Forrás: MTI
Matolcsy György, volt gazdasági miniszter egy esetleges Fidesz-kormány három első legfontosabb gazdaságpolitikai döntéséről szólva az MTI-nek adott interjújában kijelentette: a kormány új költségvetést, új adórendszert és új foglalkoztatáspolitikát alkot majd, ezek 2010. július 1-jével léphetnek hatályba. E lépések miatt a 2010. január 1-jén hatályba lépő adórendszer csak fél évig él majd, de hozzátette: a Fidesz hosszú távra szóló, stabil és alkotmányos garanciákkal körbebástyázott adórendszerben gondolkozik.
Megismételte, hogy az ellenzéki párt előtt jelenleg háromféle adóváltozat van. Az egyik verzió radikális szja-csökkentéssel, egykulcsos családi jellegű jövedelemadózással számol, a másik azt jelentené, hogy valamennyi adónemnél csökkentenének a jelenlegi kulcsokon, a harmadik pedig csak járulékcsökkentéssel kalkulál, de itt felmerült, hogy ne csak a munkaadói, hanem a munkavállalói járulék is csökkenjen. Kifejtette: a gazdasági szereplőkkel való egyeztetés után döntenek majd arról, hogy melyik utat válasszák. Az új költségvetés kapcsán Matolcsy György úgy fogalmazott, hogy az „bevallja a hiány valódi mértékét és kezeli”, de hogy milyen megoldásokkal teszi majd ezt, erről egyelőre nem kívánt nyilatkozni. A volt gazdasági miniszter hangsúlyozta: a Fidesz nem készül megszorításokra, ez alól kivételt csak a bürokrácia területe jelent.
A büdzséről szólva kiemelte: egyetért azzal, hogy a 2010-es büdzsé válságköltségvetés, de az nem kezeli, hanem súlyosbítja a válságot. Megismételte: a költségvetés hamis, mert már most tudni, hogy a kormány által prognosztizált 3,8 százalékos hiány 3-4 százalékkal nagyobb lesz. Elmondta, hogy míg az MNB 4,3 százalékos jövő évi költségvetési deficittel és plusz 2,7 százalékos konszolidációs igénnyel számol, addig a Fidesz gazdaságpolitikusai szerint ez a két szám 4,5, illetve 3 százalék is lehet. Matolcsy György szerint a költségvetés a Fidesz által várt 7,5 százalék körüli hiány mellett más kockázatokat is rejt, ezek közé sorolta a fogyasztás vártnál nagyobb visszaesését, a munkanélküliségi adatokat és azt, hogy a háztartási hitelfelvételek elmaradása miatt a vártnál kevesebb adóbevétel jöhet be a költségvetésbe.