Forrás: MTI
Megalakult és pénteken már össze is ül a Bajnai-kormány, hogy a válságkezelő tervről tárgyaljon - közölte Budai Bernadett kormányszóvivő csütörtökön. A Magyar Közlönyben megjelent határozat szerint Sólyom László köztársasági elnök a miniszterelnök javaslatára Balázs Pétert külügyminiszterré, Draskovics Tibort igazságügyi és rendészeti miniszterré, Ficsor Ádámot a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszterré, Gráf Józsefet földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszterré, Herczog Lászlót szociális és munkaügyi miniszterré, Hiller Istvánt oktatási és kulturális miniszterré, Hónig Pétert közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszterré, Kiss Pétert a társadalompolitika összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszterré, Molnár Csabát a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterré, Oszkó Pétert pénzügyminiszterré, Szabó Imrét környezetvédelmi és vízügyi miniszterré, Székely Tamást egészségügyi miniszterré, Szekeres Imrét honvédelmi miniszterré, valamint Varga Zoltánt önkormányzati miniszterré nevezte ki.
A gazdasági miniszteri poszt egyelőre betöltetlen, mivel a tárca élére jelölt Vahl Tamás csütörtökön visszalépett, Bajnai Gordon várhatóan egy héten belül megnevezi új jelöltjét. A frissen kinevezett miniszterek hétfőn teszik le esküjüket az Országgyűlés előtt.
Kinevezték a Miniszterelnöki Hivatal négy államtitkárát is: Csizmár Gábor a társadalompolitika összehangolásáért felelős tárca nélküli miniszter tevékenységében közreműködő államtitkár, Baja Ferenc infokommunikációért felelős államtitkár, Szigetvári Viktor a miniszterelnöki kabinetirodát vezető államtitkár, Tordai Csaba pedig jogi és közigazgatási államtitkár lett.
A kormányzati válságkezelő csomag azzal számol, hogy az idén 5,5-6 százalékos lehet a gazdaság visszaesése. A számítások szerint 2010-ben még 0,6 százalékos lehet a recesszió, de 2011-ben már 2,6 százalékot is elérhet a gazdasági növekedés. A tervezett kormányzati lépések hatására idén 400 milliárd, jövőre pedig 900 milliárd forintos kiadáscsökkentést várnak. A kabinet úgy számol, hogy az intézkedések révén az ország teljesíti az IMF-szerződésben vállalt kötelezettségeit, emellett a program tartósan csökkenő pályára állítja az államadóságot; eszerint a 2008 végén lehívott IMF-hitelt 2012-ben lehet teljes egészében visszafizetni.