Élni kell a történelmi lehetőséggel

Magyarországnak szüksége van arra, hogy éljen a történelmi lehetősséggel, hogy megalkossa új alaptörvényét – mondta el Schmitt Pál köztársasági elnök parlamenti beszédében. Az Országgyűlés döntése értelmében az új alkotmányban nem szerepel majd a vármegye elnevezés és a gyermekek utáni szavazati jog, a bírák szolgálati jogviszonya pedig az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltésével megszűnik. A parlament hétfőn - 264 igen szavazattal, 2 nem ellenében, 38 tartózkodás mellett - fogadta el a Fidesz-KDNP alaptörvény-javaslatához beérkezett, az úgynevezett támogatott sorban szereplő módosító indítványokat. Így kikerült a javaslatból az a kitétel, hogy az alaptörvény végén feltüntetik az igennel szavazó képviselők nevét. Bekerült ugyanakkor, hogy 15 tagúra bővül az Alkotmánybíróság, amely akkor kaphatja vissza költségvetési és adókérdésekben tavaly novemberben korlátozott hatáskörét, ha az államadósság mértéke a GDP 50 százaléka alá csökken

Három szocialista képviselő is a miniszterelnökhöz fordult a parlamentben a hétfői azonnali kérdések során. A kormányfőt elsőként kérdező Varjú László azt mondta, hogy az Új Széchenyi Terv meghirdetésekor a miniszterelnök "becsmérlő módon disznóólnak nevezte az európai forrásokat szervező intézményrendszert és az annak eredményeit élvező Magyarországot". Orbán Viktor válaszként azt felelte, hogy a miniszterelnököt akkor is terheli a válaszadás kötelezettsége, ha kérdés helyett egy politikai epeömlést kap csak. A kormányfő ezért felolvasta az Új Széchényi Terv bemutatóján elmondott beszédét. Ezután a szövegre hivatkozva közölte, abban nem az országot, hanem a pályázati rendszert minősítette disznóólnak.

A szocialista Kovács László azt mondta, hogy az uniós intézmények és a tagállamok vezetői egyre bizonytalanabbak abban, hogy milyen Magyarország kormányfőjének viszonya az európai integrációhoz. A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy az uniós csatlakozás során vita zajlott arról, hogyan kell elfogadni a Brüsszelben hozott direktívákat. Kijelentette azt is, hogy a csatlakozás során az uniós tagság mellett érveltek, de világossá tették, azért hozták meg ezt a döntést, mert több hasznot várnak a csatlakozástól, mint amennyi hátránnyal a kimaradás járt volna.

Steiner Pál azt mondta, hogy az alaptörvény tervezetben is szerepel a képviselői interpelláció lehetősége. A politikus azt viszont megdöbbentőnek nevezte, hogy eközben a fővárosi közgyűlés tavaly novemberi határozatában megszüntette a fővárosi képviselők interpellációs jogát. A miniszterelnök válaszként annyit felelt, hogy nincs abban a helyzetben, hogy egy a fővárosi közgyűlésben zajló politikai és jogi természetű vitát el tudjon dönteni. Azt javasolta, ha a képviselő úgy érzi, hogy jogsérelem érte, akkor használja azokat a jogvédelmi eszközöket, amelyeken keresztül ezeket a kérdéseket el lehet dönteni.

+

 

A támogatott sor elfogadásával a kormány és a képviselők negyede mellett az alapvető jogok biztosa is kezdeményezhet utólagos normakontrollt az Alkotmánybíróságnál. Az ombudsman köteles lesz kinevezni helyettest a jövő nemzedékek érdekeinek és a kisebbségi jogok védelmére. Szerepel az elfogadott módosítások között az is, hogy Magyarország hivatalos pénzneme a forint, valamint hogy a termőföld és a vízkészlet mellett az erdők, illetve a honos növény- és állatfajok is a nemzet közös örökségét képezik, amelyek védelme az állam és mindenki kötelessége.
   
Alkotmányos joggá emelkedik az ön- és a tulajdonvédelemhez való jog, és bekerülhet az alaptörvénybe, hogy tényleges életfogytiglani büntetés csak szándékos, erőszakos bűncselekmény elkövetése miatt szabható ki. Elfogadták a képviselők azt az indítványt is, amely az alaptörvényben rögzíti, hogy a bírói szolgálati jogviszony alsó korhatára a 30. életév, a felső pedig az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltése.

