Forrás: MTI
Az új kormány megalakulása után az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT-ben) is folytatódik a munka, napirendre kerülhet többek között a Munka Törvénykönyvének átfogó módosítása, a sztrájkról szóló szabályozás áttekintése, valamint a korkedvezményes és korengedményes nyugdíj szabályozása, de a gazdasági konzultáción elhangzott javaslatokat is megvitathatják.
Dávid Ferenc, a munkaadói oldal soros elnöke, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára kijelentette: amint az új kormány letette esküjét, el kell kezdeni a kérdések megtárgyalását. A tárgyalások így akár június közepén – amikorra elkészülnek a gazdaság szempontjából fontos javaslatok – elkezdődhetnek. Hangsúlyozta: a kormánynak ugyan nagy parlamenti többsége van, ám nem kerülheti meg a társadalmi támogatottságot, és a gazdaság jövőbeni sorsát meghatározó sarkalatos törvények elfogadása előtt egyeztetnie kell a vállalkozói oldallal. Dávid Ferenc hangsúlyozta: a legfontosabb prioritás jelenleg a gazdaság talpra állítása, és a vállalkozások „helyzetbe hozása”.
Kuti László, a munkavállalói oldal soros elnöke, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés elnöke is kiemelte: az előző kormányzati ciklusból áthúzódott témák megtárgyalását folytatni kell, különös tekintettel a korkedvezményes és korengedményes nyugdíjra, majd ősszel a 2011. évi bértárgyalások is elkezdődnek. Fontos, hogy az érdekegyeztetés rendszere fennmaradjon, és felek egymást partnernek tekintve, a megegyezés szándékával üljenek tárgyalóasztalhoz – emelte ki az elnök. A Munka Törvénykönyvének szabályozásait szakértői szinten is át kell tekinteni, és ahol kell, ott az „élethez igazítani”, és folytatják a szakértői egyeztetéseket a sztrájktörvény módosításáról is – mondta Kuti László.
A munkáltatói terhek csökkentéséről elmondta: annak csak akkor van értelme, hogy a tehercsökkentésből származó többlet a bérekben jelenik meg. Magyarországon a béreket „lehetetlenül alacsonyan” tartják, belső kereslet hiányában pedig a magyar piacra termelő kis- és közepes vállalkozások „meghalnak”. Aláhúzta: az egész bérrendszert át kell tekinteni, és el kell érni, hogy a munkáltatóknál a tehercsökkenésből származó többlet ne extraprofitként jelenjen meg, hanem a béreket növelje, mivel ez tovább serkenti a gazdaságot.