Forrás: MTI
Válságba került az a kultúra és szemléletmód, amely szükséges feladataink színvonalas elvégzéséhez – olvasható a Baross Gábor Társaság közleményében. Sajnálatos az a szakadék, ami a kevesek természettudományos és humán műveltsége, kulturáltsága és az igen széles rétegek kulturálatlansága, tudáshiánya között tátong. Álláspontjuk szerint a felnőttek kulturális állapotára a társadalmi kapcsolatok gyengesége és az európai viszonyok között kórosan kiemelkedő médiafogyasztás jellemző, ami mesterségesen homogenizált, így manipulálható társadalmat eredményez. A család intézményének gyengülése más társadalmi folyamatokkal felerősíti az igénytelenség, tájékozatlanság „kultúrájának” gyors terjedését.
Szerintük az emelt szintű érettségin való részvétel drasztikus visszaszorulása tovább tetézi a bajokat. A kultúra hagyományos felfogását követő oktatói törekvések miatt a közép- és felsőfokú oktatásban alig emészthető ismerettömeg zúdul a tanulókra; sajnos gyenge eredményességgel. Úgy vélik: gondjaink másik forrása az a tévhit, hogy az iskolának nincs nevelési, erkölcsalakító küldetése.
A Baross Gábor Nemzeti Gazdaságpártoló Társaság „Két kultúra – egy kultúra” címmel tartott a napokban vitaestet, ahol előadást tartott Hámori József, akadémikus, volt miniszter; Tulassay Tivadar, akadémikus, a SOTE rektora és Pokorni Zoltán, polgármester, volt miniszter.