A szomáliai származású, ma Hollandiában élő írónő és politikus, aki ateistának vallja magát, megsokallta, s ezért fellépett a keresztyénüldözés ellen, ami a muszlim országokban tapasztalható. Két könyve jelent meg magyarul: „A hitetlen” és „Az engedetlen”. Legutóbb az amerikai Newsweek című magazinban fejtette ki véleményét, illetve tapasztalatait. Forrás: pro-medienmagazin.de; videón a Behódolás – http://youtu.be/4aaNSzZfVDk.
Az iszlám-fóbiától a keresztyénség-fóbiáig – lássunk tisztán!
„Ahelyett, hogy a nyugati világban állítólagosan meglévő iszlámfóbiáról alkotott felfújt meséknek bedőlnénk, inkább a christofóbia, azaz keresztyénség-fóbia ellen kellene védekeznünk, ami áthatja a muszlim világot” – nyilatkozta az iszlám-kritikusságáról világszerte ismert írónő. „Márpedig tény, hogy a keresztyéneket a muszlim világban hitük miatt üldözik. Hovatovább már népirtásról van szó, s erre sürgősen nagyon oda kell figyelni” – érvel Ayaan Ali.
A politikus-írónő szerint a médiákban inkább az jelenik meg, hogy a muszlimok a nyugati világban sokszor áldozatok, vagy az arab tavasz küzdelmeinek a félelmetes részesei. Az alig olvasható az ismert lapokban, hogy közben az iszlám világban keresztyének ezreit ölik meg. Az elmúlt években szinte az valósul meg, hogy normává lesz a muszlim országokban a keresztyének erőszakos elnyomása vagy erőszakos elkergetése szülőföldjükről.
A média-hallgatás okairól
Vajon miért hallgatnak a médiák a keresztyének elleni erőszakról? Ali szerint ennek legalább két oka van. Egyrészt, mert a nyugati újságok vezetői attól tartanak, hogy cikkeik provokációként csapódnak le az arab világban, s válaszként még erőteljesebb terror következik. Másrészt azért, mert arab érdekcsoportokkal lehetnek nyugati lapoknak kapcsolataik. Például olyanokkal, mint „Az Iszlám Együttműködés Szervezete”, ami Ali szerint az iszlámnak amolyan ENSZ szervezete, vagy „Az Amerikai-Iszlám Kapcsolatok Tanácsa”. Az elmúlt évtizedben ezeknek a szervezeteknek sikerült politikusokat és újságírókat világszemléletükről meggyőzni. Ma az a helyzet – érvel Ali -, hogy bizony véres christofóbia, keresztyénség-félelem, sőt gyűlölet dúl sok iszlám országban. A hallgatás összeesküvését szerinte meg kell törni, s a vallási intoleranciát le kell leplezni.
A Behódolás
Ayaan Hirsi Ali már régebb óta szenvedélyes iszlám-kritikus. Theo van Gogh rendezővel 2004-ben alkotta meg a Behódolás című rövidfilmet. Ennek forgatókönyvét ő írta. A film a nők helyzetét mutatja be az iszlám világban. A film miatt van Gogh holland rendezőt meggyilkolták, Alit is megfenyegették. Ezért az USA-ba ment Hollandiából. Ott állandó rendőrségi védelem alatt él ismeretlen helyen. Főként a muzulmán nők körülmetélése és behódoltatása, alávetettsége ellen emelte fel szavát. A 43 éves írónő munkásságát eddig 12 díjjal ismerték el Dániában, Svédországban, az EU Parlamentben, az USA-ban és másutt. Az amerikai Time Magazine 2005-ben a világ 100 legbefolyásosabb személye közé választotta. Az Amerikai Zsidó Bizottság 2006-ban neki ítélte a Morális Elkötelezettség Díját, 2007-ben megkapta a Goldwater-díjat.
Írta: Dr. Békefy Lajos