Forrás: mno.hu, MTI
Varga Mihály kételkedik azokban a makrogazdasági adatokban, amelyekről a mai napon adott tájékoztatást Veres János pénzügyminiszter. A Fidesz alelnöke szerint kozmetikáztak ezeken a számokon.
„Nekem jogom van kételkedni ezekben a számokban, tekintettel arra, hogy a pénzügyminiszter már elég sokszor megvezette ezt az országot” – fogalmazott a politikus mai sajtótájékoztatóján. Arra a kérdésre, hogy a Fidesz szerint felmerülhet-e, hogy kozmetikáztak ezeken a számokon, az Orbán-kormány pénzügyminisztere úgy válaszolt: „mi az hogy, nagyon is”.
Mint mondta, bízik abban, hogy most nem olyan teljesítésről van szó, mint 2006-ban, amikor a kormány kozmetikázta a számokat. Közölte: egy következő kormánynak elemi kötelessége lesz, hogy megnézze, hogy az elmúlt évek államháztartási mutatói milyen számolási eljárás, milyen metódus alapján alakultak ki.
Veres János pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón arról beszélt, hogy Magyarország tavaly teljesítette az államháztartás hiányára vonatkozó maastrichti kritériumot, és minden esély megvan arra, hogy 2009-ben is a GDP 3 százaléka alatt maradjon a deficit.
Az államháztartás eredményszemléletű hiánya GDP-arányosan 3,4 százalék lett a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb jelentése szerint 2008-ban, a nyugdíjreform költségeivel korrigáltan azonban – ami 0,6 százalékpontot jelent – tavaly a hiány a GDP 2,8 százaléka volt.
A pénzügyminiszter közölte: a mostani költségvetés alapján teljesíthető a 3 százalékos hiánycél. Veres János beszélt arról is, hogy Magyarország adósságfinanszírozása biztosított, hiszen az IMF és az EU hitelkeretével 2009-ben és 2010-ben is finanszírozható az ország.
Ezzel kapcsolatban Varga Mihály úgy vélekedett, ha az EU és az IMF azt gondolja, hogy Magyarországon minden a legnagyobb rendben van, mert a számok a folyamatokat tükrözik, akkor „óriási tévedésről van szó”. A Fidesz alelnökének szavai szerint fontos cél az, hogy az IMF hitel következő részlete lehívható legyen, ezért az országnak teljesítenie kell az elvárt államháztartási mutatókat. Úgy vélte, az IMF-nél is meg lehetnek győződve arról, hogy mivel az ország vezetőinek érdeke, a pénz elköltése megtörténjen, mindent „meg is tesznek azért, hogy ezek a számok ebbe az irányba mutassanak”.