Forrás: MTI
Továbbra is Svájc a legversenyképesebb ország, Magyarország pedig javított, az 52. helyre került az előző évi 58. helyről a Világgazdasági Fórum (WEF) megjelent felmérése szerint, amelyben 139 országot rangsoroltak.
Magyarország a közép-kelet-európai térséget tekintve azonban továbbra is a középmezőnyhöz tartozik. A régió éllovasa Észtország, amely a 33. helyet foglalja el, utána Csehország következik a 36. helyen, és Magyarország előtt végzett Lengyelország, Szlovénia és Litvánia is.
A térségben Magyarország mellett Lengyelország javított a legnagyobb mértékben, az előző évi 46. helyről a 39.-re lépett előre. A legnagyobb visszaesést Szlovákia produkálta, 13 hellyel – messze Magyarország mögé –, a 60. helyre zuhant.
A gazdasági vezetők megkérdezésével készült felmérés szerint a szlovák üzleti élet fő problémái a nem kellően hatékony állami bürokrácia, a korrupció és a munkaügyi szabályozás hiányosságai. Magyarországgal kapcsolatban a megkérdezettek első helyen az adók szintjét említették, ezt az adózási szabályozás, majd a harmadik helyen a finanszírozás kérdése követte. A korrupció a negyedik.
A 12 szempont alapján összeállított úgynevezett globális versenyképességi index (GCI) szerint Magyarország leggyengébb pontja az innováció, erőssége pedig az egészségügy és az alapfokú oktatás. A WEF vizsgálata szerint az üzleti erkölcsöt tekintve a lista utolsó ötödéhez tartozik Magyarország, a politikusokba vetett bizalom pedig rendkívül alacsony – ebből a szempontból Magyarország a 128. a 139-es listán. További jelentős gond az államadósság – Magyarország ebben a metszetben 123. –, nagy terhet jelent az állami szabályozás és viszonylag gyenge a befektetők védelme.
Ugyanakkor a lista első harmadába tartozik Magyarország egyebek között a közlekedési és a telekommunikációs infrastruktúra minőségét, a tőkeáramlás szabadságát és az exportpiacok kiterjedtségét tekintve.