A nyitány: - „Én Orbán Viktor esküszöm..!"

Schmitt: az emberek embere akarok lenni! LMP: „Schmitt ' s no good!" Sólyom sem ünnepelt. KDNP: sztálinista szégyenbélyeg terheli az Alkotmányt! Fidesz: vétkesek között cinkos, aki néma!" Jobbik: elkerülhetetlen, hogy valamennyi, a magyar nemzet ellen bűncselekményt elkövető politikai bűnözőt felelősségre vonják!

84 országgyűlési határozati javaslatot jegyzett az új parlamenti ciklusban a nyári szünetig a Tisztelt Ház. Előterjesztette őket az országgyűlés elnöke, a bizottságok, a kormány és a pártok. Utóbbiak közül a Fidesz: 9, a Fidesz-KDNP: 3, a Jobbik: 7, az LMP: 4. MSZP pedig 1 indítványt tett az asztalra. 24 országgyűlési javaslatukból a Fidesznek: 5, a Fidesz-KDNP duónak: 3 ért révbe, a többiek, legfeljebb az őszi folytatásban reménykedhetnek.

Ez is történt...

Kezdjük a legaktuálisabbal! Öt évvel ezelőtt, a pártok taktikázása miatt, csak a harmadik fordulóban sikerült államfőt (Sólyom László) választani. Esztendőnk június havában (25.-én) egyszerűbben történt.

A Fidesz-KDNP Schmitt Pált, az MSZP Balogh Andrást, Magyarország thaiföldi nagykövetét, a Jobbik Morvai Krisztinát, az LMP pedig újra Sólyom Lászlót látta volna legszívesebben a legfőbb közjogi méltóság székében. A jelöléshez legalább 50 képviselő aláírására szükséges. Az ajánló ívhez a Fidesz-KDNP 62, az MSZP 59, az LMP 16 tagjának kézjegyét csatolta, - a reklám kedvéért vállalta a procedúrát. Még a szavazólapot sem vették fel. Helyette a Kossuth térre szerveződött, 20-25 lézengő alkotta nemzetközi liberális csoport néhány percig tartó akciójához csatlakoztak - transzparensükön messziről láthatóan virított: „SCHMITT 'S NO GOOD!" A Jobbik elolvasta a Házszabályt, 47 képviselőjük lévén, nem próbálkoztak. Előre bejelentették: egyik jelölt mellé sem tesznek ikszet.

A titkos szavazás végeredménye nem okozott meglepetést. Schmitt Pál lett az új köztársasági elnök: 263 szavazatot kapott, míg a szocialisták jelöltjére, Balogh Andrásra 59-en voksoltak, pont annyian ahányan az MSZP padsoraiban ülnek.

Schmitt Pál - első örömében „szerényen" mondotta: államfőként olyan közjogi méltóság akar lenni, aki az "emberek embere", aki közel mer merészkedni a választókhoz. „Gondolkodásmódomat változatlanul a nemzet iránti elkötelezettség, a kereszténység iránti alázat, a humanizmus és a polgári értékrend határozzák majd meg!" Négy személyes vállalást fogalmazott meg: a 15 milliós magyarság szolgálatát, a magyar nyelv megóvását, a sport és az egészséges életmód népszerűsítését, az életen át tartó tanulás hirdetését. Bejelentette: mozgalmat kíván indítani a magyar nyelv védelméért, „amely szemünk láttára veszít szépségéből, pedig az a nemzeti összetartozás egyik fundamentuma." Ígérte: a törvények megtartása és megtartatása mellett az egész nemzet egységéért dolgozik, hogy visszaállítsa az ország megbecsülését itthon és külföldön. Úgy vélte: az állampolgársági törvény módosítása, valamint a nemzet összetartozásáról szóló tanúságtétel elfogadása új lehetőséget ad arra, hogy egybefogja a világ magyarságát, ösztönözze az anyaországhoz fűződő érzelmi és jogviszony megerősítését. Kiemelte: nem lesz a kormány törvényalkotási lendületének gátja, sőt motorja lesz annak; minden pártból a legjobbat kihozva, nem ellensúly, hanem a hazai politikai csatározások feszültségének kiegyensúlyozója óhajt lenni. Hangsúlyozta: kész a párbeszédre, a társadalom egészséges szövetének formálásában kiemelt helyet foglalnak el a sokszínű tevékenységet végző civil szerveződések, őket tekinti a politika és a gazdaság mellett a harmadik társadalomformáló pillérnek.

Elődje, Sólyom László hittel vallotta: módosításokkal jó a régi alkotmány! Schmitt Pál államfővé választása után, mindannyiunk történelmi felelősségének nevezte a rendszerváltozás utáni kor lezárását, az ezeréves alapokon nyugvó, modern és önbizalommal teli Magyarország, az egységes magyar nemzet új alkotmányának megszületését.

