Elfogadta az Országgyűlés a kettős állampolgárságról szóló törvényt

Elfogadta az Országgyűlés a magyar állampolgárságról szóló törvényt módosító javaslatot, amely biztosítja a határon túli magyarok számára, hogy egyszerűbben és kedvezményesen szerezhessék meg a magyar állampolgárságot. Az ülésnap a kormányprogram általános vitájával folytatódott, melynek során Hoffmann Rózsa, a KDNP oktatási szakpolitikusa arra hívta fel a figyelmet, hogy az iskola falai között formálódik a jövő, emiatt az oktatás stratégiai ágazat. Emlékeztetett rá, hogy a szocialisták nyolc esztendős kormányzásuk során súlyos tízmilliárdokat vontak ki az oktatásból. Simicskó István, a KDNP szakpolitikusa kiemelte: Magyarország biztonságának garantálása nemzeti érdek, mint mondta: az előző kormány morális mélypontra juttatta a honvédséget. Soltész Miklós, a KDNP országgyűlési képviselője az őszödi beszéd negyedik évfordulójára utalva bocsánatkérésre szólította fel a szocialistákat. Szászfalvi László, a KDNP országgyűlési képviselője felszólalásában hangsúlyozta: a Fidesz-KDNP.kormány kiemelt partnerként tekint az egyházakra.

A képviselők 344 igen, 3 nem szavazat és 5 tartózkodás mellett hozták meg a döntésüket, amelyet nagy taps fogadott az ülésteremben. Nemmel voksolt az előterjesztésre a szocialista Gyurcsány Ferenc, Molnár Csaba és Szanyi Tibor. Az MSZP frakcióvezetője, Mesterházy Attila és a volt házelnök, Szili Katalin igennel szavazott.

Az igen szavazatokat 224 fideszes, 34 KDNP-s, 32 szocialista, 43 jobbikos és 11 LMP-s képviselő adta le.

Tartózkodott három MSZP-s – Baracskai József, Oláh Lajos, Vitányi Iván – és két LMP-s – Dorosz Dávid és Szabó Tímea – képviselő.   

Nem voksolt 21 szocialista frakciótag, köztük Lendvai Ildikó leköszönő pártelnök. Támogatta szavazatával a javaslatot az MSZP frakcióvezetője, Mesterházy Attila és a volt házelnök, Szili Katalin.
   
Az elfogadott törvény szerint nemcsak születésénél fogva, hanem leszármazással is magyar állampolgárrá válik a magyar állampolgár gyermeke.
   
A magyar állampolgárság megszerzésével kapcsolatos új szabályok szerint akkor honosítható kedvezményesen az a nem magyar állampolgár, akinek felmenője magyar állampolgár volt, vagy valószínűsíti magyarországi származását, és magyar nyelvtudását igazolja, ha büntetlen előéletű, és honosítása nem sérti Magyarország közbiztonságát és nemzetbiztonságát.
   
Mindez egyéni kérelemre, nem pedig kollektíven, automatikusan történhet.
   
Az előterjesztő fideszes és KDNP-s politikusok, Orbán Viktor, Semjén Zsolt, Kövér László és Németh Zsolt azt javasolták, hogy a "kettős állampolgárságról" szóló jogszabály az augusztus 20-i nemzeti ünnepen lépjen hatályba, de csak 2011. január 1-jétől kelljen alkalmazni.
   
A törvényjavaslatot eredeti formájában fogadta el az Országgyűlés. A szöveghez csak az ellenzék nyújtott be módosító indítványokat, ezek közül azonban egyet sem támogatott a többség.
   
Az Országgyűlés döntött arról is, hogy a törvény sürgős kihirdetését kérik a köztársasági elnöktől.

+

A kormányprogram célja, hogy iránytűje legyen a kormányzásnak

A Fidesz frakcióvezetője a kormányprogram határozathozatal után folytatódott általános vitájában azt mondta, új típusú miniszterelnöki programra van szükség, ezért a beterjesztett program legfontosabb célja, hogy a következő évekre iránytűje legyen a kormányzásnak. Hoffmann Rózsa, a Kereszténydemokrata Néppárt oktatási szakpolitikusa arra hívta fel a figyelmet, hogy az iskola falai között formálódik a jövő, emiatt az oktatás stratégiai ágazat.
   
