kdnp.hu
Semjén Zsolt interjút adott az MTI-nek. A KDNP elnöke szerint nem szabad sem bagatellizálni, sem dramatizálni a felsőoktatási törvény körül kialakult vitákat. A kormányfő helyettese azt mondta, soha nem titkolták, hogy a KDNP minden tekintetben Hoffmann Rózsa mögött áll, az államtitkár vitáját Pokorni Zoltánnal ugyanakkor nem a Fidesz és a KDNP közötti konfliktusnak tartja. Szerinte több fideszes képviselő is inkább a KDNP álláspontjához van közelebb a felsőoktatási törvény tervezetének vitájában. Semjén Zsolt támogatja a bolognai rendszer felszámolását, és mindig élesen szemben állt a Magyar Bálint és Hiller István előző oktatási miniszterek által képviselt liberális felfogással, amely teljes csődhöz vezetett az oktatásügyben. Szerinte azt ugyanakkor látni kell, hogy a konfliktusok, "a dolgok természetéhez tartoznak, együtt kell élni velük". Bármely társadalmi csoport előtt nyilvánvaló, hogy speciális csoportérdekeit, problémáit csak a Fidesz-KDNP szövetségen belül lehet megoldani. Ez abból következik, hogy olyan széles a szövetség és olyan politikai erőt jelent, amiből pedig az következik, hogy a dolgok a szövetségben és nem a szövetségen kívül dőlnek el. Senki nem gondolhatja, hogy a problémáit Mesterházy Attila (MSZP), Vona Gábor (Jobbik) vagy Schiffer András (LMP) meg tudja oldani - mondta a kormányfő helyettese. Az álláspontok ütközése és a vita nem a kormány és az ellenzék között van, hanem a szövetségen belül, a centrális politikai erőtérből következően ezt ott kell kezelni folyamatos egyeztetésekkel - tette hozzá. Semjén Zsolt azt mondta, hogy minden kereszténydemokrata államtitkár munkájával maximálisan elégedett, mindannyian bizonyították, hogy érdemes volt bízni bennük. A kormányzati struktúrában esetlegesen szükséges változások és az esetleges személycserék kapcsán úgy fogalmazott: ez a miniszterelnök kompetenciája, de ennyi eredményt ilyen rövid idő alatt egyetlen korábbi kormány sem tudott felmutatni. (http://www.origo.hu/itthon/20110122-semjen-sok-fideszes-hoffman-rozsava… )
A hirszerzo.hu riportot közölt az RMDSZ elnökválasztásai kampányáról. Három jelölt venné át Markó Bélától az RMDSZ irányítását. A portál szerint „a kampány fontos eleme a Fidesz-RMDSZ viszony rendezése, de egyelőre zavart okoz, hogy Semjén Zsolton keresztül a KDNP is beavatkozott a versenybe.” A cikkben ismertetik Markó Béla pályafutását, valamint bemutatják a jelölteket: Kelemen Hunort, Markó Béla támogatottját, valamint Eckstein-Kovács Péter korábbi szenátort és Olosz Gergelyt, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetőjét. A cikk szerint az elnökjelölti kampánynak egyik központi eleme a magyarországi kormánypártokhoz fűződő kapcsolat újraértelmezése. Korábban a Fidesz és a Markó vezette RMDSZ viszonya ellentmondásos volt, ugyanis a Fidesz bukásáig inkább a székelyudvarhelyi polgármestert, Szász Jenőt és pártját, illetve a Szövetségből kilépett Tőkés Lászlót támogatták, akinek most ismét segítik új pártalapítási kísérletét. „Miközben Markó Béla a Hírszerzőnek adott decemberi interjújában azt állította, hogy ezzel a budapesti kormánypártok „ostoba” játékot űznek, mert megosztják az erdélyi magyarokat, és végül egyik párt sem fog bejutni a bukaresti parlamentbe, addig a jelöltek valósággal udvarolnak a Fidesznek.” Kelemen Hunor szerint a problémát