A Budai Várban ünnepélyes keretek között iktatták be Magyarország új államfőjét. A Sándor-palota udvarában rendezett ceremónián az állami és egyházi vezetők mellett mintegy 200 meghívott vendég vett részt. Az MSZP és az LMP előre bejelentette távolmaradását. Sólyom László széke is üresen maradt. Többen is meditáltak: kicsinyesség, gőgösség? Nem titok: ennél több tiszteletet elvártak volna tőle, - még a barátai is.

Pedig, pedig - tán „vigasztalásul?" - elfogadta a kormány előterjesztését a Tisztelt Ház, mely szerint a leköszönő köztársasági elnököt - a társadalmi elismerésen kívül -  minimum háromszobás, zöldövezeti lakás illeti meg, amelyet ő és felesége is élete végéig használhat. Az otthon beszerzéséről a Köztársasági Elnöki Hivatalnak kell gondoskodnia. (Mádl Ferenc volt államfő például egy 160 négyzetméteres rózsadombi otthonba, Göncz Árpád, a rendszerváltás utáni első elnöke pedig 2000-ben egy 590 négyzetméteres budai villába költözhetett.) Ezt követően még 1 évig védi testőrsége, jogosult lesz havi másfél millió forintos fizetésre, két és fél évig kétfős titkárságra - irodával együtt -, és 5 éven át évi 30 ezer kilométert utazhat magáncélból is szolgálati autónEzen túl a költségvetésben külön meghatározott előirányzatból fedezik a közéleti részvételeinek, közcélú felajánlásainak, adományainak és vállalásainak a költségét is...

A nyitány: „Én Orbán Viktor esküszöm..."  

Mindvégig a személyi döntések borzolták leginkább a kedélyeket. Kezdődött a nyitány, a választók bizalmából fölényesen győztesek örömére, és a levitézlett régiek legnagyobb bánatára - az új összetételű Országgyűlés tisztségviselőinek megválasztásával.  Elnök: dr. Schmitt Pál (Fidesz), Alelnök: Lezsák Sándor (Fidesz), dr. Latorcai János (KDNP), dr. Ujhelyi István (MSZP), Balczó Zoltán (Jobbik), Jakab István (Fidesz). Jegyző: Erdős Norber (Fidesz), Földesi Gyula, (Fidesz), dr. Szűcs Lajos (Fidesz), Móring József Attila (KDNP), dr. Tarnai Richárd (Fidesz), Göndör István (MSZP), Nyakó István (MSZP), Hegedűs Lorántné (Fidesz), dr. Lenhardt Balázs (Jobbik), Szilágyi Péter (LMP).

Sólyom László köztársasági elnök miután mind az öt parlamentbe jutott párttal tárgyalt, a választási eredmények ismeretében - nem túl nehezen - úgy döntött: a Fidesz-KDNP szövetség első emberét, Orbán Viktort kéri fel az új kormány alakítására.

Igazából senki nem csalódott (2010.05.29.): mind a három ellenzéki párt ellene szavazott, ám ez kevés volt, (261 igen, 107 nem, 0 tartózkodás.). 

A miniszterelnök, ígérte:

 „Én, Orbán Viktor esküszöm, hogy hazámhoz, a Magyar Köztársasághoz és annak népéhez hű leszek; az Alkotmányt és a jogszabályokat megtartom és megtartatom; a tudomásomra jutott titkot megőrzöm; miniszterelnöki feladataimat a Magyar Köztársaság fejlődésének előmozdítása és az Alkotmány érvényesülése érdekében lelkiismeretesen teljesítem. - Isten engem úgy segéljen!"

Menetközben...

Házelnökké választotta a parlament Kövér Lászlót, (2010.07.22.) a Fidesz országos választmányának elnökét. Régi motoros, alapítója a pártnak. Hite, elkötelezettsége és szókimondása révén bőséggel szerzett magának ellenséget a szocialista-liberalista és más pártok soraiban. Az elnöki pulpituson persze vissza kell fognia magát, a „kötelező semlegesség jegyében" türelmet tanúsítva, jó képet vágva, a neki nem tetsző, a kormányt és pártját ócsároló szónoklatokra.  Jelezvén ebbéli szándékát, már megválasztása előtt „tisztes polgárira" vágatta harcos ifjúságát kísérő hosszú haját. A bajusz persze maradt, így az elnöki pulpituson a türelmet, figyelmet és csendet kérő csengő is feltehetően sokszor megszólal.

+

Döntött a parlament (2010.07.22.) az Alkotmánybíróság két új tagjáról. (A tizenegy tagúnak megálmodott Taláros Testületben - Bihari Mihály, és Kukorelli István megbízatásának megszűnése miatt - 2008. július 4-e óta két alkotmánybírói tisztség betöltetlenül árválkodott.) Sorompóba állt: az MSZP favoritja, dr. Bándi Gyula, - 16 igen szavazatot kapott. Az LMP színeiben Lehoczkyné dr. Kollonay Csilla (21 igen), dr. Mészár Róza (37 igen), dr. Tóth Mihály (7 igen). Nem tündökölt, a frakcióján kívül, a Jobbik kiválasztottja sem: dr. Zétényi Zsolt sem (46 voks.) A KDNP jelöltje dr. Dienes-Oehm Egon - közös megegyezéssel - visszalépett. A Fidesz-KDNP, Stump Istvánt, és a baloldali értékek folytatójaként Bihari Mihályt szorgalmazta. A választók bizalmából elnyert parlamenti többségük lévén, nem csalódtak: Bihari Mihályt és Stump Istvánt kooptálta a Taláros Testületbe a Tisztelt Ház.