A képviselő utalt Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök 2006-ban elmondott őszödi beszédére, mondván, 2010. május 26-án nem egy rejtekhelyen, nem egy búvóhelyen beszélnek az ország problémáiról. „Az elmúlt években Magyarországot bizony elszúrták, nem kicsit, hanem nagyon, és ránk vár a feladat, hogy helyrerakjuk azokat a hibákat, amik rosszkedvűvé és megosztottá tettek egy országot” – jelentette ki.
   
Lázár János úgy fogalmazott: a kétharmad nem a hatalom mértékegysége, hanem az elvégzendő feladatok mennyiségének és mélységének mércéje. Beszélt a fideszes és KDNP-s képviselőtársairól, akik mint mondta, hazafiak, lokálpatrióták és demokraták.
   
Kiemelte: nincs nagyobb bűn, mint mások reményével visszaélni, mások reményét hűtlenül kezelni.
   
A Fidesz másik felszólalója, Varga Mihály szerint az a kérdés, hogy a gazdaságpolitika ki tud-e törni abból az ördögi körből, amiben húsz éve van. Véleménye szerint az elmúlt években az uralkodó eszme az volt, hogy az állam vonuljon ki mindenből, és a monetáris politika is erre törekedett.
  
Kiemelte: a nemzeti együttműködés programjának legfontosabb célja a munkaközpontú gazdaság megteremtése. A következő kormány célja egymillió új munkahely megteremtése a következő tíz évben – erősítette meg.
   
A nevelő munka erősítésével az iskolákba visszatér a rend

Hoffmann Rózsa, a Kereszténydemokrata Néppárt oktatási szakpolitikusa arra hívta fel a figyelmet, hogy az iskola falai között formálódik a jövő, emiatt az oktatás stratégiai ágazat.
   
A képviselő kiemelte: 2002 nyarától kezdve az oktatásügy irányítói a nemzeti érdekekkel ellentétes utat követtek és ezt kényszerítettek rá az iskolarendszer szereplőire is.
   
Magyarországon a nyolc év alatt meghozott intézkedések súlyos tízmilliárdokat vontak ki az oktatásból. Példaként említette, hogy bezártak vagy összeolvadásra kényszerítettek kisiskolákat – hangsúlyozta a politikus.
   
Hoffmann Rózsa kijelentette: a leendő kormány vállalja, hogy az iskolákba vissza fog térni a derűs rend és nyugalom, a nevelő munka erősítésével az iskolákba visszatér a rend.

Álláspontja szerint a műszaki és természettudományok erősítése mellett 1956 és Trianon oktatására is hangsúlyt kell fektetni az iskolai oktatásban.

Nemzeti érdek Magyarország biztonságának garantálása

Simicskó István, a Kereszténydemokrata Néppárt szakpolitikusa kiemelte,: Magyarország biztonságának garantálása nemzeti érdek. A honvédelemnek is nemzeti ügynek kell lennie, bár az elmúlt időszakban nem vált azzá, az előző kormány morális mélypontra juttatta a honvédséget. Kijelentette: az elmúlt időszak korrupciós ügyeit ki kell vizsgálni, a bűnösöknek vállalniuk kell a felelősséget. Fontos célkitűzésnek nevezte a pazarlás megszüntetését, ma ugyanis szerinte egyszerre van jelen a pénzhiány és pazarlás a honvédségnél. A KDNP-s politikus kitért a kiképzések és felszerelések tisztességes végrehajtásának fontosságára is.
   
A további célkitűzések között említette az önkéntes tartalékos rendszer kiépítését. Komolyan gondolják az afganisztáni szerepvállalást, szeretnék, ha 16 minőségi felajánlás valósulna meg és nem elsősorban mennyiségi – mondta.

