Forrás: mr1-kossuth.hu
Globális jövőkép, technológiai előretekintés, valamint a társadalom- és természettudományok együttműködése szükséges a fenntartható fejlődés céljainak eléréséhez – állapították meg a Tudomány Világfórumának résztvevői a nemzetközi tanácskozás zárónapján a Parlamentben.
Idén negyedik alkalommal rendezték meg a Tudomány Világfórumát a magyar fővárosban, hetven ország hétszáznál több képviselője – nemzetközi hírű kutatók, köztük három Nobel-díjas tudós, miniszterek, a világ tudományos és kutatásfinanszírozó szervezeteinek vezetői – részvételével.
A fórum résztvevői hangsúlyozták annak fontosságát, hogy a globális kihívásokra közös válaszokat kell keresniük a döntéshozóknak. Külön kiemelték a fiatal kutatók szerepét a jövő tudományának alakításában.
Ahmed Zewail, az első arab származású természettudományi Nobel-díjjal kitüntetett tudós, a Kaliforniai Műszaki Egyetemen professzora szerint a tudomány és a technológia segítségével leküzdhető a nyomor. A tudós, akit a közelmúltban neveztek ki az Egyesült Államok tudományos nagykövetének, előadásában felhívta a figyelmet arra, hogy a 21. században a tudománynak semmivel sem kisebbek a lehetőségei, mint voltak a 19., vagy a 20. században, majd kiemelte a tudomány etikájának fontosságát, különösen a klónozás, őssejtkutatás kérdéseiben.
Julia Marton-Lefevre, a világfórum társszervezője, a Természetvédelmi Világszövetsége főigazgatója többek között a társadalom- és természettudományok integrációjának szükségességéről beszélt a 21. század kihívásainak kezelésében. Szólt arról is, hogy növelni kell az oktatásban az átfogó, egész ökoszisztémával foglalkozó témák szerepét.
A tudomány, a technológia csupán eszköz, amely nélkül azonban az emberiségnek nincs jövője. A tudós, aki előállítja, terjeszti és alkalmazza a tudást, a jövőért vállalt felelősség példaképéve kell hogy váljon – hangsúlyozta Pálinkás József, az MTA elnöke.