+

Hosszú idő után újra lett elnöke és alelnöke az Állami Számvevőszéknek (2010.06.28). (Kovács Árpád elnöki megbízatása 2009. december 9-én járt le, míg alelnökeinek személyéről 2001 óta nem sikerült megállapodniuk a képviselőknek.) A jelölésre jogosult Számvevőszéki és költségvetési bizottság a Fidesz-KDNP által szorgalmazottak mellett foglalt állást: Domokos Lászlót a szervezet elnökének és Warvasovszky Tihamért pedig alelnökének választotta a Tisztelt Ház.

+

L. Simon László, Menczer Erzsébet (Fidesz) és Karvalics Ottó (KDNP által benyújtott előterjesztése nyomán az Országgyűlés felkérte a kormányt: vizsgálja meg a személyiségi jogok hatályos szabályozását, és tegyen javaslatot arra nézve, hogy a magyar történelem szempontjából kiemelkedően fontos dokumentumfilmek és történelmi dokumentumok nyilvánosságra hozatala ne legyen kizárható a személyiségi jogokra hivatkozással. Az előterjesztés apropóját az adta, hogy Biszku Béla és hozzátartozói nem járultak hozzá az egykori belügyminiszterről, az 1956 utáni véres megtorlások egyik irányítójáról készült dokumentumfilm a levetítéséhez.

- Annak a nemzetnek, amelyik nem ismeri a múltját, nem lesz jelene és jövője sem! - hangsúlyozta Menczner Erzsébet a dokumentumfilmek nyilvánossága, az alkotói szabadság és az igazság megismeréséhez való jogok egyes kérdéseinek felülvizsgálatáról szóló országgyűlési határozati javaslat általános vitájában. Kiemelte: ma a magyar iskolákban az 1945 utáni történelem tanítása fölöttébb hiányos. Fontos, hogy dokumentumfilmek, a visszaemlékezések, sajtócikkek minél nagyobb számban születhessenek meg a múltunkról.

Pálffy István, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője sem titkolta: jobban örülne, ha Biszku Béla ügye nem parlament, hanem a vádhatóság előtt állna!

Szilágyi György, a Jobbik országgyűlési képviselője követelte: a társadalmi igazságosság érdekében elkerülhetetlen, hogy valamennyi, a magyar nemzet ellen bűncselekményt elkövető politikai bűnözőt felelősségre vonják! A politikus szerint erre azért is lehetőség van, mert a holokauszt nevében nyolcvanéves emberekkel is megteszik ugyanezt. Arra kérte a kormányt, hogy az elmúlt 60 évre kiterjedő elszámoltatás egyik első lépéseként vizsgálja meg, Biszku Béla mekkora és milyen állami támogatásokat kapott az elmúlt időszakban, illetve jelenleg is „600 ezer fölötti, sztárnyugdíjon tengeti-e az életét?" Hozzátette: pártja követeli azon kiadások visszavonását is, amennyiben azt Biszku Béla jogtalanul vette fel.

L. Simon László nem titkolta: a javaslattal a kormánypártok olyan folyamatot kívánnak elindítani, mely egyértelművé teszi a politikai jellegű bűncselekményeknél az elkövető személyiségi jogának kérdését.

– „Vétkesek között cinkos, aki néma!" Itt a legjobb alkalom a terhes múlttal, a cenzúra világát idéző kommunista örökséggel való nyilvános szakításra. Itt az idő eldönteni, a forradalom vagy a restauráció mellé állnak, hogy a forradalom vagy az ellenforradalom logikája mentén gondolkodnak a szabadságról! Itt az idő eldönteni, kiállunk-e közösen a demokrácia alapértékei mellett! Azzal nem lehet érvelni, hogy ez az alkotók és a Biszku-család magánügye! Áprilisi forradalmunk teljes sikeréhez, úgy látszik, fel kell elevenítenünk 1848 dicsőséges forradalmának fájóan aktuális követelését: kívánjuk a sajtó szabadságát, a cenzúra eltörlését!

+

Az állami vezetői mulasztások, illetve az állam nevében elkövetett jogsértések áldozatait megillető kártérítésekről szóló országgyűlési határozatot Lázár János, Kovács Zoltán, Kósa Lajos, Balog Zoltán, Ékes Ilona és Gulyás Gergely (Fidesz) kezdeményezte. A javaslat a véleménynyilvánítás alkotmányos alapjogát gyakorlók elleni 2006 őszén történt rendőri fellépés áldozatainak kárpótlásáról szólt. Azt kívánták elősegíteni, hogy az évek óta tartó peres eljárások megegyezéssel befejeződjenek, továbbá a jogalap tekintetében nem vitásan fennálló kártérítési igények kielégítése megtörténjenek, így állami bocsánatkéréssel az áldozatok teljes körű anyagi és erkölcsi kárpótlása megtörténjen.