Az ország vezetésében kötelező feladatok vannak

Szijjártó Péter arról beszélt, hogy az ország vezetésében kötelező feladatok vannak. A magyar választók egyértelmű, világos utasítása úgy szólt, új rendszert kell létrehozni – fogalmazott. Az új és a régi rendszer közötti különbségnek nevezte, hogy az új kormányban sem előnyt sem feltételt nem jelent offshore-cégek birtoklása, illetve számukra történő adótanácsadás. A spekuláció helyett a tisztességesen végzett munka jelenti majd a boldogulás alapját - hangsúlyozta a politikus, azt ígérve: nemzeti ügynek tekintik a gazdaság talpra állítását, a kormányzati döntések fókuszába a magánérdekek helyett a köz érdeke kerül, s a kabinet kíméletlen harcot folytat majd a bűnözés ellen.

Kérjenek bocsánatot a szocialisták!

Soltész Miklós az őszödi beszéd negyedik évfordulójára utalva bocsánatkérésre szólította fel a szocialistákat. „Kérjenek bocsánatot az országtól, azért amit tettek, hozzák vissza az országból eltűntetett vagyont, s ha ezt megtették, akkor kérhetik számon a kormányprogramot.(...) Addig a Fidesz-KDNP az embereknek és a többi ellenzéki pártnak fog elszámolni” – fogalmazott a kereszténydemokrata politikus.
   
Modern Magyarország épült az elmúlt években? Minden mehet így tovább? – kérdezte az előző kormány képviselőihez fordulva, kijelentve: az emberek teljesen mást akarnak.
  
Soltész Miklós jelezte, segíteni kívánják az otthonteremtést és a gyermekvállalást. Változást terveznek az adományok áfa-mentességének visszaállítása érdekében.
   
Kitért arra, hogy a fogyatékosüggyel foglalkozó szervek támogatása évek óta nem nőtt, munkahelyteremtésben az előző kabinet nem hogy nem tett semmit, még tovább csökkent az érintettek foglalkoztatása. A szociális területen dolgozók bérezése a legalacsonyabb az országban, a szociális intézmények katasztrofális állapotban vannak – sorolta a megoldandó problémákat a KDNP-s politikus.

A Fidesz-KDNP- kormány kiemelt partnerként tekint az egyházakra
   
Szászfalvi László, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője felszólalásában hangsúlyozta: az egyházak sokat tettek le a nemzet asztalára, egyebek közt az oktatás, a magyar kultúra, és a közösségépítés területén.
   
Véleménye szerint a szocialista-liberális kormány diszkriminálta az egyházi intézményeket. Hozzátette: az ÁSZ szerint az állam több mint négymilliárd forintot nem fizetett ki egyházi oktatási intézményeknek.
   
A Fidesz-KDNP.kormánykiemelt partnerként tekint az egyházakra – mondta a kereszténydemokrata politikus.   
   
Szászfalvi László felhívta a figyelmet arra, a közoktatási törvény módosítása biztosítja majd azt, hogy az egyházak és egyházi intézmények ugyanolyan eséllyel juthassanak hozzá az uniós forrásokhoz. Mint mondta: felül kell vizsgálni az egyházi törvényt, valamint ígéretet tett arra, hogy újraindítják az egyházi rekonstrukciós támogatást. 

Egy „söralátétre” is ráférne a parlamenti balszélen ülők neve

A fideszes Balsai István az MSZP-frakció létszámára utalva azt mondta: a parlamenti balszélen ülő képviselőcsoport tagjai egy söralátétre rá tudnák írni a nevüket. Azon tényezők között, amelyek ide vezettek, hogy ennyien vannak a szocialisták, említette azt a "korrupcióhalmazt", amely hónapok óta elárasztja a közéletet.
    
A politikus hangsúlyozta, nehéz munka lesz feltárni az igazságot az elmúlt évek visszaéléseivel kapcsolatban, de a Fidesz a legnagyobb mértékben támogatja a leendő kabinetet ebben a munkában.
    
Balsai István szerint minden állami vezetőnek első számú dolga lesz az elszámoltatásra okot adó ügyek felderítése.    

kdnp.hu
Forrás: MTI

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!