Érkezik a legeslegújabb Gyurcsány-csomag...

Ígéri a kormányfő: „Olyan javaslatot teszünk a parlament elé, amely húsz év óta a legátfogóbban újítja meg Magyarországot." Fidesz és a KDNP reagálása: „Csak szöveg van, de érdemi, az emberek életét könnyítő intézkedés semmi!" Mégis lesz Költségvetési Tanács? Lépések előre, hátra. Parlamenti menetrend.

Hétfőn megérkezik a leges-legújabb Gyurcsány csomag. Volt már belőle annyi, hogy ha ígéreteiként postás hordta volna ki, szolid borravalót kapva, nem lenne megélhetési gondja. A miniszterelnök beharangozójában állítja: „Olyan javaslatot teszünk a parlament elé, amely húsz év óta a legátfogóbban újítja meg Magyarországot. Olyan átalakítást fogunk javasolni, amelyben társasági adóban a régió legjobbjai maradunk, amely a személyi jövedelemadó tekintetében a munkavállalók csaknem 90 százaléka számára az alacsony kulccsal való adózást teszi lehetővé, és olyan társadalombiztosítási járulékfizetést fogunk javasolni a munkáltatók számára, amely alacsonyabb a mai szlovák és cseh társadalombiztosítási fizetési szintnél… A mainál még egyértelműbben kötjük össze a nyugdíjak reálértékének növekedését azzal, hogyan megy előre az ország szekere, hogyan növekszik az ország gazdasága… Patrióta, vagyis a külföldi helyett a hazai forrásokra építő gazdaságpolitikára van szükség. Úgy látom, hogy sikerrel kecsegtetnek és a befejezéshez közelednek azok a tárgyalások, amelyek során arról kívánunk megállapodni nagy nemzetközi áruházláncokkal, hogy legalább 80 százalékban magyar eredetű élelmiszert fognak árusítani.”
 
A Fidesz és a KDNP szerint Gyurcsány Ferenc és kormánya kudarcot kudarcra halmoz: „Képtelenek kezelni a válságot, csak szöveg van, de érdemi, az emberek életét könnyítő intézkedés semmi. „Sőt, most újra adót akarnak emelni, amivel tovább súlyosbítják az ország helyzetét, holott adóemelés helyett változatlanul adócsökkentésre van szükség, az európai országok ugyanis ezt az utat járják. Sürgősen csökkenteni kell az alapvető élelmiszerek áfáját is 20-ról 5 százalékra, a magyar családok védelme érdekében.” 
 
+
 
2006. decemberében nyújtotta be dr. Latorcai János, dr. Rubovszky György, (KDNP), Varga Mihály, dr. Répássy Róbert, (Fidesz.) a Költségvetési Tanács létrehozásáról szóló indítványt, annak reményében, hogy „segítségével átláthatóbbá, ellenőrizhetőbbé, fegyelmezettebbé tehető a kormány felelőtlen költségvetési politikája.” Ötvenegyszer (!) száműzte eddig az SZDSZ és az MSZP jóvoltából  a parlament. (Legutóbb: 2008.11.17-én: 167 igen, 205 nem.) Nos, ha lassan is, de Őrölnek T. Ház malmai. A tervek szerint hétfőn kilenc évre megválasztják Kopits Györgyöt, Oblath Gábort és Török Ádámot a létrehozandó Költségvetési Tanács tagjaivá. A tanács július 1-jétől készít makrogazdasági előrejelzéseket és módszertani ajánlásokat, feladatköre pedig lépésről lépésre, 2011. január 1-jével terjed ki a költségvetési és pótköltségvetési törvényjavaslatok, valamint minden, fiskális hatású törvénytervezet véleményezésére és hatásának becslésére, véleményezésére. 
 
A fiskális politika hitelességének a viszszaszerzésében is a kormány és az Országgyűlés támasza lehet a hamarosan megalakuló költségvetési tanács – fogalmazott Kopits György, a szervezet elnöki tisztének várományosa. A Költségvetési bizottság ülésén leszögezte: a laza költségvetési fegyelem többek között az évi 300 milliárd forintos kamatfelárban is megmutatkozik, az utóbbi időben pedig már ilyen magas költségek mellett is akadozik a magyar állam és a magánszektor adósságának a megújítása. Hozzátette: reméli, hogy a tanács felállítása új minőséget hoz a költségvetéssel kapcsolatos törvénykezés terén.
 
