Egyszerűbbé válnak a családjogi és a cégjogi eljárások

Két határozathozatallal kezdte meg munkáját csütörtök reggel az Országgyűlés. Éles hangú vita előzte meg a médiaszabályozás zárószavazását, majd a családjogi és cégjogi eljárások egyszerűsítéséről szóló javaslat expozéját adta elő Rétvári Bance (KDNP) a KIM államtitkára. Az örökbefogadással és a teljes hatályú apai nyilatkozattal kapcsolatos eljárást, valamint a cégek aláírási címpéldányára vonatkozó szabályokat hivatott egyszerűsíteni a törvényjavaslat.

kdnp.hu
Forrás: MTI

A frakciók képviselői alapvetően egyetértettek a családjogi és cégjogi eljárások egyszerűsítéséről szóló törvény módosításának céljaival annak csütörtöki általános vitája során.

Az IKSZ nem ért egyet azzal, hogy az abortuszt egyfajta fogamzásgátlási módszer

Stágel Bence frakciója nevében azt mondta, összességében üdvözlik a javaslatot. A törvényjavaslat a Magyary-program aláírási címpéldányra vonatkozó feladatát, továbbá a cégkivonat csatolásával összefüggő adminisztratív teher alóli mentesülést valósítja meg – emelte ki a politikus. A szabályozás a jövőben sem teszi kötelezővé, hogy a cég közjegyzői aláírás-hitelesítéssel ellátott címpéldányt vagy ügyvéd által ellenjegyzett aláírás-mintát csatoljon a cégeljárásban iratai közé – tette hozzá. A törvényjavaslat teljes hatályú apai elismerő nyilatkozattal kapcsolatos rendelkezéseinek elfogadásával azt akarják elérni, hogy úgy csökkenjenek az ügyfelek adminisztratív terhei, hogy az állami szereplőké ne növekedjen – mondta a politikus.

A magzati élet védelme kapcsán közölte, az IKSZ nem ért egyet azzal a szemléletmóddal, amely az abortuszt egyfajta fogamzásgátlási módszernek tekinti. Az abortusztabletta, amely elpusztítja a megtermékenyített petesejtet vagy megakadályozza a beágyazódását, ugyanúgy a magzat elhajtását eredményezi, mint a sebészeti beavatkozás – jelentette ki. Egyúttal üdvözölte azt a tendenciát, amely az abortuszok számának csökkenését mutatja Magyarországon. Hozzátette, sajnos ennek ellenére 100 élve születésre még mindig 40-50 magzatelhajtás jut.

Az LMP támogatja a bürokrácia csökkentését

Az LMP alapvetően minden olyan javaslattal egyetért, amelyik a bürokrácia csökkentésére vonatkozik, ezért a jelenlegi törvényjavaslathoz is pozitívan állnak hozzá - mondta a párt vezérszónoka, Dorosz Dávid. Azt viszont furcsának nevezte, hogy a javaslat két egymáshoz nem illő témát kíván rendezni, még ha erre egyes esetekben jó megoldásokat is választ. Hangsúlyozta, javasolni fogják, hogy bizonyos kérdéseket vegyenek ki és azokat az új polgári törvénykönyv vitájában rendezzék. Végül kitért arra is, hogy pártjuk további, az emberek életét megkönnyítő és az adminisztrációt csökkentő módosító javaslatokat tesz majd.

Fidesz: egyszerűsödik a külföldi örökbefogadás

Az előre bejelentett felszólalók sorát nyitó Vas Imre (Fidesz) azt hangsúlyozta, hogy a nemzetközi magánjogról szóló törvényerejű rendelet módosításával több esetben is egyszerűsödnek a külföldi örökbefogadás szabályai. Új elem a törvényben, hogy az elismerés és a hozzájárulás során az érintetteknek nyilatkozni kell a gyermek családi nevéről - tette hozzá, miközben arra is felhívta a figyelmet, hogy a javaslat bővíti a származás, a szülő, a testvér, a féltestvér megismeréséhez való jogot. A cégjogi módosításokra áttérve fontos változtatásnak nevezte, hogy a közjegyzői aláírási címpéldány, illetve az ügyvédi aláírás minta egyaránt bizonyítja, hogy a képviselő milyen aláírással jegyzik a céget.

Jobbik: a javaslat az emberek problémáin próbál segíteni

Bödecs Barna a módosítás cégpolitikai részét elemezve üdítőnek nevezte, hogy az tényleg az emberek problémáival foglalkozik, egyszerűsíti az eljárásokat, miközben segít időt és pénzt megtakarítani. Az ügyvédi aláírási minta az eljárások jelentős részében azonos megítélés alá esik a közjegyzői aláírási címpéldánnyal - hívta fel a figyelmet az általa üdvözölt változtatásra. A politikus még ennél is jelentősebbnek tartotta, hogy ezeket az okmányokat a cégjegyzék részévé tehetik az ügyfelek, ezért létrejön egy automatikus lekérdezésre is használható adatbázis.

