Forrás: MTI
A bíróságok jövő évi költségvetésében 3-4 milliárd forintos hiány prognosztizálható, ez pedig a bíróságok működőképességét veszélyezteti – tudatta a Magyar Bírói Egyesület az MTI-vel.
A szervezet közleményében azt írta, hogy a testület aggodalmát fejezi ki a bíróságok 2010. évi költségvetési támogatási összegének megállapítása miatt. Emlékeztettek rá, hogy a magyar igazságszolgáltatás költségvetése 2007 óta nominális mértékében stagnál, reálértékben folyamatosan csökken, ugyanakkor a bíróságokra háruló, az egyre növekvő új feladatok ellátásával járó többletköltségek nem tükröződnek a költségvetésben.
„Az infláció következtében a szolgáltatások ára, az általános forgalmi adó, a szakértői díjak, az új alapokon megállapított tanúdíjak növekedése és a más területeken bekövetkezett – de a bíróságokat is érintő – áremelkedések miatt a bíróságok 2010. évi költségvetésében mintegy 3-4 milliárd forint költségvetési hiány prognosztizálható. Ennek költségvetési fedezetét a Magyar Köztársaság parlamentje nem biztosította. A hiány a bíróságok működőképességét veszélyezteti, pótlása kizárólag a költségvetési támogatás növelésével oldható meg” – szögezték le.
Hozzátették: az, hogy nem biztosított a bíróságok költségeinek fedezete, ellentétben áll az alkotmányban, valamint a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló törvényben rögzített, a bíróságok függetlenségét, zavartalan működését garantáló alapelvekkel.
„A harmadik hatalmi ág jogállami szerepének ilyen módon történő „leértékelése” ellentétes a demokratikus társadalmakban működő igazságszolgáltatásra vonatkozó nemzetközi dokumentumokban megfogalmazott követelményekkel is” – fogalmazták. .
Az egyesület szerint a bírói alapbér befagyasztása – és ennek következtében a bírói béreknek az elmúlt években bekövetkezett 20 százalékos reálérték-csökkenése – ellentétes a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló törvény rendelkezéseivel, alkotmányellenes, és a bírói függetlenséget veszélyezteti.
A Magyar Bírói Egyesület ezért felhívja a parlamenti pártok figyelmét, hogy vizsgálják felül a bíróságok költségvetési helyzetét, és a bíróságok zavartalan működése érdekében a hiányzó költségvetési támogatást biztosítsák.