A bizottság ülésén a tanács két tagjelöltje, Oblath Gábor és Török Ádám szintén arra mutatott rá, hogy az új szervezet tevékenysége elősegítheti a hoszszú távú nemzeti érdekek érvényesítését a költségvetési politikában. 
 
+
  
A kormány átdolgozta és újra a parlament elé terjeszti a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényt, amit az Alkotmánybíróság decemberben megsemmisített. A törvényjavaslat lehetővé teszi, hogy azonos nemű párok hivatalosan megerősítsék élettársi kapcsolatukat. Az átdolgozott javaslat szerint egységes közjegyzői élettársi nyilvántartás létrehozását tervezik, ami valójában egy számítógépes adatbázis. A párok közjegyző előtt nyilatkoznak arról, hogy élettársi kapcsolatban élnek. Ezt külön- és azonos nemű párok is megtehetik. A nyilvántartásba vételt közösen kell kezdeményezni, a törlést az adatbázisból viszont bármelyik fél kérheti. Akik a nyilvántartásban együtt szerepelnek, azokat minden eljárásban élettársnak tekintik minden egyéb igazolás nélkül mindaddig, amíg egyikük meg nem hal, házasságot vagy újabb bejegyzett élettársi kapcsolatot nem létesít, vagy nem nyilatkozik az élettársi együttélés megszűnéséről. Ha az élettársi kapcsolatból gyerek születne, nem kell külön apasági nyilatkozatot tenni. Ezen túlmenően azonban a nyilatkozathoz többletjogok nem fűződnek. A törvényjavaslat szerint az azonos nemű párok – és csak ők – bejegyzett élettársi kapcsolatban is élhetnek. Ezt a kapcsolatot anyakönyvvezető törvényesítené, felbontására csak közjegyzői vagy bírósági úton lenne mód.  Az új változat a házastársakkal azonos szabályok alá rendeli az azonos neműek bejegyzett élettársi kapcsolatában a vagyonközösséget, a tartást, a lakáshasználatot és az öröklési jogi helyzetet is. 
 
+
 
Támogatta a napi standolás megszüntetését az Országgyűlés költségvetési bizottsága a hétközi ülésén. A szórakozóhelyeken és az éttermekben február eleje óta kötelező napi rövidital-nyilvántartás megszüntetését ellenzéki képviselők kezdeményezték. A javaslat célja az is, hogy töröljék el azt a törvényi rendelkezést, amely 250 ezer forintban maximalizálja a kis- és középvállalkozások közötti készpénzfizetés felső határát. A bizottság 15 igen, 8 nem és 6 tartózkodás mellett mindkét indítványt parlamenti általános vitára alkalmasnak ítélte. Az ülésen Keller László, a Pénzügyminisztérium államtitkára elmondta: a pénzügyi tárca egyik ellenzéki indítványt sem tudja támogatni, mivel állítása szerint nem segítik a feketegazdaság visszaszorítását.
 
A jövőben a nonprofit szervezetek által működtetett gépkocsik után ne kelljen gépjárműadót fizetni - javasolta Pettkó András MDF-es honatya. A Költségvetési bizottság ezt a javaslatot is általános vitára alkalmasnak tartotta 15 igen, 14 nem szavazat mellett. Keller László szerint a Pénzügyminisztérium ezt a képviselői indítványt sem tudja támogatni, mert a szociális támogatásokat, megfontolásokat a tárca álláspontja szerint nem az adórendszerben kell érvényesíteni.
  
Hosszas vita után a bizottság általános vitára alkalmasnak ítélte a pénzügyi közvetítő rendszer felügyeletét érintő törvényjavaslatot is. Ez a tervezett jogszabály részben a pénzügyi felügyelet ellenőrzési jogát bővítené, illetve jelentősen korlátozná a bankok egyoldalú szerződésmódosításainak lehetőségét. 
 
