Mentelmi ügyek – Felgyújtották a házát?

Fenyegető kijelentéseket tett, mindeközben a kezében lévő ostorral végig hadonászott. Támogatták a rágalmazást? Megjelent a helyszínen a Szebb Jövőért Polgárőrség egyes tagjaival és a becsületének csorbítására alkalmas kifejezéseket tett, kézzel két alkalommal meg is lökte. Sikkasztott, miközben erről bírósági jogerős határozat nem született? A feljelentő különösen sérelmezte „a szűrömet kitették a Fideszből, továbbá ahová lépett fű nem terem" kitételeket.

Híven a hagyományokhoz, az új parlamenti ciklusban is „menetrendszerűen" érkeznek az országgyűlési képviselők mentelmi jogának felfüggesztését szorgalmazó kérések. Hétfőn hét ügyben dönt a T. Ház.

Zagyva György Gyula

A Legfőbb Ügyész kérteZagyva György Gyula mentelmi jogának felfüggesztését zaklatás vétsége megalapozott gyanúja miatt a Legfőbb Ügyész kérte.  Indítványa szerint, a Jobbik országgyűlési képviselője: 

„A Hetek című hetilap munkatársai, Somorjai László József és Hegedűs Soma sértettek 2010. augusztus 3. napján a délutáni órákban megjelentek a Verőce községben megrendezett Magyar Sziget Fesztiválon azért, hogy a rendezvényről tudósítsanak az újságban. A rendezőségi házban lezajlott beszélgetés során Zagyva György Gyula a két újságírót fenyegető kijelentéseket tett, mindeközben a kezében lévő ostorral végig hadonászott, egy alkalommal Somorjai László felé is ütött, ami nem találta el az újságírót."

A Mentelmi bizottság az ügyet 2011. június 21-i ülésén tárgyalta. Zagyva György Gyula előadta, hogy nem követte el az ügyészségi átiratban foglaltakat. Úgy ítélte meg, hogy rágalomhadjárat folyik ellene. A Mentelmi bizottság a közvádas ügyekben szinte kivétel nélkül mindig a mentelmi jog felfüggesztését javasolja, lévén ez szolgálja az Országgyűlés tekintélyének megóvását és az érintett képviselő érdeke is egyértelműen azt kívánja, hogy a gyanú megalapozottsága, vagy alaptalansága az arra hivatott igazságszolgáltatási szervek előtti eljárásban tisztázódjék. Ezúttal sem tett másként.  Egyhangú szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Zagyva György Gyula országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben függessze fel.

Bencsik János

A Tatabányai Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Bencsik János mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában. A Fidesz parlamenti képviselője ellen Molnár Gábor tett feljelentést rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:  

„Városunk Tatabánya Közéleti Újság 2010. áprilisi kiadványában, Mire készül Molnár Gábor képviselő úr? című cikkben tartalmilag visszaél a feljelentő különleges személyi adataival, és őt megrágalmazza. A megjelenés jóváhagyása Bencsik János támogatásával történt."

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2011. június 21-i ülésén tárgyalta. Hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas ügyekben követett gyakorlatának ugyanis kiemelt célja a képviselők zavartalan munkavégzésének biztosítása. Mindezekre tekintettel, 7 igen és 1 nem szavazattal, ezúttal is azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Bencsik János országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Schmidt Csaba

A Tatabányai Városi Bíróság kérte Schmidt Csaba mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában is az Országgyűlés állásfoglalását, mivel ellene is Molnár Gábor tett feljelentést rágalmazás vétsége miatt. A Fidesz parlamenti képviselője a feljelentés szerint:

„Városunk Tatabánya Közéleti Újság" 2010. áprilisi kiadványában, Mire készül Molnár Gábor képviselő úr? című cikkben tartalmilag visszaél a feljelentő különleges személyi adataival, és őt megrágalmazza. A megjelenés jóváhagyása Schmidt Csaba támogatásával történt."

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2011. június 21-i ülésén tárgyalta. Hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas ügyekben követett gyakorlatának ugyanis kiemelt célja a képviselők zavartalan munkavégzésének biztosítása. Mindezekre tekintettel, 7 igen és 1 nem szavazattal, ezúttal is azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Schmidt Csaba országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Meggyes Tamás

Az Esztergomi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Meggyes Tamás mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Misznéder János esztergomi lakos feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A Fidesz parlamenti képviselője, a feljelentés szerint:

„Meggyes Tamás több médiában (2009. október 16-án, november 1-jén)azt állította, hogy Misznéder János felgyújtotta a házát."

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2011. június 21-i ülésén tárgyalta. Hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas ügyekben követett gyakorlatának ugyanis kiemelt célja a képviselők zavartalan munkavégzésének biztosítása. Mindezekre tekintettel a Mentelmi bizottság 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Meggyes Tamás országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Németh Szilárd István

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását, Németh Szilárd István mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene dr. Gulyás Gábor feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A Fidesz parlamenti képviselője a feljelentés szerint:

„Németh Szilárd István 2009. november 27-én az ATV reggeli műsorában azt állította bejelentőről, hogy sikkasztott, miközben erről bírósági jogerős határozat nem született."

A Mentelmi bizottság az ügyet 2011. június 21-i ülésén tárgyalta. Németh Szilárd István arra emlékeztette a bizottságot, hogy feljelentő már többször kezdeményezett vele szemben magánvádas eljárásokat. Miután a Mentelmi bizottság tagja, ezért e nyilatkozata után az üléstermet elhagyta, a bizottság döntéshozatalában nem vett részt. A Mentelmi bizottság, a magánvádas ügyekben követett, mentelmi jogot fenntartó gyakorlata alapján, 4 igen, 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Németh Szilárd István országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Rubi Gergely - kétszer is...

