Korunk sok furcsasága és produktuma között íme a legújabb: múlt vasárnap óta a hannoveri Szt. József katolikus templomban új szent áll, Luigi, Lajos, a futball és a focisták védőszentje. Ez az első alkalom, hogy német templomban felállítják balkezében focilabdát tartó szobrát, s amin áll, az is a játék tartozéka – zöld pázsit. Németországban és mindenütt a világon a protestánsok ezt ugyan nem tudják elfogadni, de valami miatt mégis csak mosolyogva összekacsintanak katolikus testvéreikkel, s ez maga a foci, a játék öröme. A csapat. Forrás: evangelisch.de; epd.de; ZDF.de;
Emberek teremtenek szenteket
Elvesztettél valamit? Kérd Szent Antoniusz segítségét. Ha valakinek napközben nehézsége támad, segítségül hívhatja Szent Barbarát. Hogy biztosan célhoz érjen autójával a vezető és utasa, sokan Christophorus-plakettet helyeznek el járgányukban. Már ha az ember római katolikus. A protestánsok megelégszenek egy fohásszal, rövid imával Jézus Krisztus nevében. De most már a focistáknak is van védőszentjük, Szent Luigi, Lajos személyében, akit ki más talált volna ki, mint egy osztrák. A védőszent szülőföldje Kärnten tartomány. Az eredeti „Lajost” a Wörthersee melletti Pörtschachban készítették, egy méter magas fafaragvány, focilabdával a kezében. Már jó egy éve annak, hogy a klagenfurti püspök, Alios Schwarz Szent Luigi Scrosoppit ottani püspöki templomában a futballisták és a focirajongók védőszentjévé kreálta.
Kiből vált „futballszent”?
Aloisius Scrosoppi az észak-olasz Udinében született 1804. augusztus 4-én, s ugyanott halt meg 1884. április 3-án. A város akkoriban egy ideig Ausztriához tartozott. A ferences barát arra szentelte életét, hogy testvérével, Carlóval együtt az árva gyermekek gondozóházait hozzák létre, illetve ezeket bővítette élete során. 1857-ben a karitatív és szociálisan érzékeny Luigi süket és nagyothalló lányok részére alapított otthont. II. János Pál 1981. október 4-én emelte be a római katolikus egyház szentjeinek sorába.
A Raiffeisen Bank marketing vezetője a szentkreáló „bankár”
Nincsenek adatok arra nézve, hogy Luigi testvérnek ferences korában lett volna különösebb kapcsolata a focival. Az osztrák Manfred Pesek volt az, akinek a fejében a szent megszületett. A klagenfurti Raiffeisen Bank marketingvezetője éppen repülőgépen utazott, amikor arra gondolt: kellene a focinak is védőszentet választani. „Éppen Nápolyban jártam akkoriban, ahol meglátogattam a gyönyörű dómot. Kinéztem a templomablakon, s megláttam a nápolyi stadiont. S rögtön az jutott eszembe, miért nincs a futballnak is védőszentje?”.
És Pesek úr rendszeresen-módszeresen elindult a szentkreálás útján. A jénai egyetemen megtudta, hogy még nincs a futballnak védőszentje, s egyházjogilag sincs semmi akadálya, hogy ilyen is legyen. Közölték vele: a helyi püspök beleegyezésével lehet védőszentet szentelni a zöld gyep játékosai, illetve a labdajáték rajongói számára.
13 000 szent közül választották ki – értékminta a mai fiataloknak is
Ezután - folytatja történetét Pesek úr, a szent kigondolója – „a müncheni Gazdaságpszichológiai Társasághoz fordultam, akik hatékonyságelemzést végeztek, s meghatározták azokat a kritériumokat, amelyekkel a tervezett futballszentnek rendelkeznie kell. A társaság által kifejlesztett speciális komputerprogram segítségével megvizsgálták a világszerte tisztelt közel 13 000 szent tulajdonságait. Az lett a kiválasztás kritériuma, hogy melyik szent testesíti meg leginkább a csapatszellemet, a korrektséget, az összetartozás érzését, a kitartást, a tisztességes küzdőszellemet és a kemény munkát”. Luigi volt az, akinek a jelmondata így hangzott: „Szorgalom, munka, kitartás, állhatatosság”, ezért esett őreá a választás. Hiszen olyan értékeket képviselt életében, melyekre a mai ifjúságnak is nagy szüksége van.
