Forrás: mno.hu, MTI
Népesedési Kerekasztal alakul abból a célból, hogy megvizsgálja a magyarországi népességcsökkenés okait, és a folyamat visszafordításához lehetőség szerint hozzájáruljon – jelentette be Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke sajtótájékoztatóján.
Az MTA elnöke annak a véleményének adott hangot, hogy a népességfogyás megakadályozása érdekében „össze kell fogni mindazoknak, akik a közgondolkodást befolyásolni tudják”. Mint mondta, az okait kell megtalálni annak, hogy mi akadályozza meg a mostani reproduktív generációt a gyermek vállalásában.
Pálinkás József megjegyezte: „Magyarország és Európa nem képes és nem hajlandó biológiailag fenntartani magát”, márpedig így „halálra van ítélve”.
Spéder Zsolt, a Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutatóintézetének igazgatója beszédében kiemelte: a felsőoktatási hallgatók számának dinamikus növekedése, a nyugati minták átvétele és az életnívó csökkenése egyaránt hozzájárult a gyermekvállalás korhatárának kitolódásához. Adataik szerint 2007-ben a 32 éves nők 30 százaléka volt gyermektelen. Azok pedig, akik azt mondták, hogy 3 éven belül vállalnak gyermeket, és ez nem sikerült nekik, jelentős arányban végképp letettek a gyermekvállalásról.
Kopp Mária egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem-MTA mentális egészségtudományok társult kutatócsoport vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: a Népesedési kerekasztal célja, hogy „a kívánt, tervezett gyermekek megszülessenek”. Magyarország népessége az utóbbi évben 3,1 százalékkal csökkent – mutatott rá.
A szakember arról is beszélt, hogy nyolc munkacsoportban dolgoznak majd, ezeknek keretében áttekintik egyebek mellett a családtámogatási rendszert, a család és a munka összeegyeztethetőségének lehetséges módjait, a férfiak és nők szerepét a családban, a fiatalok lakáshoz jutásának támogatását és a megszülető gyermekek esélyegyenlősége megteremtésének lehetőségeit.