 „A rendőrség és a rendőrség felett utasítási joggal rendelkező kormány nem tett különbséget a bűncselekményt megvalósító erőszakos demonstrációk és a békés tüntetők között. A jelen eljárás csak azokat érinti, akiknek az esetében a rendőrég a jogsértést elismerte, illetve akik az őket ért sérelem miatt feljelentést tettek vagy kártérítés iránt pert indítottak, és a követelés jogalapja (tehát az áldozatot ért sérelem) bizonyított, illetve azok, akik ugyan nem indítottak kártérítési pert, de a sérelmükre a rendőrség által elkövetett bűncselekmény tényét ügyészségi határozat állapította meg. Ezt azért szükséges külön rögzíteni, mert az áldozatok által tett feljelentések döntő többségében az ügyészség az azonosító jel hiánya miatt nem tudott vádat emelni a bűncselekményt elkövető rendőrrel szemben, ezért a büntetőeljárást bizonyítottság hiányában megszüntette, azonban a megszüntető határozatban rögzítette, hogy a feljelentő sérelmére a beazonosíthatatlan rendőr bűncselekményt követett el. Ugyanilyen elvi megfontolásból szükséges kártalanítani mindazokat, akiket állami vezetői felelőtlenség, az állam által elmulasztott jogalkotási kötelezettség miatt, közvetve vagy közvetlenül alapjogi sérelem ért."

A határozatot az Országgyűlés 316 igen és 44 nem szavazat mellett, tartózkodás nélkül elfogadta. - Egyedül az MSZP voksolt ellene.

+

A közúti járművezetői képzésben való részvétel alapfokú iskolai végzettséghez kötéséről szólt Kósa Lajos, Pósán László, Pokorni Zoltán.  (Fidesz) országgyűlési határozati javaslata. A Tisztelt Ház által 341 igen szavazattal, 18 nem ellenében és egy tartózkodással elfogadott határozatban az Országgyűlés felkérte a kormányt: teremtse meg a jogi feltételeit annak, hogy a jogosítvány megszerzéséhez szükséges képzésre, elméleti vizsgára történő jelentkezés előfeltétele legalább az alapfokú iskolai végzettség megszerzése, azaz az általános iskola 8. osztályának eredményes befejezésé legyen.

+

Az Országgyűlés egyhangúan döntött a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényben meghatározott pályázati eljárás országgyűlési ellenőrzését szolgáló eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról is. A testület elnöke Cser-Palkovics András (Fidesz), alelnöke Baja Ferenc (MSZP), tagjai pedig Pálffy István (KDNP), Novák Előd (Jobbik) és Karácsony Gergely (LMP) lettek.

+

Régi vágy a Fidesz és a KDNP soraiban az országgyűlési képviselők számának csökkentése. Az elmúlt ciklusban több mint hetvenszer száműzte ebbéli indítványukat az MSZP koalíció. A választási eredménynek köszönhetően, ezúttal nem tudták megakadályozni, az erről szóló országgyűlési határozat megszületését, pedig a Jobbik és az LMP is felsorakozott mögéjük.

A határozat szerint, az Országgyűlés, követve az Alkotmány módosítását, amely legfeljebb kettőszáz főben, illetve a nemzeti és etnikai kisebbségeket képviselő legfeljebb tizenhárom főben határozza meg az országgyűlési képviselők létszámát, az ehhez szükséges választójogi reform előkészítésére albizottság felállítását tartja szükségesnek. Az albizottság létrehozására felkéri a választójogi kérdésekben hatáskörrel rendelkező Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottságot, amely tagjaiból - minden képviselőcsoport részvételével - paritásos alapon működő bizottságot hoz létre. Az albizottság összetételéből következik, hogy az Országgyűlés többsége nem akarja rákényszeríteni akaratát a parlamenti kisebbségben lévő pártokra, mint ahogyan a kérdés alapvető alkotmányos jelentősége miatt szükségesnek tartja az országgyűlési választásokon jelöltet állítani kívánó parlamenti és parlamenten kívüli pártok, vagy más lehetséges jelölő szervezetek bevonását is a törvény-előkészítés folyamatába.

Pártok

A Fidesz-KDNP duó jóvoltából az elmúlt húsz év legdinamikusabb időszakát produkálta az Országgyűlés. A ciklus kezdete óta (május 14) július 22-éig terjedő 28 ülésnapon 235 órát át tárgyaltak, vitatkoztak, ami több, mint duplája a 2002-es és 2006-os tavaszi ülésszakénak. 56 új törvény mellett, az országgyűlési határozatokról sem feledkeztek meg, nem mellékesként létrehoztak 19 állandó, 4 eseti és 51 albizottságot.

