Forrás: MTI
A Fidesz szerint a 2010-es egészségügyi költségvetéssel a kormány „aktív eutanáziát” folytat az ágazatban, a magyar embereken; Pesti Imre, a párt szakpolitikusa szerint: egyetlen megoldás a büdzsé visszavonása és a kormány azonnali távozása.
2006 óta a kormány – az általa meghirdetett „reformpolitika címszó alatt” – szétverte a kórházakat, megszűnt az orvosok és a betegek közötti bizalom, orvosok és szakdolgozók menekültek el az országból, „elindult a magyar egészségügy lepusztítása” – fejtette ki sajtótájékoztatóján Pesti Imre; hozzátéve: teljesen egyértelmű volt, hogy a kormányzat, az MSZP-SZDSZ-koalíció az egészségügyet „prédának és koncnak” tekintette.
A politikus azt mondta, az egészségügy semmiféle prioritást nem élvez a jövő évi költségvetési tervezetben, amelynek az ágazatot érintő legfelháborítóbb része szerinte az, hogy a mentésből félmilliárdos forráskivonás várható. Így az egészségügyi költségvetésen belül a mentés szenvedi el az egyik legnagyobb veszteséget – jegyezte meg.
A fideszes országgyűlési képviselő szerint hazugság azt állítani, hogy a 2010-es költségvetésnek az egészségügy a nyertese lesz, hogy nem vonnak ki újabb forrásokat a területről. Pesti Imre elmondta, hogy az Egészségügyi Alap 2009-ben 1.433 milliárd forintra volt tervezve – évközben azonban elvontak belőle 30 milliárdot –, 2010-ben pedig 1.412 milliárd forintra. „Egyértelműen mondhatjuk, hogy a 2009-es tervezet és a 2010-es tervezet között közel 20 milliárdos forráskivonás tapasztalható. (...) Reálértéken 1.460 milliárdnak kellene lenni” – tette hozzá.
A gyógyító-megelőző kasszával kapcsolatban közölte: 714 milliárd forint volt 2009-ben, 2010-ben pedig 719-et terveznek. Igaz, hogy ez több ötmilliárddal – folytatta –, de 4 százalékos infláció mellett 743 milliárdnak kellene lennie, vagyis több mint 23 milliárdos veszteséget szenved el reálértéken az ágazat.