nagyon gyorsan meg kell oldani, Eckstein-Kovács Péter, aki Basescu román elnök tanácsadója fontos, esetleg megkerülhetetlen tényező lesz a Basescut fontos partnernek tekintő Orbán Viktor számára (bár Eckstein-Kovács többször jelezte, egyenlő távolságot akar tartani az anyaországi politikai erőktől). A lap szerint Olosz inkább KDNP-s hátszéllel bír: barátság fűzi Semjén Zsolthoz, magyarországi tanulmányainak idején a KDNP szakértőjeként dolgozott, a választások után részt vett a párt frakciójának alakuló ülésén. A hargitai és kovásznai RMDSZ vezetők Kelemen Hunor mellé tették le a garast. (http://hirszerzo.hu/kulfold/20110122_RMDSZ_elnokvalasztas_kampany#rss )
2014-től lehet az érettségi feltétele az önkéntes munka – mondta egy Budapesten rendezett konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatóján Hoffmann Rózsa. A megújítandó érettségi előfeltételeként 50-60 óra kötelező közösségi munka előírását tervezik a középiskolások számára. Az államtitkár hangsúlyozta: "nem volna szerencsés, ha módszertanilag lenne szabályozva" az önkéntes munka, mert minden gimnázium a saját környezetében tapasztalható kihívásokra kell, hogy reagáljon. Hoffmann Rózsa közölte: a 2010-2011-es tanév második félévében a pályázattal 30 órás munkára vállalkozhatnak a fiatalok, ebből 5 órát kell szánni a felkészülésre és szintén 5-öt a munka utáni csoportos megbeszélésre. „Kérdésre Hoffmann Rózsa elmondta: nincsenek viták a lényeges kérdésekben a Fidesz vezető oktatáspolitikusai és az oktatási államtitkárság között. A közoktatási törvény májusban parlament elé kerülhet, erre viszont azért nem vállalt kötelezettséget a kormány a tavaszi hivatalos törvényalkotási programjában, mert az európai uniós soros elnökség nagyon leterheli. Így a testület úgy döntött: tavaszi tervébe csak azokat a jogszabályokat veszi fel, amelyeket mindenképpen meg akar alkotni – magyarázta.” (http://www.mti.hu/cikk/2011/01/22/hoffmann_rozsa-_2014-tol_lehet_az_ere… )
"A fiatalokat ösztönözni, nem ijesztgetni kell" - írta közleményében vasárnap az LMP azzal kapcsolatban, hogy Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár bejelentette: 2014-től az érettségi vizsgára bocsátás előfeltétele lehet 50-60 óra önkéntes munka elvégzése. A párt szerint a "kötelező önkéntesség fából vaskarika és csak arra alkalmas, hogy egy életre elvegye a diákok kedvét a hasznos segítő tevékenységtől". Az LMP szerint olyan környezetet kell teremteni, hogy a köz- és felsőoktatásban tanuló valamennyi diáknak lehetősége és kedve legyen a rendszeres önkéntes közösségi munkához – ehhez a felvételi plusz pontok, egyetemi kreditszerzési lehetőségek, a kapcsolódó költségek járulékmentes megtérítésének kérdését is napirendre kell venni. A közlemény szerint ösztönző, érdeklődési területen élményt adó rendszeres, nem pedig az érettségi előtti akadályként tornyosuló önkéntes munkára volna szükség. (http://www.fn.hu//belfold/20110123/lmp_ne_ijesztgessek_fiatalokat/ )