A lengyel-ukrán foci EB-n debütált az új szent – gyermekalapítványt is támogat
Pesek úr elgondolásából és nagyvonalú pénzadományából jött létre Szent Luigi sajátos szobra, kezében a focilabdával. Tudtommal semmit sem szólt a fáma, s a magyar sajtó sem arról, hogy Szent Luigit a 2012-es EB-n mutatták be a nagyközönségnek. Osztrák és más nemzetek famegmunkáló műhelyeiben sokszorosították a védőszent kisebb-nagyobb figuráit. Az „eladott szentek” utáni bevétel egy része gyermeksegélyre megy. A foci-szent karrierje pedig folytatódik…
Hamarosan Ausztriában, Olaszországban, Szlovéniában, s már Németországban is helyet talált magának, lehet kérni közbenjárását. Időközben már megszületett az első bőséges ismertető is róla Stefan Gottschling tollából. A fametszés munkáját, az első szentszobrot Ferdinand Stuflesser ausztriai műhelyében készítették el. Ez a famegmunkáló művésztelep 1875 óta áll a pápai udvar műbútorasztalos rendeléseinek szolgálatában. Ugyanitt már bronz és márvány változatok is készültek az új szentből. És ma már Hannoverben is áll szobra. Az ottani Szent József plébánia katolikus papja, Heinrich Plochg az elmúlt vasárnap már így fohászkodott: „Szent Luigi, imádkozzál érettünk!”. Prédikációjában elmondta: Jézus is csapattal „játszott”, ennek 12 tagja, egészen pontosan 11 tagja volt. Péter és János voltak a „taktikai játékosok” – fogalmazott Heinrich atya -, Jakab és András a védők. A katolikus lelkész arra is kitért beszédében, hogy a foci védőszentje kitűnő kapcsolópontot jelent, hiszen a gyerekekkel azonnal szóba lehet elegyedni a játékról, a szabályszerű küzdelemről, a közösségről, a csapatmunkáról, az egymásra figyelésről, s így az út egyre közelebb vezet a 12-höz, majd Jézushoz. Hogy milyen úton-módon kerülnek közelebb fiatalok, idősebbek Jézus Krisztushoz, Istenhez, az istenhithez, az titok. Lehet ennek eszköze az iskola, a templom, a család, de a stadion és a foci is. A forrás viszont mindig maga Isten, aki a hitet támasztja.
Szent Luigi és a protestánsok
Sok minden, de két dolog abszolút nyilvánvaló Szent Lajos/Luigi történetéből, a foci modern szentjének „kitalálásából”. Egyrészt nagyon jó, hogy vannak munkára, szorgalomra, kitartásra, azaz értékekre emlékeztető példaadó személyek, példaképek minden nemzet, minden egyház történetében. Ők a maguk helyén odaszentelték életüket valamilyen másokat segítő, támogató ügynek, közügynek. Ilyen „szentek” bőséggel akadnak a protestánsok között is, akiket szemünkben Isten kreál követendőkké. A másik, ami kiderült: a szenteket a római katolikus egyházban emberek gondolják ki, fedezik fel, kreálják, természetesen rendkívüli emberi tulajdonságaik alapján. A foci védőszentjét 13 ezer szent közül választották ki a modern komputertechnika segítségével. Ez továbbra is idegen marad a protestánsoktól. Ami minket mégis összeköt, az nem a technika által kiválasztott Szent Luigi, hanem az Isten által kiválasztott egyetlen közbenjáró Isten és ember között, Jézus Krisztus. Minél közelebb Őhozzá, annál közelebb egymáshoz is! Őbenne a focipálya zöld gyepének mi is örülünk, még inkább a szellemes, erőteljes, gyors, szép focinak. Sőt: ebben Szent Luigi nélkül is egyek vagyunk és egyek maradunk. Talán néha rákacsintunk képzeletben szobrára, de ezt puszta emberi tiszteletadásból tesszük, s közben az árvák és süketek egykori udinei jótevőjére, vagy éppen Lorántffy Zsuzsannára, a Bodelschwinghekre, Albert Schweitzerre, Bethlen Katára, Molnár Máriára, vagy más „protestáns szentekre” gondolunk. Nem többre és nem kevesebbre.
Írta: Dr. Békefy Lajos