A kormány támogatná a határon túli magyar területekre szervezett osztálykirándulásokat

A Fidesz az alkotmányba foglalná, hogy rendvédelmi és fegyveres erők dolgozói ne vállalhassanak politikai szerepet. Először pályázati úton, majd 2013 decemberétől normatív módon biztosítanák a határon túli magyar területekre szervezett tanulmányi kirándulások finanszírozását – közölte Hoffmann Rózsa. Michl József a KDNP vezérszónoka fontosnak tartja az anyanyelv ápolását a határon túli magyar területeken is, és ennek a Magyarság Háza lenne a központja. Soltész Miklós államtitkár közölte: a kormány álláspontja szerint át kell szervezni a táboroztatási és az azzal összefüggő támogatási rendszert és ezt meg is fogják tenni. Simicskó István (KDNP) az iskolai sport fontosságáról, előnyeiről és ennek kapcsán az újbudai Grosics Gyula Általános Iskola lehetséges középiskolává bővítéséről beszélt.

A Fidesz az alkotmányba foglalná, hogy rendvédelmi és fegyveres erők dolgozói ne vállalhassanak politikai szerepet. A módosítás alapján a honvédség, a rendőrség és a nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagjai nem lehetnek tagjai pártnak, politikai tevékenységet nem folytathatnak és nem indulhatnak jelöltként választásokon a jogviszony megszűnését követő három évben. Lázár János (Fidesz) kifejtette: a rendvédelmi szervekbe vetett bizalom jelentősen csökkent, részben azért, mert nem tudtak eltávolodni a politikától, politikai megrendeléseket teljesítettek.

A kormány nevében reagáló Rétvári Bence államtitkár azt mondta, hogy a fegyveres testületek tagjai nem lehetnek képviselők az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Szlovákiában és Luxemburgban sem. Hozzátette, hogy Észtországban, Görögországban, Lettországban, Litvániában, Máltán és Spanyolországban még szigorúbb korlátozást ír elő a törvény, ott a fegyveres testületek tagjai még csak nem is jelölhetők.
   
Az előterjesztő Kocsis Máté (Fidesz) a sajtóban elhangzott ellenzéki véleményekre kitérve azt mondta, hogy Borkai Zsoltot, Győr fideszes polgármesterét az önök önös politikai céljaiból meghurcolta a magyar sajtó. Hozzátette, hogy a honvédelmi és rendészeti bizottsági ülésen Borkai arról beszélt, ha vonatkozna rá a szabály, vállalná a következményeit. Kijelentette, az elmúlt évek eseményei azt mutatják, alkotmányos szinten kell garantálni a rendvédelmi szervek hivatásos állományú tagjainak a depolitizálását.

Elsősorban ellenzéki képviselők ismertették módosító javaslataikat a sporttal összefüggő törvénymódosítások részletes vitájában. Az előterjesztők nevében felszólaló Szalay Ferenc (Fidesz) válaszában arról biztosította az ellenzéki képviselőket, hogy a kormánytöbbség több ellenzéki módosító javaslatot, így például a diáksport támogatását szorgalmazó elképzeléseket is támogatja. A fideszes politikus ugyanakkor aláhúzta, hogy jelenleg csak az öt piaci alapon is működőképes sportágat lehet bevonni a kedvezményes támogatásba.

A határon túli magyar területekre szervezett osztálykirándulások támogatása a célja többek között annak a fideszes képviselők által benyújtott határozati javaslatnak, amelynek általános vitáját kedden kezdték meg a törvényhozás tagjai a parlamentben. Pokorni Zoltán fideszes képviselő expozéjában elmondta, a benyújtott országgyűlési határozati javaslat része, hogy június 4-e, a trianoni szerződés aláírásának napja iskolai emléknap legyen. A javaslat másik pontja a határon túli területekre szervezett osztálykirándulások támogatása. A politikus példaként említette az Apáczai Közalapítványt, amely idén hatezer szakképzésben tanuló gyermeknek nyújtott ehhez segítséget 200 millió forintból. Először pályázati úton, majd 2013 decemberétől normatív módon biztosítanák a tanulmányi kirándulások finanszírozását. Létrejönne 2012 végéig a Magyarság Háza is, amely segítséget nyújthatna az iskolai emléknap és az osztálykirándulások megszervezéséhez, illetve bemutatná a határon túli magyarság helyzetét.