Kormány: a javaslat az egyszerűsítést szolgálja

A kormány nevében felszólaló Rétvári Bence államtitkár is azt hangsúlyozta, hogy a javaslat egyszerűbbé teszi a családi viszonyok tisztázását és a céges eljárásokat is. Hozzátette, már korábban kiderült, hogy a frakciók egyetértenek annak céljaival.

Ezt követően Újhelyi István levezető elnök lezárta az általános vitát.

Önkéntes munkára ösztönzött a kormányoldal napirend után

Az ülésnap végén ezúttal csak a Fidesz élt a napirend utáni felszólalás lehetőségével: Ágh Péter, a Fidelitas elnökeként ismertette önkéntesség vállalására ösztönző programjaikat. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár üdvözölte a Fidesz ifjúsági szervezetének kezdeményezését.

Az ülést vezető Ujhelyi István ezt követően lezárta az Országgyűlés ülését. A parlament kedden folytatja munkáját.

Rétvári: családjogi és a cégjogi eljárások egyszerűsödnek

Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az egyes családjogi és cégjogi eljárások egyszerűsítéséről szóló javaslat expozéjában azt mondta, az előterjesztést a Magyary Program részeként nyújtották be, célja a polgárok és a cégek ügyintézésének, az adminisztratív eljárások polgárokra és cégekre nehezedő terheinek csökkentése. Ismertetése szerint a javaslat egyszerűsíti az örökbefogadás joghatásaival kapcsolatos eljárást, ennek egyik eleme a származás megismeréséhez való jog kiterjesztése. Közölte: a jövőben a vér szerinti szülő közreműködése nélkül is lehetővé teszik a testvér felkutatását, ugyanis erre eddig csak a vér szerinti szülőn keresztül volt lehetőség, aki ha elhalálozott, ismeretlen helyen tartózkodott vagy elzárkózott a találkozástól, akkor az örökbefogadott nem kapott információt a testvéreiről.

Mint mondta, a javaslat lehetőséget ad arra is, hogy a gyámhatóság a vér szerinti szülő közreműködése nélkül adhasson át anonimizált adatokat a gyermeknek, illetve törvényes képviselőjének, mert a jelenlegi szabályozás szerint az örökbefogadott gyermek a vér szerinti szülő felkutathatatlansága vagy elzárkózása esetén nem juthat hozzá az egészsége szempontjából fontos olyan adatokhoz, mint például az örökletes betegségek.

Az előterjesztés emellett az örökbefogadás felbontása esetén rögzíti, hogy azzal nem áll vissza a vér szerinti szülők felügyeleti joga, ezzel a pontosítással azonnal lehetőség nyílik a gyermek újabb örökbefogadó családba helyezésére, elkerülve az újabb nyolc-tíz hónapnyi gyermekvédelmi szakellátásba helyezést - magyarázta az államtitkár. Rétvári Bence szerint kiterjesztik a külföldön történt örökbefogadás elismerését, mert egyes esetekben nehézkes az eljárás.

Az államtitkár az egyszerűsítés másik területeként a teljes hatályú apai elismerő nyilatkozatokkal kapcsolatos eljárásokat nevezte meg. Hozzátette: a törvényjavaslat szerint a jövőben külföldön a tiszteletbeli konzulok előtt is lehet majd ilyen nyilatkozatot tenni, ami jelentős könnyebbséget jelent az érintett, külföldön élő családok számára. Közölte, a korábbi problémák elkerülése érdekében törvényi szinten rögzítenék, hogy a gyermek nevére a nyilatkozattételkor mindig ki kell térni, mert ennek hiányában a későbbiekben nem anyakönyvezhető a nyilatkozat tartalma szerint, és mindenképpen szükségessé válik az ügyfél újabb megkeresése.

Rétvári Bence az egyszerűsítési csomag másik fő céljának a cégek nyilvántartásba vételének és képviseletének igazolására vonatkozó szabályok egyszerűsítését nevezte. Mint mondta, a cégek általában cégkivonattal és a képviseletre jogosult aláírási címpéldányával kötelesek igazolni jogképességüket, ezen iratok beszerzése viszont jelentős időt és költséget jelent a cégek számára.

A törvényjavaslat értelmében – folytatta – a cégeknek a jövőben hatósági eljárásaik során nem kell a cégbíróságnál vagy a Céginformációs Szolgálatnál 30 napnál nem régebbi cégkivonatot beszerezniük, mivel a hatóság azt saját maga fogja elektronikus úton a cégnyilvántartásból lekérdezni. Emellett a cégek mentesülhetnek az aláírási címpéldány vagy az aláírás-minta csatolásának kötelezettsége alól is – tette hozzá.