A frakciók több indítványról külön szavazást kértek. Így például arról, hogy a Magyar Nemzeti Bank elnökét hat évre nevezheti ki a köztársasági elnök, akinek feladata lesz az a jegybank alelnökeinek kinevezése is. A képviselők 264 igen és 41 nem szavazat mellett fogadták el a fideszes Lázár János és a KDNP-s Harrach Péter módosító indítványát, amelyben kimondják, Magyarország területe megyékre, városokra és községekre tagozódik. Erről - így vármegye elnevezés használatának elvetéséről - a Fidesz kérésére külön szavazással döntött a Ház.
   
A Jobbik név szerinti szavazást kért arról a javaslatáról, amely a termőföld és az ivóvízkészlet kizárólagos magyar tulajdonban tartását kezdeményezte. A voksolás közben a jobbikos Novák Előd úgy adta le szavazatát, hogy előtte azt mondta: a hazaárulókkal szemben megvédem a magyar földet. A Fidesz frakcióvezetője, Lázár János ezt a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja nevében visszautasította. Az indítványt a kormánypártok nem támogatták, ahogy más jobbikos indítványokat sem. Így a többi között azt sem, hogy bárki kérhessen alkotmánybírósági normakontrollt; hogy az új alkotmány hatálybalépéséhez ügydöntő országos népszavazás legyen szükséges; hogy újból legyen halálbüntetés; továbbá hogy mindenkinek joga van megismerni a rendszerváltás előtti állambiztonsági szolgálatok dokumentumait.
   
A Ház kormánypárti többsége egyetlen - a támogatott sorban is szereplő - ellenzéki módosító javaslatot fogadott el. Ezzel a független Ivády Gábor a Nemzeti hitvallásnak nevezett preambulumot pontosította.

Varga István (Fidesz) a kolozsvári Mátyás-szobor április 2-i újraavatása kapcsán a magyar-román kapcsolatok új fejezetéről beszélt. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes válaszában leszögezte: Mátyás-király személye a magyar megmaradás és élni akarás szimbóluma és szimbolikus a szobor megmaradásának története is. Semjén Zsolt kiemelte, hogy a szobor újraavatása szimbóluma a magyar-román együttműködésnek is, hiszen a két kormány 400-400 ezer eurós támogatást adott a szobor rekonstrukciójára. Az erdélyi magyarság boldogulása szorosan összefügg a románság sikerével, Románia pedig a magyarok nélkül nem lehet sikeres - fogalmazott a miniszterelnök-helyettes.

A holokauszt magyar áldozatairól emlékezett meg hétfőn napirend előtt az Országgyűlés. Kövér László házelnök felhívta a figyelmet: 2001 óta minden évben április 16-án emlékezik meg az ország a holokauszt magyar áldozatairól, 1944-ben ugyanis ezen a napon lépett hatályba a zsidók vagyonának bejelentését és zár alá vételét előíró kormányrendelet. Az Országgyűlés elnöke a holokausztot az egész magyar nemzet tragédiájának nevezve hangsúlyozta, évekkel korábban törvények sora rekesztette ki a nemzetből és a magyarságból zsidó honfitársainkat. Főhajtás közben figyelmeztetnünk kell magunkat: hétköznapi szegregációval, verbális erőszakkal is ráléphetünk arra az útra, amelyről olykor nem könnyű felismerni, hogy rossz irányba vezet, amelyről nehéz visszafordulni, és amely a múltban Auschwitzba vezetett.

Harrach Péter a KDNP frakcióvezetője reagálásában hangsúlyozta: nincs olyan társadalmi csoportja ennek az országnak, amely sérelmet szenvedett volna ebben az új alkotmányban, ezért igaz, amit az államfő mondott, hogy ez a nemzet alkotmánya lesz, minden magyar emberé.
 
