Forgatókönyv: miniszterelnök-váltás – jött, ment…

MSZP: A záradékok egyike sem megy szembe azonban Bajnaival, „ezek mind baloldali tematikát követnek. SZDSZ: Hasonlóképpen gondolkodunk, mint a szocialisták, nincs semmiféle kényszerpálya, jó úton haladunk. KDNP: „Nincs miről tárgyalni!” Fidesz: „Két bukott párt paktuma nem helyettesítheti sok millió magyar választó döntését!” MDF dilemmák. Tüntetés is lesz!

Kétség nem fér hozzá: a jelenlegi – de már lemondását bejelentő – miniszterelnökkel (Gyurcsány Ferenc) szembeni bizalmatlanság kifejezéséről és az új miniszterelnök-jelölt (Bajnai György Gordon) megválasztásától lesz hangos kedden a Tisztelt Ház.


„A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló 1949 . évi XX törvény 39/A . § (1) bekezdése szerint az országgyűlési képvisel ők legalább egyötöde a miniszterelnökkel szemben írásban - a miniszterelnöki tisztségre jelölt személy megjelölésével bizalmatlansági indítványt nyújthat be. Ha az indítvány alapján az országgyűlési képviselők többsége bizalmatlanságát fejezi ki, az új miniszterelnöknek jelölt személyt megválasztottnak kell tekinteni.”

92 szocialista képviselő írta alá, az Országgyűlés elnökének (Szili Katalin) címzett indítványt, így menetrendszerűen tárgyalhatja a Tisztelt Ház. Lendvai Ildikó szerint a frakció egésze támogatja, annak ellenére, hogy majd’ tucatnyian hosszabb-rövidebb záradékot is csatoltak a Bajnai György Gordon által kért politikai nyilatkozathoz, (Bókay Endre, Szanyi Tibor, Simon Gábor, Szili Katalin stb.) A záradékok egyike sem megy szembe azonban Bajnaival, „ezek mind baloldali tematikát követnek, ajánlásokat tesznek elsősorban a munkahelyek megőrzéséről és a társadalmi kettészakítottság megakadályozásáról” - hangsúlyozta a párt újdondász elnöke.

+

Hasonlóképpen gondolkodunk, mint a szocialisták, nincs semmiféle kényszerpálya, és jó úton haladnak az egyeztetések. A SZDSZ képviselői megszavazzák Bajnai Gordont miniszterelnöknek” – jelentette be Fodor Gábor is, bár hárman már előre jelezték: nem támogatják kormányfői jelölését. A párt elnöke velük kapcsolatban elmondta: még nem döntötték el, hogy kap-e büntetést az a képviselő, aki a frakcióval ellentétesen szavaz a bizalmatlansági indítványról.

Más úton...

A Fidesz és a KDNP viszont közel sem tekinti „eszményinek” az MSZP-SZDSZ duó legújabb miniszterelnök-jelöltjét, miként az általa alakítandó kormányt sem. Indítványukban, melyet aligha tűz napirendre a Ház, hangsúlyozzák: „A jelenlegi kormányzati válsághelyzetből kivezető legvilágosabb és legdemokratikusabb megoldás, ha az Országgyűlés feloszlatja önmagát, megnyitva ezzel a lehetőséget az új választások előtt.”  Bajnai György Gordon egyeztetést szorgalmazó levelére válaszolva egészen félreérthetetlenül megírták:

KDNP: „Nincs miről tárgyalni önnel..!”

Tisztelt Bajnai Gordon Úr!

Mint arról Ön már a sajtóból bizonyára értesült, a KDNP álláspontja szerint a válságba süllyedt Magyarország problémáit csak egy demokratikus választások által legitimált új kormány képes megoldani. A napról napra tragikusabbá váló helyzetből csak olyan pártok és vezetők tudják kivezetni hazánkat, akik az emberek bizalmából nyernek felhatalmazást a feladatra. Ez a bizalom pedig kedves Bajnai Úr, a szocialistákkal és a szabaddemokratákkal szemben, akik most Önt a miniszterelnöki székbe akarják ültetni, lássa be, régen elfogyott. Elfogyott, mert Önök éveken át hazudoztak, ígérgettek és megszorítottak, alamizsnát osztogattak, majd háromszorosan visszavették. A kormányzásuk ötletelésben merült ki, programok garmadával álltak elő, amiből soha semmi sem teljesült, társadalmi igazságosságról papoltak, miközben óriási szakadék keletkezett az ország lakosságának négyötöde és a felső tízezer között. Esélyegyenlőségről, szolidaritásról szónokoltak, de esélyt csak önmaguknak és holdudvaruknak adtak, a törvények kiskapuin át járkálva hihetetlen vagyonokra tettek szert sokszor közvetlenül is megkárosítva családokat, kisegzisztenciákat. Ön ezt a Hajdú-Bét üggyel a háta mögött bizonyára jól érti.

De nem csak a pénzét vették el az embereknek. A férfiakat önbecsülésüktől fosztották meg, hogy képesek tisztességesen, becsületes munkával eltartani a családjukat, a nőktől a reményt rabolták el, hogy legalább a gyerekeiknek lesz jövője, ha már nekik nem adatott. És ahogy hírlik, az Ön „válságkezelő programja” a rászoruló diákok ingyenes étkeztetését is célba vette, a hozzá nem értésükért fizessenek most már a gyerekek is.