Hangsúlyozta: az egyszerűsítés eredményeként a cégjegyzékből közvetlenül elérhetővé válik a cég képviselőjének aláírás-mintája vagy a cégbírósághoz benyújtott aláírási címpéldánya, így bárki, aki online hozzáféréssel rendelkezik a cégnyilvántartáshoz, megismerheti ezeket az iratokat. Az egyszerűsítés eredményeként a cégnyilvántartási rendszerből automata segítségével elektronikus közokirati formában kérhető le cégkivonat.

Fidesz: adminisztratív terheket csökkent a javaslat

Molnár Attila, a Fidesz vezérszónoka azt mondta, a javaslat a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Programban összhangban, a teljes jogú apai nyilatkozattal, a származás megismerésével, az örökbefogadás felbontásával, a külföldön történt örökbefogadás elismerésével kapcsolatos eljárások egyszerűsítésével, továbbá az aláírási címpéldánnyal és a cégkivonattal kapcsolatos adminisztratív terhek csökkentésére tesz javaslatot. A képviselő a teljes jogú apai nyilatkozat eljárásainak egyszerűsítése kapcsán utalt arra, hogy a KSH adatai szerint 2000-es évek elejétől a született gyerekek 30-40 százaléka házassági köteléken kívül született. Hangsúlyozta, a javaslat az aláírási címpéldányokkal kapcsolatos anomáliákat is rendezi. A kormánypárti politikus támogatásra javasolta az előterjesztést.

MSZP: támogatandók az előterjesztésbe foglalt ügyek

Steiner Pál, az MSZP vezérszónoka támogatandónak nevezte az előterjesztésbe foglalt ügyeket, hozzátéve, hogy azok valószínűleg a szakma teljes helyeslésével találkoznak és megkönnyítik a jogalkalmazók munkáját. Olyan ügyeket tettek rendbe, amivel eddig technikailag rendkívül megnehezítették elsősorban az ügyvédek életét – fogalmazott. Az ellenzéki politikus ugyanakkor azt javasolta, hogy a kormány kezdjen egyeztetést a szakmai szervezetekkel arról, hogy rendezzék az ügyvédek, a közjegyzők és a végrehajtók feladatait, mert jelen pillanatban aránytalanságok vannak ezen a területen. A családjogi változásokról azt mondta: helyes törekvés, hogy az örökbefogadott megismerhesse származását.

Két határozathozatallal kezdte meg munkáját reggel az Országgyűlés. A médiaszabályozás zárószavazását éles hangú vita előzte meg.

A magánnyugdíjpénztárak állampapírban és pénzben teljesítik a visszalépők követeléseit az adósságcsökkentő alapnak

A parlament csütörtökön úgy döntött, hogy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe idén visszalépők követeléseit a magánnyugdíjpénztárak állampapírban és készpénzben utalják át a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapba. A fideszes Selmeczi Gabriella kezdeményezésére kivételes sürgős eljárással, 253 kormánypárti igen szavazattal, 16 ellenében, 18 tartózkodás mellett elfogadott rendelkezések szerint a magánpénztáraknak a követeléseket október 12-ig kell teljesíteniük. A magánpénztárak május 31-ével kötelesek a visszalépő pénztártagok portfóliójában lévő eszközöket elkülöníteni, és szeptember végéig a követeléseket állampapírba vagy pénzbe helyezni. Előírás, hogy a követelésnek legalább akkora részét állampapírban kell továbbadniuk, amekkora a visszalépő tagok portfóliójában az állampapírok aránya május végén. Az átadott állampapírok az értékpapírszámlán történő jóváírás napján az állami adósságcsökkentő alap tulajdonába kerülnek.

Médiaszabályozás

Az Országgyűlés 257 támogató és 51 ellenszavazattal fogadta el a médiaszabályozás módosításainak minősített többséget igénylő részét, az egyszerű többséggel megszavazható paragrafusokat 257 igen és 52 nem szavazattal fogadták el a képviselők. A változtatásokat az tette szükségessé, hogy az Alkotmánybíróság tavaly decemberben hatályon kívül helyezte a szabályozás egyes passzusait.

Módosul a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól (Smtv.), valamint a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvény (Mttv.) információforrások védelmére vonatkozó rendelkezése. A szabályozásba több garanciális elem került, melyek értelmében nem kötelezhető az újságíró vagy a szerkesztőség az informátora felfedésére. Az ez esetben alkalmazható eljárási szabályokat a polgári perrendtartásról, valamint a büntetőeljárásról szóló törvény is tartalmazza, valamint az újságírók forrásainak védelme a jövőben a szabálysértési törvényben is szerepel majd.

Adózást érintő egyes törvények módosítása

Az adózást érintő egyes törvények módosításának részletes vitájában Tóth Csaba, az MSZP képviselője egyedüliként szólalt fel, és a játékgépek üzemeltetésével kapcsolatos módosító indítványát ismertette.

Az elnöklő Lezsák Sándor ezt követően a vitát lezárta.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!