Az MSZP annak ellenére, hogy a legrutinosabb parlamenti szereplők egyike, keresi önmagát. A választásokon elszenvedett vereség óta nem sikerült rendeznie a soraikat, - ez látszik eddigi parlamenti munkájukon. Sokan azt várták, hogy miután húsz éves parlamenti rutinnal rendelkeznek  - az elődtől, az MSZMP-ről nem is szólva - több önálló kezdeményezéssel lépnek a szorítóba. Tévedtek. Hangzatos nyilatkozatokkal kísérve mindössze egy (!) országgyűlési határozati javaslattal tisztelték meg a T. Házat.

A Jobbik nem okozott csalódást: a várakozásnak megfelelően, agresszív politizálással jelentkezett. Aktivitásuk - a parlamenti frakciók létszámát tekintve - meghaladta a konkurenciát.

Az LMP teljesítménye - a Policy Agenda szerint - elmaradt a várakozásokhoz képest. Szakpolitikai témák közül egyedül a Ptk. módosítását kezdeményezte a cselekvőképesség ügyében, a többi javaslata a demokratikus rendszerek működtetésével volt kapcsolatos (pl. kampányfinanszírozás). A törvénykezési munkát napi politikai ügyekre használja, nem látszik, hogy a párt szakmai kérdések kapcsán önálló kezdeményezéssel képes lenne megjelenni. A kisebb energiát igénylő parlamenti műfajokban is csupán 18 kezdeményezésük volt, amely az összes 5 százalékát sem éri el. Ez kifejezetten azt mutatja, hogy nem voltak képesek kihasználni a parlamenti műfaj adta lehetőségeket, és témákat építeni a későbbi megnyilvánulásaikhoz. A kampányban látott jogvédő-liberális álláspontjukat eddig nem tudták bemutatni. Inkább a sodródás jellemezte a pártot.

Fidesz

 

Törvény címe

Előterjesztő

Állapot

1

Az iskolai Nemzeti Összetartozás Napja bevezetéséről, a magyarországi és a külhoni magyar fiatalok közti kapcsolatok kialakításáról és erősítéséről a közoktatásban, valamint a Magyarország határain kívül élő magyarság bemutatásáról

dr. Kövér László, Pokorni Zoltán, Révész Máriusz

Benyújtva: 2010.07.06.

 

Részletes vitára vár

2

A Közszolgálati Közalapítvány felállításáról

dr. Cser-Palkovics András, Rogán Antal

Benyújtva: 2010.06.11.

 

Zárószavazásra vár

3

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa tagjait jelölő eseti bizottság felállításáról

dr. Cser-Palkovics András, Rogán Antal

Benyújtva: 2010.06.11.

 

Zárószavazásra vár

4

Az Alkotmány-előkészítő eseti bizottság létrehozásáról

dr. Balsai István, Lázár János

Benyújtva: 2010.06.02.

 

ELFOGAGVA: 2010.06.28.

 

I.:304

N.:16

T.: 48

KIHÍRDETVE: MK 109. szám

 

 47/2010. OGY h.

5

A Nemzeti Együttműködés Programja

Dr. Orbán Viktor

Benyújtva: 2010.05.22.

 

ELFOGAGVA: 2010.05.29.

 

I.:261

N.:107

T.: 0

6

A műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényben meghatározott pályázati eljárás országgyűlési ellenőrzését szolgáló eseti bizottság felállításáról

dr. Nyitrai Zsolt, dr. Cser-Palkovics András

Benyújtva: 2010.05.19.

 

I.:313

N.:0

T.: 41

ELFOGAGVA: 2010.06.01.

 

KIHÍRDETVE: MK 91. szám

 

 29/2010. OGY h.

7

Az állami vezetői mulasztások, illetve az állam nevében elkövetett jogsértések áldozatait megillető kártérítésekről

Lázár János, Kósa Lajos, Balog Zoltán, Gulyás Gergely, Ékes Ilona, dr. Kovács Zoltán

Benyújtva: 2010.05.18.

 

ELFOGAGVA: 2010.06.08.

 

I.: 316

N.: 44

T.: 0

KIHÍRDETVE: MK 101. szám

 

 33/2010. OGY h.

8

Az állami vezetői mulasztások, illetve az állam nevében elkövetett jogsértések áldozatait megillető kártérítésekről

Lázár János, dr. Kovács Zoltán, Kósa Lajos, Balog Zoltán, Ékes Ilona, Gulyás Gergely

Benyújtva: 2010.05.17.

 

 

VISSZAVONVA

9

A közúti járművezetői képzésben való részvétel alapfokú iskolai végzettséghez kötéséről


 

Kósa Lajos, dr. Pósán László, Pokorni Zoltán

Benyújtva: 2010.06.08.

 

ELFOGAGVA: 2010.06.08.

 

I.: 341

N.: 18

T.: 1

KIHÍRDETVE: MK 101. szám

 

 32/2010. OGY h.

Fidesz-KDNP

 

Törvény címe

Előterjesztő

Állapot

1

Ajánlóív a köztársasági elnök személyének jelölésére

dr. Orbán Viktor, Lázár János (Fidesz), Harrach Péter (KDNP) + 51 Fidesz, 8 KDNP képviselő

Benyújtva: 2010.06.25.

