„Egy magyar nemzet van, egy magyar állampolgársággal”

A kettős állampolgárságról szóló törvénynek evidenciának kell lennie, azért kell meghozni, mert ez következik a nemzeti szolidaritásból – mondta Semjén Zsolt, a Kereszténydemokrata Néppárt) elnöke a Parlamentben, az állampolgárságról szóló törvény vitájának expozéjában. A határon túl rekedt magyarokkal való szolidaritás a legelemibb erkölcsi kötelesség – hangsúlyozta a politikus hozzátéve: ezt a törvényt akkor is meg kellett volna hozni, ha nem lett volna Trianon. Semjén Zsolt beszéde végén – amelyet többször tapssal szakítottak félbe – felemelt egy fekete gyertyát, amelyet elmondása szerint a népszavazás után, a csíksomlyói zarándoklatról küldtek a Parlamentbe az ott élő emberek. A fekete gyertya Semjén Zsolt szavai szerint a fájdalom kifejezése volt. Reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy jövő ilyenkor fehér gyertyát küldenek majd „az egyetemes magyarság közös házába”.

A KDNP elnöke kijelentette: a 2004. december 5-i népszavazást a határon túli magyarok lelki trianonként élték meg, e seb begyógyítása elemi kötelesség.
    
Semjén Zsolt leszögezte: nem gondolja azt, hogy a magyar nemzeti érdekekre kárt, vagy veszélyt jelent az, ha egy pilisben élő szlovák felveszi a szlovák állampolgárságot. Ez gazdagodást jelent és természetes, hogy felveheti hazája állampolgárságát. De az is természetes, hogy a határon túli magyarok megtehessék ugyanezt. Mindenkinek annyi állampolgársága lehessen, ahány valós identitása van.
    
A részletekről szólva a leendő miniszterelnök-helyettes elmondta: az állampolgárság megadása egyedi kérelemre történik, egyszerűsített, gyorsított eljárásban. Azok kérhetik, akik beszélnek valamilyen szinten magyarul, a felmenői magyarok voltak, vagy Magyarországról származtak el. Az anyakönyvi kivonatba Semjén Zsolt elmondása szerint a neveket és helységneveket magyar helyesírással jegyzik be.
    
A KDNP elnöke hangsúlyozta: ez a törvény nem a nyugdíjellátásról, vagy szavazásról szóló törvény. Nem ad és nem vesz el senkitől jogokat. „Egy magyar nemzet van, egy magyar állampolgársággal” – mondta.
    
A kereszténydemokrata politikus kitért arra is, hogy a szomszéd országok és az unió álláspontja nem a legvégső szempont, de komolyan kell venni. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: „a magyar Országgyűlés az egyetemes magyarságnak tartozik felelősséggel, nem másnak”. Elmondása szerint Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia és Ausztria is pozitívan nyilatkozott. Szlovákiában választási kampány van, a választásokkal járó kiélezett politikai csatározásba nem szerencsés beszállni, de azt sem szabad hagyni, hogy provokáljanak.
    
Semjén Zsolt úgy fogalmazott: „a szlovák néppel történelmi sorközösségben voltunk és történelmi sorsközösségre vagyunk ítélve, de fontos, hogy világos különbséget tegyünk a szlovák belpolitika és a szlovák nép között, akik felé a kezünk mindig kinyújtva van”. Hozzátette: a Kárpátalján lévő románoknak van román állampolgárságuk, az ott élő szlovákoknak van szlovák állampolgársága, az Ukrajnában élő oroszoknak is van orosz állampolgársága. „Ha nekik lehet, nekünk is lehet”- jegyezte meg.
    
Semjén Zsolt beszéde végén – amelyet többször tapssal szakítottak félbe – felemelt egy fekete gyertyát, amelyet elmondása szerint a népszavazás után, a csíksomlyói zarándoklatról küldtek a Parlamentbe az ott élő emberek. A fekete gyertya Semjén Zsolt szavai szerint a fájdalom kifejezése volt. Reményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy jövő ilyenkor fehér gyertyát küldenek majd „az egyetemes magyarság közös házába”.

+

A magyar nemzet a bölcsesség útjára léphet a kettős állampolgárság megadásával

A magyar nemzet végre a bölcsesség, a megmaradás és a felemelkedés útjára léphet a határon túli magyarok állampolgárságának biztosításával – mondta Simicskó István, a KDNP országgyűlési képviselője az állampolgárságról szóló törvényjavaslat általános vitájában.  

A kereszténydemokrata képviselő vezérszónoki felszólalásában hangsúlyozta: a törvénymódosítás „senkit sem bánt, nem öncélú”, hanem mindenkinek, így a magyar nemzetnek, a határon túli magyaroknak és a szomszédos országoknak is hasznos.
    
„Mi azt szeretnék, ha szomszédaink is örömmel fogadnák ezt a döntést, mert nem ellenük szól, hanem miértünk szól elsősorban” – fűzte hozzá.
    
Simicskó István közölte: felemás érzések kavarognak most benne, és feltételezi, hogy hozzá hasonlóan mindenkiben, hiszen egy olyan kérdés szerepel most a napirenden, amelyről „már régen nem kellene, vagy talán soha sem kellett volna vitatkozni”.
    
Emlékeztetett: a KDNP örömmel fogadta a „szomszédos népek azon döntését, amikor megadták az állampolgárságot határon túl rekedt nemzettársaiknak”. „Mi nem szeretünk kettős mércével mérni, mi azt szeretnénk, ha szomszédaink is örömmel fogadnák ezt a döntést” – húzta alá a politikus.
    
A kereszténydemokrata képviselő felszólalását azzal zárta, hogy ez a döntés „sokkal több a józan ész diktálta törvénymódosítással, ez a törvényjavaslat magában hordozza mindannyiunk közös szívét, a nemzet szívét”.

kdnp.hu
Forrás: MTI
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!