Forrás: mr1-kossuth.hu
A gerincgyógyászati központok hosszú várólistája miatt sokkal nehezebben gyógyulnak a betegek, és ezért természetesen sokkal több pénzt kell rájuk költeni, mintha gyorsan és hatékonyan gyógyítanák őket. Mindez egy egészségügyi konferencián derült ki.
Varga Péter Pál, az Országos Gerincgyógyászati Központ igazgatója a saját betegei körében készített egy felmérést, és ebből az derült ki, hogy a várólistán eltöltött idő alatt az egészségbiztosító, vagyis végső soron az állam kétszer többet költ az adott betegre, mintha azonnal kifizetnék a műtétjét – hangzott el a Hatékonyabb egészségügy, erősebb gazdaság című konferencián.
Egy gerincstabilizáló műtét 917 ezer forintjába kerül az Országos Egészségpénztárnak, jelenleg erre a beavatkozásra három évet kell átlagosan várni a gerincgyógyászati központban. Ez alatt a három év alatt egy betegre 1,8 millió forintot fizet ki a biztosító, például gyógykezelésre, gyógyszerekre, táppénzre, gyógyfürdőkezelésre.
Megdöbbentő adat, hogy a műtétre várakozók egyharmada, mire végre sorra kerül, azt mondja, hogy inkább nem kéri a műtétet, és ez a főigazgató szerint nem azért fordulhat elő, mert időközben meggyógyultak, hanem azért, mert megszokták az élethelyzetüket. A rokkantjáradék biztos bevételt jelent nekik, és úgy érzik, hogy két-három év elteltével úgysincs esélyük visszakerülni a munkaerőpiacra. Mindez több ezer embert érinthet a főigazgató szerint, mert jelenleg mozgásszervi műtétekre tízezren várakoznak.
Mindezt a folyamatot támasztja alá az az adat, amelyről Heim Péter közgazdász beszélt a konferencián: Magyarországon az uniós átlagnál körülbelül kétszázezerrel több a rokkantnyugdíjas.