Támogatandónak nevezte egy horvát-magyar nemzetiségi oktatási megállapodás létrejöttét a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára hétfőn Budapesten, miután megbeszélést folytatott Sanja Putica horvát oktatásügyi államtitkárral.
Soltész Miklós (KDNP), a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára
Soltész Miklós a tárgyalást követő sajtótájékoztatón elmondta: a horvát-magyar kapcsolatok ezeréves története napjainkban is nagyszerű időszakát éli, ugyanis a többségi nemzethez tartozók mindkét országban felismerték, hogy a területükön élő nagy lélekszámú nemzetiségek erősítik őket. Jelezte, Magyarországon ma 60-70 ezer horvát él, Horvátországban pedig 14-15 ezer magyar.
Rámutatott: a két ország együttműködése nagyon sok területre kiterjed, így a kulturális, turisztikai, gazdasági és oktatási szférára is.
Támogatandó az a javaslat, hogy a nemzetiségek megmaradása érdekében készüljön horvát-magyar oktatási megállapodás, amely felölelné az oktatási intézmények infrastrukturális fejlesztését, az iskolák közötti együttműködések segítését, az ösztöndíjak rendszerét, az oktatók cseréjét és képzését, valamint diákok anyaországi képzését – közölte az államtitkár, megjegyezve: a megkötendő megállapodás mintául szolgálhat más nemzetekkel való oktatási kapcsolatok építésében.
Soltész Miklós kitért arra is, hogy folytatódik két jelentős, a magyarországi horvátok számára fontos beruházás: a pécsi Miroslav Krleza-iskola fejlesztése és hercegszántói horvát iskola felújítása.
Sanja Putica elmondta: megbeszéléseket folytattak a magyarországi horvát oktatási intézmények vezetőivel is; konkrét javaslatok is elhangzottak a horvát oktatási tárca felé a nemzetiségi oktatás fejlesztése érdekében. A tárgyaláson elhangzott az is, hogy szükség van egy új, az oktatási intézmények munkáját szabályozó megállapodásra.