Várhatóan március 15-e körül letehetik az állampolgársági esküt az egyszerűsített honosítási eljárás első kérelmezői – mondta Semjén Zsolt. A választójog megadásának kérdése az év második felében kerülhet a kabinet elé, ez azonban személyes véleménye szerint nem függhet lakóhelytől, illetve attól, hogy fizet-e valaki adót vagy sem. Az egyszerűsített honosítást a kormányfő helyettese sikertörténetként értékelte. Véleménye szerint legalább a pártlistás szavazás tekintetében a szavazati jogot meg kell adni. Hozzátette: az uniós országok nagy része a határon túl élő nemzettársainak megadta az állampolgárságot és emellé szavazati jogot is biztosított valamilyen formában. Példaként említette Romániát, Portugáliát, Olaszországot, Szlovákiát vagy a tagjelölt Horvátországot. "A magyar választójogi rendszerben semmi olyan nem lesz, ami ne lenne az uniós országok gyakorlatában" - jelezte Semjén Zsolt. Elmondta, hogy Magyar Állandó Értekezlet novemberi ülésén feltette szavazásra a kérdést, s a résztvevők körül csupán az LMP és az MSZP tartózkodott, a szervezetek egyhangúlag támogatták a szavazati jog megadását az állampolgárságot szerző határon túli magyaroknak. Az LMP azon véleményével kapcsolatban, hogy aki nem itt fizet adót, az ne szóljon bele az itthoni döntésekbe, azt mondta: azt nem gondolják ugye komolyan, ha valaki például Bajorországban dolgozik, ott fizet adót, el kellene venni a szavazati jogát. Ha pedig azon az alapon vonnák el a szavazati jogot valakitől, mert nem fizet adót, akkor Magyarországon több millió embertől meg kellene vonni a voksolás lehetőségét, ami pedig nyilvánvalóan abszurditás. Semjén Zsolt kitért arra is: megkezdődött az összmagyar regiszter előkészítése, amely az év második felében indulhat el. (http://www.dunatv.hu/otthon/marcius15_honositas_elso_eskutetelek.html )
Az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) közleményt adott ki, melyben a keresztény ünnepek nélkül megjelent Európa Naptár visszavonását szorgalmazza. A szervezet szerint elfogadhatatlan, hogy a több millió európai középiskolás diák számára a Karácsony és a Húsvét elfelejthető ünnep legyen, amelyek egy hivatalos európai naptárban meg sem jelennek. „Mi, fiatal kereszténydemokraták nagyon fontosnak tartjuk a közös európai értékek megőrzése és erősítése melletti határozott kiállást. Egy ilyen jellegű, sok millió európai fiatalhoz eljutó kiadványnak éppen az lehetne az egyik legfontosabb célja, hogy közös értékeink és hagyományaink megismertetésével elősegítse a sajátos európai öntudat kialakulását. Beláthatatlan káros következményekkel járhat kontinensünk igen értékes kultúrájának fennmaradására nézve, ha ez a korosztály nem ismerheti meg (...) a népei számára közös értékeket” - fogalmaznak a kereszténydemokrata politikusok. Hozzáteszik: ma, amikor a világ számos pontján emberek százmilliói szenvednek üldözést keresztény vallásuk miatt, elfogadhatatlannak tartják, hogy éppen a legmélyebb keresztény gyökerekkel rendelkező Európa tagadja meg keresztény örökségét. (http://www.stop.hu/articles/article.php?id=811817 )
Vallási vezetőkkel találkozott egyiptomi látogatása alkalmával vasárnap Kairóban Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök megbeszélést folytatott III. Senuda kopt pápával, akinek elmondta: a koptok elleni újévi merényletnek nagy visszhangja volt Magyarországon. Egyúttal kifejezte a magyar nép szolidaritását az egyiptomi kopt közösséggel. Orbán Viktor vasárnap találkozott Ahmed Tajjebbel, az al-Azhar nagysejkjével, egyiptomi nagysejkkel is. A magyar tárgyalódelegációtól az MTI úgy értesült, a miniszterelnök mindkét tárgyaláson hangsúlyozta a vallások közötti megbékélés fontosságát. (http://www.mti.hu/cikk/2011/01/23/vallasi_vezetokkel_talalkozott_kairob… )