 

ELFOGADA: 2010.06.29.

 

I.: 263

N.: 59

T.: 44

KIHÍRDETVE: MK 109. szám

 

 45/2010. OGY h.

2

A dokumentumfilmek nyilvánossága, az alkotói szabadság és az igazság megismeréséhez való jogok egyes kérdéseinek felülvizsgálatáról

L. Simon László, Menczer Erzsébet (Fidesz), Karvalics Ottó (KDNP)

Benyújtva: 2010.06.21.

 

ELFOGAGVA: 2010.07.22

 

I.: 353

N.: 0

T.: 0

KIHÍRDETVE: MK 124. szám

 

65/2010. OGY h.

3

Az országgyűlési képviselők számának csökkentéséhez szükséges választójogi reform előkészítéséről

Kósa Lajos, Navracsics Tibor, dr. Répássy Róbert (Fidesz),  dr. Rétvári Bence (KDNP)

Benyújtva: 2010.06.14.

 

ELFOGAGVA: 2010.07.22

 

I.: 367

N.: 1

T.: 1

KIHÍRDETVE: 3 MK 103. szám

 

 7/2010. OGY h.

Jobbik

 

Törvény címe

Előterjesztő

Állapot

1

A „Magyar Hiszekegy" közoktatási intézményekben történő kifüggesztésével kapcsolatos szabályok kidolgozásáról

Pörzse Sándor

Benyújtva: 2010.07.20.

 

Tárgysorozatba vételi javaslatról  dönt: Emberi jogi bizottság

2

Arról, hogy a második és magasabb évfolyamon azok a tanulók, akik a tanév végén három, vagy több tantárgyból elégtelen osztályzatot kaptak, évfolyamismétlésre kötelezhetők legyenek

Németh Zsolt

Benyújtva: 2010.07.12.

 

Tárgysorozatba vételi javaslatról  dönt: Oktatási, tudományos bizottság

3

Az általános iskolák felső tagozatos diákjainak legalább egyszeri, kötelező jellegű tanulmányi kirándulásával valamint az anyaországi és határon túli magyar oktatási intézmények testvérkapcsolatainak erősítésével összefüggő feladatokról

Dúró Dóra, Szávay István, Vona Gábor

Benyújtva: 2010.07.05.

 

Tárgysorozatba vételi javaslatról  dönt: Oktatási, tudományos bizottság

4

Az izraeli apartheid elítéléséről

dr. Lenhardt Balázs, Hegedűs Lorántné

Benyújtva: 2010.06.30.

Tárgysorozatba vételi javaslatról  dönt: Külügyi bizottság

5

A lakástulajdonosok kilakoltatás elleni védelmével kapcsolatos feladatokról

Baráth Zsolt, dr. Gyüre Csaba, Sneider Tamás,  dr. Staudt Gábor, Szabó Gábor, Szilágyi György, Vágó Sebestyén

Benyújtva: 2010.06.21.

 

Ifjúsági, szociális bizottság: a tárgysorozatba vétel ELUTASÍTVA

6

Károlyi Mihály szobrának áthelyezéséről

Hegedűs Lorántné, Hegedűs Tamás

Benyújtva: 2010.06.14.

 

Tárgysorozatba vételi javaslatról  dönt: Kulturális bizottság

7

A trianoni döntés évfordulójának nemzeti emléknappá nyilvánításáról

Balczó Zoltán, Gyöngyösi Márton, Szávay István

Benyújtva: 2010.05.14.

 

Alkotmányügyi bizottság: tárgysorozatba vétel ELUTASÍTVA

LMP

 

Törvény címe

Előterjesztők

Állapot

1

Az ifjúsági önkéntesség és a közösségi munka elismeréséről

Ertsey Katalin

Benyújtva: 2010.07.13.

 

Tárgysorozatba vételi javaslatról  dönt: Ifjúsági, szociális bizottság

2

Ajánlóív a köztársasági elnök személyének jelölésére (dr. Sólyom László)

dr. Schiffer András

Benyújtva: 2010.06.25.

 

Kellő támogató aláírások híján ÉRVÉNYTELEN

3

A pénzügyi tranzakciók nemzetközi adóztatásának megteremtéséről (a spekulációs adóról)

Scheiring Gábor

Benyújtva: 2010.06.14.

 

Tárgysorozatba vételi javaslatról  dönt: Számvevőszéki és költségvetési bizottság

4

A Magyar Köztársaság Országgyűlésének Házszabályáról szóló 46/1994. (IX.30.) OGY határozat módosításáról

dr. Schiffer András

Benyújtva: 2010.05.14.

 

Az OGY ELUTASÍTOTTA

I:15

N.:52

T.: 2

MSZP

 

Törvény címe

Előterjesztők

Állapot

1

Ajánlóív a köztársasági elnök személyének jelölésére (dr. Balogh András)

Mesterházy Attila + 58 képviselő

Benyújtva: 2010.06.25.

 

Az OGY ELUTASÍTOTTA

I: 59

N.:263

T.: 44

Ösztönzött indítványok – nem pártok nélkül...