Magyarországnak szüksége van arra, hogy éljen a történelmi lehetősséggel, hogy megalkossa új alaptörvényét – mondta el Schmitt Pál köztársasági elnök parlamenti beszédében. Minden nemzetnek szüksége van arra, hogy legyenek kapaszkodói, sajnálatos módon a híradások szerint vannak, akik ezt tagadják. A köztársasági elnök sajnálatosnak tartja, hogy az ellenzéki pártok kívül maradtak az alkotmányozási folyamaton, arra kérte őket, hogy tiszteljék meg az ország lakosságát a részvételükkel.

– Az alaptörvény tervezete egyszerre nemzeti és európai, benne foglaltatnak jogok és kötelezettségek – fogalmazott az államfő. Külön öröm számára az is, hogy helyet kap benne a házasság és a család védelme, valamint az egészséges környezethez való jog. Azt is üdvözölte, hogy a Himnusz kezdő szavaival kezdődik majd az alaptörvény. Schmitt Pál szerint az alkotmány fontos kérdése, hogy garantálja-e a rendet, a szabadságot, hogy védelmezi-e a nőket vagy az időseket, illetve hogy hogyan jutnak az emberek munkához.

+

Egy ellenszavazat mellett támogatta a Fidesz-KDNP-frakciószövetség azt a módosító indítványt, amely rögzítené az új alaptörvényben, hogy a bírói szolgálati jogviszony alsó korhatára a 30. életév, a felső pedig az általános öregségi nyugdíjkorhatár betöltése. A képviselőcsoport a megye elnevezés mellett tette le a voksát a vármegyével szemben.

Lázár János a hétfői frakcióülés után tartott sajtótájékoztatón a bírákra vonatkozó döntésről indoklásul közölte: az összes, közszolgálati munkát végző ember munkaviszonya esetében az általános öregségi nyugdíjkorhatárt szeretnék érvényesíteni, így például a polgármestereket, az országgyűlési képviselőket, az ügyészeket és a bírákat érintően is. Megjegyezte, a zárószavazásig az ügyészekre vonatkozóan is be fogják nyújtani az ezzel kapcsolatos javaslatot. Az öregségi nyugdíjkorhatár alóli kivételek között említette az alkotmánybírákat, akik 45-től 70 éves korukig tölthetnék be tisztségüket; valamint a 40 éves szolgálati jogviszonnyal rendelkező nőket. Azt a feltételezést határozottan visszautasította, hogy politikai indíttatása lenne a korhatár-szabályozásnak.
    
A politikus tájékoztatott arról is, hogy a frakciószövetség végül a megye elnevezés mellett tette le a voksát a vármegye helyett. A képviselőcsoport nem támogatta továbbá azt, hogy a címer része legyen az ország hivatalos zászlajának, valamint azt, hogy tartalmazza az új alkotmány a Himnusz kottáját, ahogyan a fideszes Horváth János azon indítványát sem, hogy az 1946. évi I. törvény jelenjen meg a Nemzeti hitvallásban. Azt a módosító indítványt is elutasították, amely arra vonatkozott, hogy az alkotmány mondja ki: a parlamentben képviselőcsoportot csak az azonos párthoz tartozó képviselők alakíthatnak.
    
Támogatta a frakciószövetség ugyanakkor a tanítás szabadságát érintő javaslatot, azt a kereszténydemokrata kezdeményezést viszont elvetették, hogy bizonyos öröklési szabályokat nevesítsen az új alaptörvény.
    
A Magyar Nemzeti Bankot érintően egyetértett a frakció azzal, hogy kétharmados jogszabály legyen az új jegybanktörvény, amely várhatóan még idén elkészül. A jegybankelnököt a jelenlegi tervek szerint a parlament fogja megválasztani.
    
A frakcióvezető beszámolt arról is, zárószavazás előtti módosító indítványban kezdeményezik majd annak alkotmányban rögzítését, hogy ha egy törvény vagy egy jogszabály arra kötelez egy önkormányzatot, hogy valamit helyi jogszabályban rendezzen, ám a helyhatóság ezt elmulasztja, akkor a kormányzat, illetve a kormányzat által megjelölt szervezetek vagy akár a bíróság megteheti.
    
Lázár János tudomása szerint a KDNP-frakció nem kért külön szavazást egyetlen módosító indítványról sem.

Forrás: MTI

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!