanis a cégeknek már nem áll módjukban visszaigényelni a felajánlásaik után az áfát.
Révész Szilvia, a Baptista Szeretetszolgálat kommunikációs igazgatója elmondta: a hozzájuk forduló rászorulók száma mintegy 10-szeresére emelkedett december óta, és lassan odajutnak, hogy a kéréseknek nem mindig tudnak eleget tenni.
A válság ott is határozottan érződik, hogy krízisotthonaik, anyaszállásaik megteltek, amire a közelmúltban még nem volt példa – tette hozzá.
Sass Gyula Levente, a civil szervezetként működő Magyar Máltai Szeretetszolgálat intézményi és fejlesztési igazgatója elmondta: a segítségkérők száma 20-30 százalékkal nőtt meg a válság következtében. Nagy részük a bedőlt hitelek és munkahelyeik elvesztése miatt fordult hozzájuk.