kdnp.hu – magyarhirlap.hu
A Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) tagvállalatai derűlátóan ítélik meg a gazdasági helyzetet és saját üzleti kilátásaikat – mondta a Magyar Hírlapnak Dirk Wölfer osztályvezető. A német cégek olyan optimisták, hogy még a kormánynál is nagyobb, háromszázalékos magyar növekedéssel számolnak az idén.
– Miközben Magyarország „rossz hírű” a német sajtóban, ez korántsem érződik az üzleti világban. Ezek szerint kellően tudják szelektálni a rólunk szóló információkat a befektetők?
– Valószínűleg igen, így a nagypolitikai és a gazdasági környezet elvált egymástól. Tagvállalataink visszajelzése alapján a német és más külföldi befektetők igen kedvezőnek ítélik a gazdasági helyzetet és az idei kilátásokat. Az erős gazdaság tükröződik élénkülő beruházási és foglalkoztatási tervekben is.
– Ezek szerint nem menekül a tőke hazánkból?
– Összességében javult az elégedettség a gazdaságpolitikai feltételrendszerrel, egyes területeken nagymértékű volt az előrelépés, különösen a jogbiztonság és kiszámíthatóság tekintetében, de valamelyest az adóterhelést, valamint az adóigazgatást illetően is. A Magyarország melletti befektetői elkötelezettség az idén érezhetően nőtt. Jelen pillanatban a befektetők nyolcvan százaléka ismét beruházna. Érzékeltetésül: 2015-ben hetvenegy százalékot ért el ez az arány.
– Milyen területen bukkannak fel hiányosságok?
– Továbbra sem kielégítő a helyzet a korrupcióra, valamint a közbeszerzések átláthatóságára vonatkozóan. Vagyis a „javult” nem jelent automatikusan „jót” is minden szférában.
– Hogy áll a magyar gazdaság térségi összevetésben?
– A kelet-közép-európai térség tizenöt más országával összehasonlítva az idén valamelyest javult Magyarország pozíciója, de bizonyos pontokon csak ritkán éri el az élmezőny szintjét.
– A kormány 2,5, az MNB 2,8 százalékos növekedéssel számol 2016-ra. És a német-magyar kamara?
– A visszajelzések alapján optimisták a német cégek, hiszen még a kormánynál is „erősebb”, háromszázalékos magyar gazdasági növekedéssel kalkulálnak. Ebben szerepet játszik, hogy a kedvező makrogazdasági helyzet mellett a cégek saját üzleti lehetőségeiket is jobbnak ítélik, mint tavaly.
– Azonosították-e a „rizikófaktort” a magyar gazdaságban?
– Miközben a cégek fejleszteni, bővíteni szeretnének, addig a munkaerőpiacon jelentősen nőtt a szakemberhiány. A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara tagvállalatai és az érdekképviseleti vezetőink szerint ez kockázatokkal jár a magyar gazdaságra nézve. Ezzel összefügg, hogy a szakképzési és a felsőoktatási rendszer minősége továbbra sem felel meg a gazdasági élet elvárásainak.
– Konkrétan melyek azok az ágazatok, amelyek „húznak”?
– Magyarországon a jövőben a feldolgozóipar, azon belül is a járműgyártók s különösen a nagyobb, exportra termelő vállalatok bővítenének a leginkább. A német vállalatok harmincnyolc százaléka a tavalyinál nagyobb mértékű beruházásokat tervez, és csak tizenöt százalékuk csökkentené a kiadásokat. Ugyanakkor a vállalati létszámot ennél is többen, negyvenhárom százalékban tervezik emelni.