Folytatódott az új polgári törvénykönyv általános vitája

Az új Ptk. általános vitája szeptember 26-án kezdődött meg Répássy Róbert államtitkári expozéjával és a vezérszónoki felszólalásokkal, most a k. gazdasági vonatkozású könyveiről: a jogi személyekről, dologi jogról, a kötelmi jogról és a záró rendelkezésekről fejtik ki véleményüket. Kalmár Ferenc András, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője körültekintően előkészített, magas szakmai színvonalú anyagnak nevezte az új Ptk.-t.

kdnp.hu
Forrás: MTI

Kalmár Ferenc András álláspontja szerint az új Ptk.-t a közérthetőség, az évtizedek gyakorlati tapasztalatai és az új kihívásokhoz való alkalmazkodás alapgondolata hat át.    

Hangsúlyozta: az első demokratikus körülmények között megalakozott polgárjogi kódex alapvető célja volt, hogy a magánjogi jogviszonyok mainál szélesebb spektrumát ölelje fel.    

A KDNP-s képviselő is kiemelte, hogy az új Ptk.-ban a bt. és a kkt. is jogi személy lesz, de ez sem a tulajdonosok, sem a cégbíróságok számára nem okoz többletfeladatot, mert maga a törvény minősíti át a cégeket.
        
Fidesz: fontos a birtokvédelem és a kisajátítás pontos szabályozása
    
Kozma Péter, a Fidesz képviselője elfogadásra ajánlotta az új Ptk-ról szóló javaslatot. Arra emlékeztetett, hogy a jelenleg hatályos Ptk. olyan korszakban született meg, amely nem tartozott a demokratikus berendezkedések közé, ebben a korban pedig a magánjog területén sok mindent korlátoztak, így a magántulajdont is.    

Az új Ptk.-ról szóló javaslatból fontosnak tartotta kiemelni, hogy hármas jogvédelem illeti meg a birtokosokat.     

A kisajátítás esetében ugyancsak jelentős rendelkezésnek tartotta, hogy kisajátítást csak kivételesen és közérdekű célra lehet elrendelni, és azonnali teljes és feltétlen kártalanítást kell biztosítani.           

MSZP: koncepcionálisan elfogadható a társasági jogi rész, de szükség lesz pontosításokra
    
Tóth Csaba, az MSZP képviselője közölte: javaslat társasági jogi részével szemben nincs alapvető koncepcionális kifogásuk, ugyanakkor a társaságok napi működési gyakorlatához illeszkedő változtatásokat, pontosításokat tartalmazó módosító javaslatokat nyújtanak be.    

Szerinte egyet lehet érteni annak indokaival, hogy az új Ptk.-ról szóló javaslat átemeli a társasági jogot a gazdasági társaságokról szóló törvényből, mert ezzel el lehet kerülni az egymással párhuzamos, ismétlő vagy egymásnak ellentmondó szabályozásokat.     

Az üdvözlendő változások között említette, hogy a betéti társaság (bt.) és a közkereseti társaság (kkt.) is jogi személy lesz, valamint azt, hogy a jövőben korlátolt felelősségű társaságot (kft.) 500 ezer forint helyett 3 millió forintos törzstőkével lehet majd alapítani.    

Ugyanakkor szerinte a javaslat nem kellően érzékeny a hitelezővédelem tekintetében, ezért többek között azt javasolta, hogy azok a vállalkozások, akik fizetési késedelemben állnak, kötelesek legyenek időközi mérleget és beszámolót készíteni.    

A Jobbik a hitelezők védelmét erősítené   

Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik képviselője azt mondta: 22 évvel az "úgynevezett rendszerváltás után" fokozottan kell figyelni arra, hogy a új Ptk.-ban meg tudják védeni azokat a régeteket, akik valamilyen módon kiszolgáltatottak lettek az elmúlt évtizedek gazdasági politikai eseményeinek.    

A képviselő társasági jogi rész Ptk.-ba emelését önmagában nem tartotta a legjobb megoldásnak, ugyanakkor szerinte a javaslat több olyan rendelkezést is tartalmaz, ami előremutató. Így örült annak, hogy a jogi személyiséget megadja a javaslat a bt.-knek a kkt.-nek, valamint annak is, hogy szigorodik a társaságalapítás eddigi könnyedebb rendszere.    

Ugyanakkor nem helyeselte, hogy a javaslat a diszpozitivitás elvét alkalmazva megnöveli a társaságok működtetésének autonómiáját, mert szerinte ezzel olyan kiskapukat nyithat, amelyek visszaélésekre adhatnak lehetőséget.    

A hitelezők védelmének erősítése érdekében javasolta, hogy ne lehessen off-shore társaságok rendszerébe ágyazva elrejteni egy vállalkozás valódi felelősét, valamint azt is, hogy hosszabb ideig legyenek kizárva a gazdasági életből azok, akik társaságok fantomizálásában vesznek részt.    

A jobbikos képviselő azt is felvetette, hogy ne lehessen osztalékelőleget kifizetni, ha egy társaságnak lejárt tartozása van, illetve zrt.-k szétválására is csak akkor kerülhessen sor, ha lejárt tartozásait megfizette.    

Az MSZP támogatja a fogyasztóvédelmi rendelkezéseket    

Simon Gábor (MSZP) hangsúlyozta, hogy a fogyasztóvédelmi részt támogatja pártja  a szerződések általános szabályai mellett a kötelmek közös szabályairól beszélt. Rámutatott, hogy a javaslat a fogyasztó fogalmát csak természetes személyekre szűkíti le, ezzel némileg eltér a fogyasztóvédelmi törvény meghatározásától.     

A képviselő olyan rendelkezéseket is látott a javaslatban, amelyek bizonytalanságot szüntetnek meg. Példaként hozta fel, hogy semmis az a jognyilatkozat, amelyben a fogyasztó jogszabályban  meghatározott jogáról mond le. A javaslat egy másik pozitívumára rámutatva hozzátette: az a szerződéses rendelkezés is semmis, amely a fogyasztó előzetes pénztörlesztését megtiltja. 

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!