Hoffmann Rózsa államtitkár szerint a határozati javaslat előzménye a kettős állampolgárságról szóló törvény megszavazása, és a nemzeti összetartozás napjának kinyilvánítása. Emlékeztetett arra: 2004 decemberében volt egy kudarcot vallott népszavazási kezdeményezés, ugyanis akkor a választásra jogosultak 63 százaléka nem tartotta fontosnak, hogy véleményt nyilvánítson a kettős állampolgárságról. A külhoni magyaroknak akkor ez nagy fájdalmat okozott. Az államtitkár úgy fogalmazott: sok fiatal kijutott már a határon túli területekre, és ott rácsodálkoztak arra, hogy milyen sok helyen beszélnek magyarul. Hoffmann Rózsa hangsúlyozta: először pályázati úton, majd 2013 decemberétől normatív módon biztosítanák a tanulmányi kirándulások finanszírozását. Ő is úgy értékelte, hogy, azok az élmények, amiket a gyerekek maguk átélnek, sokkal maradandóbbak, mint amit a könyvekben olvasnak el. Közölte: a kormány támogatja a határozati javaslatot.

Michl József a KDNP vezérszónoka arra hívta fel a figyelmet, hogy sokan nem tudják helyesen a Kárpát-medence történelmét. A Magyarság Háza a civil szervezeteket, iskolákat kívánja majd segíteni. Az emléknap kapcsán azt mondta: nincs szörnyűbb egy olyan ünnepségnél, melyet csak azért teljesít valaki, hogy kipipálhassa azt. Véleménye szerint ha minden gyermek egyszer egy hetet eltölt valamelyik határon túli településen, akkor olyan élménnyel térhet haza, mely arra ösztönzi, hogy újból visszatérjen oda. Mint mondta, fontosnak tartja az anyanyelv ápolását a határon túli magyar területeken is, és ennek a Magyarság Háza lenne a központja.

Földi László (KDNP) annak a véleményének adott hangot, hogy akkor járnak el helyesen, ha a javaslatot elfogadják és adnak egy iránymutatást a kormánynak ezen ügyek kidolgozásában.

Z. Kárpát Dániel (Jobbik) az iránt érdeklődött, hogy a kormányzat milyen eszközökkel rendelkezik a teljes élelmiszerbiztonság elérését illetően. Kardeván Endre államtitkár azt mondta, a kormány kiemelt célkitűzése az élelmiszerbiztonság magas szinten történő biztosítása. Rámutatott: a múlt héten jelent meg a külföldről származó élelmiszerek fokozottabb ellenőrzését lehetővé tevő, valamint a hazai termelők érvényesülési esélyeit javító kormányrendelet. Érvelt a hatósági ellenőrzési rendszer megerősítése mellett, rámutatva ennek társadalmi támogatottságára is. A magyar hatóság mindent megtesz, és meg fog tenni azért, hogy a hazai fogyasztókhoz biztonságos élelmiszerek kerüljenek.

Ertsey Katalin LMP-s képviselő arra a problémára hívta fel a figyelmet, hogy nehéz megoldani a gyerekek nyári felügyeletét, kevés a megfizethető és egyben minőségi nyári tábor. Nyitott kapukat dönget – kommentálta az elhangzottakat Soltész Miklós államtitkár. Mint mondta, a kormány álláspontja szerint át kell szervezni a táboroztatási és az azzal összefüggő támogatási rendszert és ezt meg is fogják tenni. A pénzeket nem fogjuk úgy szétszórni, mint ahogy a korábbi szocialista kormányok tették, hozzátéve: köszöni, hogy a képviselő felhívta a figyelmet az önkéntesség fontosságára, ennek kapcsán számít is a tudására.

Simicskó István (KDNP) az iskolai sport fontosságáról, előnyeiről és ennek kapcsán az újbudai Grosics Gyula Általános Iskola lehetséges középiskolává bővítéséről beszélt. Czene Attila államtitkár szerint van lehetőség a kívánt átalakulásra, de ez több éves folyamat eredményeként valósulhat meg.

Forrás: MTI
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!