Felfüggessztették a Jobbik üdvöskéjének a mentelmi jogát

Híven a hagyományokhoz, „menetrendszerűen” érkeznek a T. Házba a feljelentett parlamenti képviselők mentelmi jogának felfüggesztését szorgalmazó indítványok. Ezúttal Lenhardt Balázs (Jobbik), Budai Gyula (Fidesz), Mirkóczki Ádám (Jobbik) mentelmi jogáról szavazott az Országgyűlés. Jó esélyük volt arra, hogy a jelen levő képviselők kétharmados többsége mindhármukat megmentse, ám nem így történt: Lenhardt Balázs fennakadt a rostán.

kdnp.hu – Bartha Szabó József

Lenhardt Balázs

A Legfőbb Ügyész kérte az Országgyűlés állásfoglalását Lenhardt Balázs mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában.

A Jobbik országgyűlési képviselőjével szemben az V. kerületi Rendőrkapitányság – állampolgári bejelentésre –garázdaság szabálysértésének megállapítása miatt kezdeményezett eljárást a bíróságnál, mert 2011. november 2-án levette a budapesti Károlyi szobor talapzatáról az ott elhelyezett két koszorút és egy virágcsokrot, azokat a közeli szemetesbe tette. Közben Károlyi Mihályt többek között „nemzetünk sírásójának”, és „nemzetvesztőnek” nevezte. Ezt video kamerával rögzítették, azóta az interneten bárki által megtekinthető. Cselekménye alkalmas lehet az Sztv. 142/A. § (1) bekezdése szerint minősülő garázdaság szabálysértés megállapítására. Lenhardt Balázs a bíróság tájékoztatása szerint a 2012. április 23-án kézbesített megkeresésre bejelentette: mentelmi jogáról nem mond le.

A Mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság az ügyet 2012. június 19-i ülésén tárgyalta: 4 igen 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Lenhardt Balázs mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. 

Az Országgyűlés többsége másként gondolta: 247 igen  ellenében, a 42 nem és az 5 tartózkodás kevésnek bizonyult ahhoz, hogy Lenhardt Balázs a mentelmi jogát megőrizze. A szavazás során a kormánypárti egység alaposan felbomlott: a Fideszből 25, KDNP-ből pedig 12 képviselő, pártjától eltérően, a felfüggesztés ellen voksolt. Hasonlóan cselekedett Ferenczi Gábor (Jobbik), Endrésik Zsolt (független) és az LMP egységesen.

Budai Gyula

A Nyíregyházi Városi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Budai Gyula mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában. 

Budai Gyulát rágalmazás vétsége miatt, Juhász Ferenc szocialista képviselőtársa szeretné a vádlottak padjára ültetni. 2012. január 9-i feljelentése szerint: Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztosként 2011. december 29-én sajtótájékoztatót tartott a nyíregyházi Fidesz irodán, amelyen megjelentek a helyi sajtó képviselői, és beszámolt róla a Kölcsey TV is. Témája volt többek között az is, hogy a legfőbb ügyész kérte Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter mentelmi jogának a felfüggesztését. Ezzel kapcsolatosan az alábbi nyilatkozatot tette : „A képviselő még honvédelmi miniszterként hozzájárult ahhoz, hogy valódi értékük töredékéért szolgálati luxuslakásokat adjanak át minisztériumi felsővezetőknek és tábornokoknak. 44 luxuslakásról van szó, ennek révén 2002-2010 között közel 800 millió forint kár érte az államot...” Azt is állította, hogy a legfőbb ügyész hivatali visszaélés miatt kérte a Juhász Ferenc mentelmi jogának a felfüggesztését. A feljelentő érvelése szerint Budai Gyulának, mint kormánybiztosnak, és mint országgyűlési képviselőnek hivatalos tudomása van arról, hogy kizárólag egyetlen ügy tisztázása érdekében kérte a Legfőbb Ügyész a mentelmi jog felfüggesztését, nem pedig 44 ügyben, továbbá a hivatali visszaélés bűncselekménye sem a Mentelmi bizottság, sem pedig a Parlament előtt szóba sem került. Juhász Ferenc 2002 és 2006 között volt honvédelmi miniszter, határozottan cáfolta, hogy részt vett a Budai szerinti luxuslakások értékesítésében 2010-ig, miként azt is, hogy Fapál László negyed áron vásárolta meg a szolgálati lakását. Juhász szerint dr. Budai Gyula nyilatkozatai ezért egyértelműen becsületsértőek, rágalmazóak, és sértik a legalapvetőbb személyiségi jogait.

A Mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság az ügyet 2012. június 19-i ülésén tárgyalta, melyen dr. Budai Gyula hivatali elfoglaltsága miatt nem tudott részt venni, erről írásban tájékoztatta a bizottság elnökét, egyben kérte a mentelmi jog felfüggesztésének mellőzését.

Az ügy megítélésével kapcsolatosan a kormánypárti és az ellenzéki képviselők között nem alakult ki konszenzus. A kormánypárti képviselők a magánvádas ügyekben követett töretlen gyakorlatra figyelemmel, továbbá arra, hogy két közszereplő országgyűlési képviselőről van szó, a mentelmi jog fenntartását javasolták. Ezt még alátámasztották azzal is, hogy a közelmúlt egyik magánvádas mentelmi ügyében, jelesül Szanyi Tibornál a mentelmi jog fenntartása mellett szavaztak annak ellenére, hogy nevezett képviselő dr. Papcsák Ferenc országgyűlési képviselő 2010. évi tevékenységével szemben rendkívül sértő és valótlan tényállításokat fogalmazott meg. Az ellenzéki képviselők szerint viszont ebben az ügyben azért nem tartható a magánvádas ügyekben töretlenül követett mentelmi jogot fenntartó gyakorlat, mivel dr. Budai Gyula kormánybiztosnak hivatalból tudnia kellett Juhász Ferenc ügyének összes és főleg pontos körülményeit. Ehhez képest több ténybeli tévedést tartalmazó kijelentést tett, ezért indokolt a mentelmi jog felfüggesztése.

A szavazás végeredményeképpen a Mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság 3 igen és 2 nem szavazattal azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Budai Gyula mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel. 

Az Országgyűlés hajlott a jó szóra, (71 igen, 233 nem, 2 tartózkodás) nem függesztette fel Budai Gyula mentelmi jogát. Az LMP, az elfügetlenedett Gyurcsány-csapat és az MSZP (Steiner Pál, Szanyi Tibor kivételével) egységesen a felfüggesztés mellett voksolt.  Meglepetésre Fideszből Rónaszékiné Keresztes Monika is velük tartott. A két tartózkodó Vágó Gábor (LMP) és az érintett Budai Gyula volt.

Mirkóczki Ádám

A Pesti Központi Kerületi Bíróság kérte az Országgyűlés állásfoglalását Mirkóczki Ádám mentelmi jogának felfüggesztése tárgyában. 

A Jobbik parlamenti képviselőjét, Hunvald György Budapest VII. kerületének korábbi MSZP-s polgármestere jelentette fel rágalmazás vétsége miatt.  E szerint: „Mirkóczki Ádám 2012. február 27-i napirend előtti felszólalásában a Parlament plenáris ülésén a feljelentő büntető ügyével kapcsolatban olyan kijelentéseket tett, amelyek a feljelentő számára jelentős érdeksérelmet okoztak, becsületét csorbították, valótlanságokat tartalmaztak vagyonával kapcsolatban.”

A Mentelmi, összeférhetetlenségi, fegyelmi és mandátumvizsgáló bizottság az ügyet a 2012. június 19-i ülésén tárgyalta. Az ülésen megjelent Mirkóczki Ádám elmondta: napirend előtti felszólalásában foglaltakat egy politikus bűnöző büntetőügyével kapcsolatban tette, amelyért vállalja a felelősséget, ezért  kérte a mentelmi jogának a felfüggesztését.

A bizottság az eset összes körülményének mérlegelése és a magánvádas ügyekben követett töretlen gyakorlata alapján 4 igen 2 tartózkodás mellett azt javasolta az Országgyűlésnek, hogy Mirkóczki Ádám mentelmi jogát az adott ügyben ne függessze fel.

Az Országgyűlés megfogadta a tanácsot (59 igen, 243 nem, 1 tartózkodás), megőrizte Mirkóczki Ádám mentelmi jogát. Az MSZP Molnár Zsolt kivételével igennel voksolt. Velük tartott a Fideszből Fónagy János, a KDNP-ből Tarnai Richárd, tartózkodott Puch László (MSZP). A Jobbik Bödecs Barna, Ferenczi Gábor kivételével, a felfüggesztés mellett tette le a garast.

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!