Németh Zsolt: ez a parlamenti rendszer lényege

kdnp.hu – MTI

A parlamenti rendszer legfontosabb elemei a közéleti vita, a részvétel, a szuverenitás, a tisztelet és az együttműködés – mondta Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke csütörtökön Budapesten, az Európai Parlament működését modellező középiskolások előtt.

A budamep16 elnevezésű rendezvényen európai középiskolások vesznek részt, és próbálják ki a gyakorlatban, hogyan működik az Európai Parlament.

Németh Zsolt a plenáris ülés első napján az Országházban kifejtette, nagyon fontos, hogy pontosan értsük, mit jelent a szuverenitás. Ez nem más, mint a képviselők joga arra, hogy a nemzet jövőjéről döntsenek.

Hozzátette, a szuverenitás szorosan összefügg egy nemzet öntudatával, a nemzetek közötti különbségekkel, amelyről sok szó esik mostanában. A különbségek is fontosak, ezért meg kell tanulni tiszteletben tartani egymás szokásait.

Úgy fogalmazott, véleménye szerint az Európai Unió nem szükségszerűen tökéletes, és nem szükségszerűen van sikerre ítélve.

Jelenleg új kihívások érik Európát, szemtanúi vagyunk a migrációnak, háborúknak, és a politikusoknak be kell vallaniuk, hogy nem tudnak mindenre választ adni. Ebben a helyzetben pedig különösen fontos megkülönböztetni a kreatív, új ötleteket a demagógiától – közölte Németh Zsolt.

Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) család- és ifjúságügyért felelős államtitkára arról beszélt, egy parlamenti demokráciában a megválasztott képviselőknek soha nem szabad elfelejteniük, hogy kiket képviselnek. Igaz ez a nemzeti parlamentre, az Európai Unió parlamentjére és döntéshozó fórumaira is. Brüsszel csak fizikailag lehet távol az európai polgároktól, a brüsszeli döntéseknek a lehető legközelebb kell lenniük az európai, köztük magyar emberek érdekeihez, értékeihez – mondta.

Arra biztatta a fiatalokat: ha valaha ők döntéshozatali helyzetbe kerülnek, kormányzati pozíciót töltenek be vagy parlamenti képviselők lesznek, akkor tartsák szem előtt, hogy a saját választóikért, a saját országuk polgáraiért kiemelt felelősséggel tartoznak. A fiatalok kezében van Európa jövője – hangsúlyozta.

Az egyhetes budamep16 hétfőn kezdődött meg Budapesten. A középiskolások az Európai Parlament működését modellezve bizottsági üléseken keresnek megoldást a problémákra, valamint az Országházban kétnapos plenáris ülésen vitatják meg a határozati javaslatokat. Az Európai Unió egészét érintő problémákkal foglalkoznak, így a többi között a migrációval, a biztonságpolitikával, a klímaváltozással, az energiahatékonysággal és a nők jogaival is.

Az Európai Parlament Modell (MEP) holland kezdeményezésű, összeurópai ifjúsági mozgalom, amelynek keretében 1994 óta rendeznek nemzeti, regionális és nemzetközi üléseket. A program célja, hogy a részt vevő diákok informális tanulás során gazdagodjanak kulturális, politikai és közéleti ismeretekkel.

A rendezvény fővédnöke Áder János köztársasági elnök, védnöke Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Mezey Barna, az Eötvös Loránd Tudományegyetem rektora, valamint több európai ország magyarországi nagykövete.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!