A Debreceni Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Rubi Gergely mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Lendvai Bátor Zsolt hajdúhadházi lakos feljelentést tett becsületsértés vétsége miatt a Hajdúhadházi Rendőrkapitányságon. A Jobbik parlamenti képviselője a feljelentés szerint:

„2010. december 30-án a hajdúhadházi MÁV állomás területén Lendvai Bátor Zsolt az Út a munkába program  keretében megalakult város őrség feladatkörét látta el társával, mikor megjelent a helyszínen Rubi Gergely a Szebb Jövőért Polgárőrség egyes tagjaival és a feljelentőt becsületének csorbítására alkalmas kifejezésekkel illette, illetve kézzel két alkalommal meglökte. A feljelentést a Hajdúhadházi Rendőrkapitányság megküldte a Központi Nyomozó Főügyészségnek tekintettel arra, hogy Rubi Gergely országgyűlési képviselő.  Az ügy iratai alapján megállapították, hogy a magánvádas becsületsértés vétségén túlmenően nem állapítható meg közvádas eljárás hatálya alá tartozó bűncselekménynek a gyanúja, ezért az iratokat a magánvádas eljárás lefolytatására hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Debreceni Városi Bíróságnak küldték meg azzal, hogy az ügyben a vádképviselet átvételét nem tartották indokoltnak Hetek című hetilap munkatársai, Somorjai László József és Hegedűs Soma sértettek 2010. augusztus 3. napján a délutáni órákban megjelentek a Verőce községben megrendezett Magyar Sziget Fesztiválon azért, hogy a rendezvényről tudósítsanak az újságban. A rendezőségi házban lezajlott beszélgetés során Zagyva György Gyula a két újságírót fenyegető kijelentéseket tett, mindeközben a kezében lévő ostorral végig hadonászott, egy alkalommal Somorjai László felé is ütött, ami nem találta el az újságírót."

A Mentelmi bizottság az ügyet 2011. június 21-i ülésén tárgyalta. Az ülésen megjelent képviselő elmondta: Lendvai Bátor Zsolt mindenkit feljelent, büntetett előéletű, hiteltelen személy. A Mentelmi bizottság, a magánvádas ügyekben követett, mentelmi jogot fenntartó gyakorlata alapján, 6 igen, 1 nem, 1 tartózkodás szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Rubi Gergely országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

+

A Debreceni Városi Bíróság kérte másodszor is az Országgyűlés állásfoglalását Rubi Gergely országgyűlési képviselő mentelmi joga felfüggesztése tárgyában, mivel ellene Tóth Attila a Hajdú-Bihar Megyei Polgárőr Szövetség elnöke feljelentést tett rágalmazásvétsége miatt. A feljelentés szerint: 

„Rubi Gergely országgyűlési képviselő a Hajdú-Bihari Napló 2011. 03. 17-i számában az alábbi nyilatkozatot tette: azért hoztuk létre az egyesületet, mert az Országos Polgárőr Szövetség helyi szervezete nem fektetett elegendő energiát a munkába, a polgárőrök nem nagyon mertek fellépni a bűnelkövetők ellen, beérték azzal, hogy délutántól estig pár órát kint voltak, majd hazamentek lefeküdni. Hozzátette: a megyei polgárőrszövetség tavaly megkereste őket azzal, hogy lépjenek be hozzájuk, de mivel úgy látják, évek óta nem csinálnak semmit, a lehetőséget elutasították. Fenti állítások, amellett, hogy teljességgel megalapozatlanok, alkalmasak a Hajdú-Bihar Megyei Polgárőr Szövetség, illetve tagjai becsületének csorbítására."

A Mentelmi bizottság az ügyet 2011. június 21-i ülésén tárgyalta. Az ülésen megjelent képviselő elmondta, hogy a feljelentés tárgyává tett kijelentései a valóságot tartalmazzák, ezért azokat fenntartja. Kérte mentelmi jogának felfüggesztését. A Mentelmi bizottság hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas ügyekben követett, mentelmi jogot fenntartó gyakorlata alapján 6 igen, 1 nem, 1 tartózkodás szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Rubi Gergely mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Seszták Oszkár

Szintén a Debreceni Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Seszták Oszkár kereszténydemokrata országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában, mivel ellene dr. Helmeczy László feljelentést tett rágalmazás vétsége miatt. A feljelentés szerint:

„Seszták Oszkár a Szakoly községben 2010. szeptember 29-én tartottszervezetválasztási gyűlésen több olyan kijelentést tett, amely feljelentő becsületének csorbítására alkalmas. Különösen sérelmezte a szűrömet kitették a Fideszből, továbbá ahová lépett fű nem terem kitételeket és azt, hogy a beszédnek a helyi önkormányzatot érintő része azt sugallta, hogy tisztességtelenül jogászkodik."

A Mentelmi bizottság az ügyet a 2011. június 21-i ülésén tárgyalta. A Mentelmi bizottság hatáskör hiányában nem foglalkozott a cselekmény büntetőjogi értékelésével. A magánvádas ügyekben követett gyakorlata a mentelmi jog célját, a képviselők zavartalan munkavégzését kívánja biztosítani. Erre tekintettel 6 igen és 2 nem szavazattal azt javasolja az Országgyűlésnek, hogy Seszták Oszkár országgyűlési képviselő mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

+

A mentelmi jog felfüggesztéséhez a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!