Apróbb sérelmektől eltekintve, viszonylag csendben történt a parlamenti állandó bizottságok tisztségviselőinek és tagjainak megválasztása, (2010. május 14.).

A bizottság neve

Tagjainak száma

elnöke

Házbizottság.  (Más országokban Elnökség, Büro, Öregek Tanácsa vagy Főbizottság).

11

Az Országgyűlés elnöke. (Tagjai az Országgyűlés alelnökei és a frakciók vezetői.)

Alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság

27

dr. Balsai István (Fidesz)

Egészségügyi bizottság

21

dr. Mikola István (Fidesz)

Emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság

21

dr. Lukács Tamás (KDNP)

Európai ügyek bizottsága

21

dr. Hörcsik Richárd (Fidesz)

Fenntartható fejlődés bizottsága

18

Jávor Benedek (LMP)

Foglalkoztatási és munkaügyi bizottság

18

Gúr Nándor (MSZP)

Fogyasztóvédelmi bizottság

18

Simon Gábor (MSZP)

Gazdasági és informatikai bizottság

27

Rogán Antal (Fidesz)

Honvédelmi és rendészeti bizottság

21

dr. Kocsis Máté (Fidesz)

Ifjúsági, szociális, családügyi és lakhatási bizottság

24

Sneider Tamás (Jobbik)

Kulturális és sajtóbizottság

18

L. Simon László (Fidesz)

Külügyi és határon túli magyarok bizottsága

21

Balla Mihály (Fidesz)

Mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság

8

dr. Rubovszky György (KDNP)

Mezőgazdasági bizottság

21

Font Sándor (Fidesz)

Nemzetbiztonsági bizottság

12

dr. Molnár Zsolt, 2010. június 2-tól: dr. Vadai Ágnes (MSZP)

Oktatási és tudományos bizottság

21

Pokorni Zoltán (Fidesz)

Önkormányzati és területfejlesztési bizottság

24

dr. Kovács Zoltán (Fidesz)

Sport- és turisztikai bizottság

18

Bánki Erik (Fidesz)

Számvevőszéki és költségvetési bizottság

27

dr. Nyikos László (Jobbik)

Szégyenbélyegként terheli az Alkotmányt az 1949-es évszám..!

Temérdek cirkuszt idéző nyilatkozatháború előzte meg viszont az „alkalmi bizottságok" létrehozását és összetételét, (23/2010. (V.14.) OGY határozat módosítása számos alkalommal), a végeredményt azonban a parlamenti többség igazolta. (Alkotmánybíróság tagjait jelölő bizottság, Állami Számvevőszék vezetőit jelölő eseti bizottság, Alkotmánybíróság tagjait jelölő albizottság, Országos Választási Bizottság felfrissítése, stb.) Történetük zöme már a múlté. 

Ami felett viszont nem járt el az idő: határozatot hoztak a 45 tagú, országgyűlési képviselőkből álló, az új Alkotmányt előkészítő eseti bizottság létrehozásáról is. A bizottságba a Fidesz-KDNP 30, az MSZP 7, a Jobbik 6, az LMP 2 tagot delegálhatott. A bizottság elnökének, alelnökeinek és tagjainak megválasztására a képviselőcsoportok vezetőinek javaslata alapján a házelnök terjesztett elő javaslatot az Országgyűlésnek, amelyről az vita nélkül határozott. Ennek alapján a KDNP szakpolitikusa, Salamon László lett a bizottság elnöke, az alelnöki tisztségeket pedig három Fideszes képviselő - Balsai István, Gulyás Gergely és Mátrai Márta - tölti be. A testület megbízatása akkor szűnik meg, ha elfogadják a tervezett alkotmány szabályozási elveire vonatkozó országgyűlési határozati javaslatot.
Salamon László, hangsúlyozta: - A mostani Alkotmány sztálinista voltára utal a jogszabály elején szereplő 1949-es évszám, s mintegy szégyenbélyegként terheli azt. Az alkotmányosság értékeinek tükrében már az is paradoxon, hogy ezt a törvényt alkotmánynak nevezték, miközben az alkotmányosság alapelveit nélkülözte. A legszélesebb társadalmi részvételt kell biztosítani az alkotmányozás folyamatában. Fontos, hogy a történeti alkotmány maradandó értékeit tükrözze, erősítse a közösségi normákat, a család védelmét, biztosítsa a nemzeti javak megőrzését, és ahol szükséges, erősítse tovább az alapvető emberi és állampolgári jogok védelmét. A bizottság - a tervek szerint - az év végéig az Országgyűlés elé terjeszti az új Alkotmány alapelveiről szóló indítványt.

+

 

Törvény címe

Előterjesztő

Elfogadva

Magyar Közlöny

1

Az Országgyűlés tisztségviselőinek megválasztásáról, (elnök, alelnökök, jegyzők)

dr. Horváth János az Országgyűlés korelnöke

2010.05.14.

MK 80. szám

 

 22/2010.: OGY h.

2

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.05.14

MK 80. szám

 

 23/2010. OGY h.