Egy kisebb német alapkezelő, a Prosperia Investment olyan befektetési alapot hoz létre, amely tudatosan a kereszténységben a középkor óta hét főbűnnek számító tulajdonságokhoz igazodó befektetési politikát kíván folytatni. Azaz, a német alap az utóbbi években divatos társadalmilag felelős, az etikára nagy hangsúlyt helyező alapok ellentéteként olyan bűnös iparágakat céloz meg, mint luxustermékek és szolgáltatások, cigaretta, alkohol, hadiipar, felnőttszórakoztatás stb., amelyek mind hozzárendelhetők valamely főbűnhöz. (http://www.napi.hu/default.asp?cCenter=article.asp&place=hirkereso_cimo… )
Az Európai Parlament csütörtökön napirendjére tűzte a keresztényüldözések elleni fellépés kérdését. A strasbourgi székházban gyertyagyújtással emlékeztek meg az egyiptomi keresztényeket sújtó merénylet áldozatairól. Tőkés László, az EP egyházi és vallási ügyekkel megbízott alelnöke szintén gyertyát gyújtott. A rendkívüli érdeklődés övezte parlamenti vita rendjén Európa elhomályosult keresztény identitása látszott feléledni és mozgósulni. A nagyszámú hozzászóló többsége kemény önkritikát és bírálatot fogalmazott meg az Uniónak a keresztényüldözésekkel és – általában – a vallásszabadsággal kapcsolatos politikája iránt, azt sürgetve egyben, hogy az Európai Külügyi Szolgálat, illetve Catherine Ashton külügyi főképviselő határozottabban és az eddiginél hatékonyabban lépjen fel az üldözött keresztények védelmében, valamint azon, többségükben muzulmán országokkal szemben, melyek a keresztények hátrányos megkülönböztetésének teret engednek, illetve üldözésüket egyenesen bátorítják, vagy abban tevőlegesen részt is vesznek. A felszólalók különösképpen Egyiptom, Irak, Irán, Pakisztán és India üldözöttjeinek keltek védelmére. Amint a vonatkozó statisztikákból kitűnik, a világ vallási üldözöttjeinek mintegy 75%-át a keresztények teszik ki, akik 50 állam területén szenvednek üldöztetést. (http://www.orientpress.hu/77851/RSS )
Január 16-án a Budai Várban - elhallgatásának első napján – csendes sétát szerveztek a Magyar Katolikus Rádió támogatásáért. A sétáról videobeszámoló látható a http://tudositok.hu/1793/video/Akik_a_Katolikus_Radioert_setaltak internetes címen.
Szokatlanul éles hangnemben bírálják német vezető kereszténydemokrata politikusok a katolikus egyház konzervativizmusát, és a cölibátus megszüntetését szorgalmazzák. A Süddeutsche Zeitung birtokába került egy olyan levél, amit a CDU legbefolyásosabb katolikus politikusai készülnek nyilvánosságra hozni: ebben nagyon kemény szavakkal bírálják a Vatikánt, mondván: a katolikus egyház merevsége okán, a cölibátus fenntartása miatt nemsokára Németország számos területén olyan mértékű paphiány alakulhat ki, hogy gyakorlatilag nem lesz mód misét tartani. A tavalyi évek pedofil botrányai is igencsak gyengítették az egyház pozícióit: a százezret jóval meghaladja azok száma, akik kilépték a katolikus egyházból, és a kilépések száma azóta sem csökken. (Sokszor e mögött persze anyagi megfontolások húzódnak meg: Németországban kötelező megadni a vallási hovatartozást, s aki evangélikusként vagy katolikusként regisztrálja magát, annak fizetéséből az állam eleve levonja és az adott egyháznak átutalja az egyházi adót.) (http://hetivalasz.hu/vilag/meghokkento-lepesre-szantak-el-magukat-a-ker… )