(Kuala Lumpur) - Idén Malajzia lesz a március első péntekjén világszerte megtartásra kerülő ökumenikus világimanap házigazdája és témája. A muzulmán többségű országban az alkotmányosan deklarált vallási tolerancia ellenére sem egyszerű a keresztyének helyzete. Erre legutóbb a Valentin-nap körüli megnyilatkozások adnak szemléletes és aktuális példát. A szövetségi kormány állásfoglalását február 14, Valentin-nap előtt adta ki. Bár mögöttünk van ez a nap, de a gondolkodásmód messze nem változik. S ezzel a maláj keresztyéneknek hosszú távon kell szembesülniük. Ismerkedjünk meg mi is ezzel a szemlélettel. Forrás: themalaysianinsider.com; kath.net/KNA; asiancorrespondent.com
Legyen, ne legyen? - A bálványimádástól az iszlám megbuktatásáig?
A malajziai sajtó angol nyelvű hírszolgálatában az ünnep előtt, már február 10-től kezdődően megjelentek a „felvilágosító” cikkek, melyek szerint a „Légy az én Valentinom” jellegű felhívások ellenkeznek az iszlám hittel. Allah haragját vonja magára az, aki ezt megünnepli – olvasható a Szövetségi Kormány péntekre, az iszlám „vasárnapra” kiadott ünnepi prédikációjában. A szövetségi iszlám vezetők közleménye szerint ugyanis ez a nap ütközik a mohamedán dogmákkal. A Jakim (=Malajziai Iszlám Fejlődés Osztálya) által készített szövegben ez a felszólítás olvasható: „Óvakodjatok a Valentin csapdától!”, hiszen ez bálványimádáshoz vezetheti az igazhitűeket, főként ezzel a reklámszöveggel: „Légy az én Valentinom!”. A második, opciós prédikációban (tetszőlegesen használható, míg az első kötelező), amit viszont a Javi (=Szövetségi Területi Iszlám Osztály) tett közzé ezzel a címmel: „A szeretet vak?”, azt tudatosítja, hogy aki ezt megünnepli, az az „iszlám keresztyén kezekkel végrehajtott bukását” készíti elő. Az érvelés furfangossága szembetűnő. A Jakim által kiadott prédikáció szerint ugyanis a Valentin név latin eredeti jelentése: a legbüszkébb, a legerősebb, a leghatalmasabb, és a római Nimród és Lupercus istenségekre emlékeztet. Ezért helytelen arra kérni bárkit is, hogy ez a nap legyen „az ő Valentinja”. Akár felfogják, akár nem, arra kérni bárkinek is partnerét, hogy legyen az „ő” Valentinja, ez világosan ellenkezik az iszlám hittel és kiváltja Allah haragját. Ugyanis ez lefordítva – így a sajátos érvelés – azt jelenti: légy az „én leghatalmasabbam”, ami a bálványimádással ér fel. Így szeretni iszlám tanítás szerint csak Allahot és az Ő prófétáját szabad. A közlemény és prédikáció emlékeztet arra, hogy a Nemzeti Fatva Tanács már 2005-ben közzé tette állásfoglalását, miszerint az iszlám nem támogatja a Valentin-nap megtartását, se a hozzá kapcsolódó üzleti és egyéb szokásokat.
Kontra: hiterősítés öt lépésben
A Jakim-féle állásfoglalás felszólítja a muszlimokat, hogy erősítsék meg hitüket, családjukat és közösségüket az ilyen jelenségekkel szemben. Ezt 5 lépésben tehetik meg: 1) a szülők tanítsák gyermekeiket az iszlám igaz útjára; 2) óvják kiváltképpen a tiniket, serdülőket attól, hogy idegen, pogány szokásokat másoljanak; 3) mutassák meg Allah és az Ő prófétája iránti szeretetük igazi érzéseit; 4) a nem házas, hajadon muszlimokat tartsák távol a kevert társaságoktól; 5) kerüljék az ilyen ünneplést, aminek nincs helye köztük az iszlám törvényei, a Shariat szerint.
A másik, a Javi-féle felhívás pedig azt közli, hogy február 14. emlékeztet arra a győzelemre, amit a keresztyének a muszlimokkal szemben kivívtak a spanyol Cordobában, Andalúziában, s ezért ünneplik ezt a mai Spanyolországban is. Jogos lenne az iszlám elestét ünnepelni az igaz muszlimoknak? – teszi fel a kérdést ez a felhívás. Egy keresztyén pap arrogáns nyilatkozatát ünnepelhetjük-e? – kérdezi az irat.
Multikulturális érték vagy vallási erkölcstelenség?
Mindkét irat hangsúlyozza azt is közös mondanivalóként, hogy ne hagyják befolyásolni magukat a muszlimok a nyugati kultúrától, s ezért ne ünnepeljék meg azt a napot. Az viszont sajtójelentések szerint nem kerülheti el senki figyelmét, hogy a maláj ifjúság között egyre többen tartják meg ezt a napot, inkább a romantika és a szerelem, meg a figyelmes kedveskedés jegyében, s talán ez okozhat fejtörést és vált ki egyre keményebb állásfoglalásokat az igazhitű-hithű, dogmatikus muzulmánokból. Ki tudja, talán Allah?
A The Star angol nyelvű maláj lapban a Maláj Keresztyén Ifjúsági Szövetség (MCA Youth) vezetője, Wee Ka Siong véleménye mindenesetre ez: „Mi demokratikus, multikulturális országban élünk. Nem akadályozhatjuk meg, hogy valaki azt ünnepelje, amit éppen akar”. Ezzel szemben tény, hogy 2010-ben a vallási rendőrség több, mint 100 muszlim párt vett őrizetbe, mert megünnepelték Valentin napját. Muhyiddin Yassin miniszterelnök-helyettes kijelentette: a romantikus szerelem nem szokás a muszlimoknál, ezért sem szabad ezzel az ünneppel törődni, különben ez erkölcstelenség lenne.
Írta: Dr. Békefy Lajos. (©drbékefylajos-„paxnews.hu” feltüntetésével szabadon publikálható