3

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.05.17.

MK 83. szám

 

 24/2010. OGY h.

4

Az Interparlamentáris Unió Magyar Nemzeti Csoportjának megalakulásáról

Házbizottság

2010.05. 20.

MK 85. szám

 

 25/2010. OGY h.

5

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.05.20.

MK 85. szám

 

26/2010. OGY h.

6

A miniszterelnök megválasztásáról (dr. Orbán Viktor, Fidesz)

Sólyom László a Magyar Köztársaság elnöke

2010.05.29.

I:261

N.:107

T.: 0

MK 88. szám

 

 27/2010. OGY h.

7

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.01.

MK 90. szám

 

 28/2010. OGY h.

8

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.08.

MK 101. szám

 

30/2010. OGY h.

9

A műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényben meghatározott pályázati eljárás országgyűlési ellenőrzését szolgáló eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.08.

MK 101. szám

 

 31/2010. OGY h.

10

Az Állami Számvevőszék elnökét és alelnökeit jelölő eseti bizottság létrehozásáról

Számvevőszéki és költségvetési bizottság

2010.06.14.

MK 103. szám

 

 34/2010. OGY h.

11

Az Állami Számvevőszék elnökét és alelnökeit jelölő eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.14.

MK 103. szám

 

 35/2010. OGY h.

12

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.14.

MK 103. szám

 

 36/2010. OGY h.

13

Az Állami Számvevőszék elnökét és alelnökeit jelölő eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 35/2010. (VI.16.) OGY határozat.

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.21.

MK 107. szám

 

 43/2010. OGY h.

14

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.21.

MK 107. szám

 

 44/2010. OGY h.

15

Az Állami Számvevőszék elnökének és alelnökének megválasztásáról (Domokos Lászlót elnökké, Warvasovszky Tihamért alelnökké)

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.28.

I:266

N.: 88

T.: 15

MK 109. szám

 

46/2010. OGY h.

16

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.06.28.

MK 109. szám

 

 48/2010. OGY h.

17

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének 2009. éves jelentésének elfogadásáról

Számvevőszéki és költségvetési bizottság

2010.06.28.

MK 109. szám

 

 49/2010. OGY h.

18

Az Alkotmányelőkészítő eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.07.05.

MK 114. szám

 

 50/2010. OGY h.

19

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.07.05.

MK 114. szám

 

 51/2010. OGY h.

20

Az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság létrehozásáról

Alkotmányügyi bizottság

2010.07.12.

MK 119. szám

 

52/2010. OGY h.

21

Az Alkotmánybíróság tagjait jelölő eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak választásáról 

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.07.12.

MK 119. szám

 

 53/2010. OGY h.

22

Az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 23/2010. (V.14.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.07.12.

MK 120. szám

 

54/2010. OGY h.

23

Az Alkotmány-előkészítő eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 50/2010. VII. 6. OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.07.19.

MK 121. szám

 

 59/2010. OGY h.

24

Az Országgyűlés tisztségviselőinek megválasztásáról szóló 22/2010. (V. 14.) OGY határozat módosításáról (dr. Schmitt Pál helyett dr. Kövér Lászlót az Országgyűlés elnökévé)

Lezsák Sándor az Országgyűlés alelnöke

2010.07.22.

I:304

N.:50

T.: 6

MK 123. szám

 

60/2010. OGY h.

25

Az Alkotmánybíróság új tagjainak megválasztásáról (Jelöltek: dr. Bándi Gyula, dr. Bihari Mihály, dr. Dienes-Oehm Egon, Lehoczkyné dr. Kollonay Csilla, dr. Mészár Róza, dr. Stumpf István, dr. Tóth Mihály és dr. Zétényi Zsolt)

 

 

Alkotmánybíróság tagjait jelölő bizottság

2010.07.22.

Az Országgyűlés

 

dr. Bihari Mihályt

 

I:271

N.: 0

T.: 0

Dr. Stumpf Istvánt

 

I: 265

N.: 0

T.: 0

alkotmánybírának megválasztotta

 

MK 124. szám

 

 61/2010. OGY h.

26

Az Országos Választási Bizottság tagjainak megválasztásáról

Kormány (közigazgatási és igazságügyi miniszter)

2010.07.22.

MK 124. szám

 

 62/2010. OGY h.

27

A Független Rendészeti Panasztestület tagjainak megválasztásáról szóló 10/2008. (II.28.) OGY határozat módosításáról (dr. Kaltenbach Jenő helyett dr. Kozma Ákos)

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.07.22.

 

I: 301

N.:45

T.: 0

MK 124. szám

 

63/2010. OGY h.

29

A műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló törvényben meghatározott pályázati eljárás országgyűlési ellenőrzését szolgáló eseti bizottság tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló 31/2010. (VI. 11.) OGY határozat módosításáról

dr. Schmitt Pál az Országgyűlés elnöke

2010.07.22.

MK 124. szám

 

64/2010. OGY h.

30 - 52

Mentelmi ügyek

Mentelmi bizottság

23 határozat

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!