Forrás: mno.hu, ecodellariviera.it, 3sat.de, mattinopadova.gelocal.it, Corriere della Sera
Kísértet járja be Európát: immár a kontinens identitását kétezer éve meghatározó jelképet, a feszületet ütné le a falról Marx kriptából kiszabadult szelleme. Olaszországban valóságos nemzeti ellenállás bontakozott ki a strasbourgi döntéssel szemben. Az iskolákban, hivatalokban szigorúan betartatják, hogy igenis kint legyen a kereszt. Trevisóban több méter magas feszületet emeltek a döntésre adott válaszként. Padovában megkezdték a keresztek osztogatását.
Országos felzúdulást és erőteljes ellenállást váltott ki a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság határozata, miszerint az olasz iskolák faláról le kell venni a keresztet. A döntés egy finn származású, Olaszországban élő asszony, Solle Lautsi és férje, Massimo Albertin 2001-es beadványára adott válaszként született. Az ateista mozgalom tagja, Albertin kifogásolta, hogy az általános iskolában, ahová gyermekei jártak, minden osztályterem falán feszület látható. A strasbourgi testület döntésében kijelenti, hogy a kereszt sérti a gyermekek vallásszabadsághoz fűződő jogait és a szülők jogát ahhoz, hogy saját lelkiismeretük szerinti nevelést biztosítsanak gyermekeiknek. A Corriere della Sera felmérése szerint az olaszok nem így látják: a megkérdezettek több mint 80 százaléka állt ki a kereszt mellett.
Három méter magas emelvényen álló, kétméteres feszület: már messziről meghatározza ez a látvány Treviso belvárosát. A Rinaldi palota kertjében felállított, vadonatúj, vasból készült feszület „megerősíti kereszténységünket”, fogalmaz Giancarlo Gentilini alpolgármester a Corriere del Venetónak nyilatkozva. A vadonatúj, éjszaka is kivilágított kereszt felállítása mintegy választ ad a strasbourgi döntésre.
Nemcsak Berlusconi miniszterelnök jelentette ki, hogy a strasbourgi határozat ellenére Olaszország ragaszkodik a lakosság számára kulturális identitást is jelentő keresztény jelképhez. Számos olasz önkormányzat azonnal újabb kereszteket rendelt az iskolák részére.