+
 
Az ombudsman szerint idejétmúlt az a rendelkezés, amely megtiltja a rendvédelmi szervek dolgozóinak a sztrájkot - közölte az Országgyűlési Biztos Hivatala.  A közlemény szerint Szabó Máté, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa az igazságügyi és rendészeti miniszterhez fordult azzal a felvetésével, hogy a hivatásos rendőröknek, tűzoltóknak ugyanolyan jogokat kellene biztosítani, mint a többi állampolgárnak. Az ombudsman véleménye szerint a sztrájkjogot szabályozó rendelkezés nem felel meg az ország nemzetközi egyezményekben vállalt kötelezettségeinek. A rendvédelmi dolgozók sztrájkjogának teljes tiltása sérti a jogállamiság elvét és nem biztosítja a nemzetközi és a belső jog összhangját sem - áll a közleményben. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa utalt rá, hogy a nemzeti jogalkotásnak kell meghatároznia, mennyiben alkalmazzák a nemzetközi egyezmények rendelkezéseit. Szabó Máté felkérte az igazságügyi és rendészeti minisztert, tájékoztassa álláspontjáról, a kérdéssel kapcsolatos esetleges kormányzati elképzelésekről, jogalkotási szándékokról.
 
+
 
Dragon Pált jelölte a Magyar Demokrata Fórum országos választmánya országgyűlési képviselőnek Boross Péter helyére. Dragon kisgazda képviselőként már tagja volt a parlamentnek 1990-1994 között. Boross Péter volt miniszterelnök február elsejével mondott le mandátumáról, amelyet a Pest megyei területi listán szerzett 2006-ban. A jogszabály szerint listás mandátum esetén a párt dönt arról, ki töltse be a megüresedett képviselői helyet azok közül, akik szerepeltek a 2006-os listán. A Pest megyei választmány korábban három személyt javasolt a mandátumra: Dragon Pál Pest megyei elnököt, Droppa Béla megyei alelnököt, valamint Vella Nándort, Csömör alpolgármesterét.
 
Hétfő
 
A Magyar Köztársaság és Bosznia és Hercegovina között a társadalombiztosításról és a szociális biztonságról szóló Egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (Általános vita és határozathozatal. A napirendi pont előadója: dr. Székely Tamás, egészségügyi miniszter.) 
 
A Genfben 2000. május 26. napján kelt, a Veszélyes Áruk Nemzetközi Belvízi Szállításáról szóló Európai Megállapodás (ADN) kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (Általános vita és határozathozatal. A napirendi pont előadója: dr. Molnár Csaba, közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter.)
 
A köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, az Országgyűlés 2008. december 1-jei ülésén elfogadott "a Magyar Honvédség hivatásos és szerződéses állományú katonáinak jogállásáról szóló 2001. évi XCV. törvény módosításáról" szóló törvény. (Záróvita és zárószavazás. A napirendi pont előadója: Szekeres Imre honvédelmi miniszter.)
 
Az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat. (Dr. Répássy Róbert (Fidesz) képviselő önálló indítványa. Az általános vita megkezdése. A napirendi pont előadója: Répássy Róbert.)
 
Az államhatárt, az államhatár vonalának megállapítását tartalmazó egyes nemzetközi szerződések és határokmányok kihirdetéséről szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)
 
A nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. törvényerejű rendelet módosításáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)
 
Az Európai Közösség létrehozásáról szóló szerződésnek az áruk szabad áramlását biztosító rendelkezéseihez kapcsolódó kölcsönös elismerés alkalmazásáról szóló törvényjavaslat. (Részletes vita. A napirendi pont előadója: dr. Draskovics Tibor, igazságügyi és rendészeti miniszter.)
 
Kedd
  
Az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló törvényjavaslat. (Az általános vita folytatása. A napirendi pont előadója: Gráf József, földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.)
 
Egyes agrártárgyú törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Az általános vita megkezdése. A napirendi pont előadója: Gráf József, a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.) 
 
A pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét érintő egyes törvények módosításáról szóló törvényjavaslat. (Általános vita a lezárásig. A napirendi pont előadója: dr. Veres János, pénzügyminiszter.)
Bartha Szabó József
Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!