Forrás: MTI, inforadio.hu
Mostantól lesz érdekesebb a magyar politika – vélekedett a Vision Politics igazgatója. Török Gábor az InfoRádiónak elmondta: a három vesztes pártnak csupán egyetlen közös érdeke lesz, az, hogy a kormánypárt hatalmát gyengítsék. Viszont egymásnak is ellenfelei lehetnek abban, hogy ki legyen a következő választáson a Fidesz első számú kihívója. Szerinte a Fidesz elsöprő sikerét egyrészt a politikai ellenfelei tehetetlenségének köszönheti, illetve annak, hogy a két forduló között személyesen keresték fel szavazóikat.
Várható volt a Fidesz sikere az országgyűlési választások második fordulójában – mondta az InfoRádiónak Stumpf István. A Századvég Alapítvány elnöke szerint a kétharmados győzelmet aratott párt arra kapott felhatalmazást, hogy gyökeres változást hozzon, és nemzeti egységet teremtsen. A politológus szerint a szocialistáknál hatalmi harc várható, ami akár Gyurcsány Ferenc vesztét is okozhatja, a Jobbiknál és az LMP-nél viszont még nem látszik, milyen szerepet játszanak majd ellenzékiként. Az nem tudható, hogy a Jobbik eldöntötte-e, továbbra is gárdista mozgalom marad, és az utcáról politizál, vagy tudomásul veszi a valóságot, tehát hogy bár bekerült radikális pártként a parlamentbe, a jogállami szabályok rájuk is vonatkoznak.
A Fidesz kétharmados többségének veszélyeire figyelmeztető kampány nem volt eredményes – összegezte a vasárnapi választás tanulságait Szomszéd Orsolya, a Nézőpont Intézet elemzője. A Nézőpont Intézet elemzője hangsúlyozta: az alkotmányozó többség nagy felelősséget ró a Fideszre, a pártnak a ciklus végén el kell számolnia azzal, hogy mihez kezdett a felhatalmazással. A szocialista pártról szólva Szomszéd Orsolya közölte: egyelőre nem látszik, ki lehetne Mesterházy Attila kihívója.
A második forduló szinte az unalomig a várakozások szerint alakult Filippov Gábor szerint. A politológus szerint bár a kampányban indokolt volt a kétharmad ügyének napirenden tartása, az alkotmányozó többség valóban olyan régóta megoldatlan problémák megoldásához ad szabad kezet, mint az önkormányzati reform vagy a párt- és a kampányfinanszírozás, a Fidesz kormányzásának valódi mércéje az lesz, sikerül-e a gazdasági növekedést beindítania, munkahelyeket teremtenie. A Progresszív Intézet munkatársa szerint bár az MSZP konstruktív ellenzékiséget ígér, nem kizárt, hogy képviselői engednek az olcsó népszerűségszerzés legkézenfekvőbb módjának: a mindent tagadó demagógiának.
A választás következményeként alapjaiban alakult át a magyar pártrendszer, és ez gyökeresen változtathat az Országgyűlésben megszokott rutinokon és szerepeken – mondta Juhász Attila, a Political Capital igazgatóhelyettese. A politológus arra számít, hogy a Fidesz kétharmados többsége ellenére az eddiginél sokszínűbbé, esetenként kiszámíthatatlanabbá válik a parlamenti politizálás. Juhász Attila szerint a Jobbik radikalizmusa és az LMP újszerűsége ezt okozhatja. Juhász Attila közölte: a Fidesznek feltehetően nem érdeke, hogy kétharmados többségével élve korlátozza az ellenzék jogköreit, és akár már a szakbizottságokban megakadályozza javaslataik plénum elé kerülését, ebben az esetben ugyanis a Jobbik alighanem az utcára vonulna. Juhász Attila szerint ha az MSZP abban bízik, hogy a Fidesz és a kormány esetleges népszerűségvesztése automatikusan a szocialista párt javára válik, csalódni fog, mivel ez sosem történik automatikusan.