A dolog úgy áll, hogy Önök a válságkezelésnek egyetlen módját ismerik csupán. Molnár Ferenc örökérvényű regényéből vett kifejezéssel élve, azt, hogy EINSTAND! Ilyen alapon pedig ma bárki lehetne miniszterelnök, hiszen ehhez sem észre, sem programra, sem politikai éleslátásra nincs szükség. Bizalomra meg legfőképpen nincs.

Ön – mint mondja – az MSZP és az SZDSZ támogatásával szakértőkből álló kormányt óhajt felállítani. Olyanokból, sajátmagával együtt, akiket soha, senki nem választott meg, s ha lenne bátorságuk megmérettetni magukat, bizonyára ezután sem választanának meg. Szakértelmük ugyanis abban áll, hogy ha kell, válságot gerjesztenek, ha meg arra van igény, akkor válságot kezelnek. Úgy tűnik, a végeredmény szempontjából édes-mindegy. 

Kedves Bajnai Úr!

A fentiek tükrében bizonyára megérti, hogy a Kereszténydemokrata Néppártnak nincs miről tárgyalnia Önnel. Be kell látnia, hogy a polgári erők nem nyújthatnak segédkezet abban – ismét Molnár Ferencre hivatkozva –, hogy Ön és társai az emberek nevét csupa kisbetűvel írják be a magyar nemzet történelemkönyvébe.

Fidesz: „Két bukott párt paktuma nem helyettesítheti
sokmillió magyar választó döntését!”

Bajnai Úr!

Az elmúlt hét év szocialista-szabad demokrata kormányzásának következtében Magyarország a közép-európai régió éllovasából a kontinens sereghajtójává vált, az államadósság fojtogat, sorra zárnak be az üzemek, emberek tízezrei kerülnek utcára, családok százezreinek jövője válik bizonytalanná.

Az országot legyengítő, a válságot elmélyítő kormánypolitika és az azt végrehajtó kormányok megbuktak, most pedig egy gigantikus megszorító csomagot akarnak lenyomni az emberek torkán, akik pedig egyáltalán nem tehetnek arról, hogy Önök a tönk szélére sodorták az országot.

Tisztelt Jelölt úr!

Önt soha, senki, semmire nem választotta meg: néhány levitézlett politikus és két bukott párt paktuma nem helyettesítheti sok millió magyar választó döntését. Választás és az emberek felhatalmazása nélkül csak egy illegitim, átmeneti, gyenge kormány jöhet létre, így az Ön hivatalba lépése a reménytelenség meghosszabbítását jelenti Magyarország számára.

Magyarországnak most erős kormányra van szüksége, márpedig erős kormány nem pártok és politikusok közötti paktumok, hanem az emberek döntése, azaz választás nyomán születhet. Ön most egy olyan brutális megszorító csomag végrehajtására készül, amely tarthatatlan helyzetbe fogja hozni a magyar emberek jelentős részét, különösen azokat, akik már most is a legkiszolgáltatottabbak. Önnek erre Magyarország polgáraitól semmilyen felhatalmazása nincsen, így a Fidesz sem az Ön illegitim kormányával, sem pedig az új MSZP-SZDSZ koalícióval nem tárgyal az emberek háta mögött.
Ön az MSZP programjának végrehajtása érdekében összefogott az emberek ellen az MSZP-vel és az SZDSZ-szel. A Fidesz azonban nem vesz részt semmilyen, az emberek ellen irányuló összefogásban, éppen ellenkezőleg: mi az emberekkel fogunk össze.
Itt az ideje tehát, hogy hazánk polgárai kezükbe vehessék az ország sorsát és új választáson dönthessenek közös jövőnkről, mert csak ez hozhat megnyugvást, biztonságot és reményt Magyarország számára.

Mi hiszünk abban, hogy Magyarország többre képes annál, mint amire az Önök európai mércével mérve szégyenletes kormányzása kárhoztatta.

MDF dilemmák…

Herényi Károly az MDF elnökhelyettese legfrissebben a „diplomácia nyelvén” közölte volt: hajlandóak egyeztetni, de annak érdekében, hogy a Bajnai-kormány folyamatos parlamenti kontroll mellett végezhesse a munkáját, kezdeményezik, hogy az Országgyűlés nyári szünete idén „ne legyen több három hétnél.”  Pedig, néhány nappal korábban az SZDSZ-nek üzenve még azt mondták:

„Nehezen lehet pártoktól független, szakértői miniszterelnöknek tekinteni egy olyan személyt, aki az  MSZP kongresszusán a pártkórussal együtt énekli a magyar baloldal himnuszát: az Internacionálét.

Bajnai Gordon Gyurcsány Ferenc kormányának volt a tagja;

Bajnai Gordon miniszterként aktív részt vállalt az MSZP-SZDSZ koalíció politikájának végrehajtásában;

Bajnai Gordon mindig is baloldali nézeteket vallott;

Bajnai Gordon támogatásával párhuzamosan szakértői kormányért kampányolni kínos és érthetetlen.”  

Forgatókönyv

Interpellációk, azonnali kérdések, kérdések, illetve napirend előtti és napirenden kívüli felszólalások nem lesznek. A keddi ülés a konstruktív bizalmatlansági indítvány vitájával kezdődik. Elsőként a bukott miniszterelnök Gyurcsány Ferenc leköszönő és Bajnai György Gordon leendő miniszterelnök szólal fel, mintegy 60 percük lesz erre. A frakciók felszólalásai és viszontválaszai következnek 20-20, illetve 10-10 percben. A vita után Bajnai György Gordon 15 perces reagálását hallgathatjuk meg. Ezután határozathozatal következik. Bajnai György Gordon megválasztásához a képviselők több mint felének igen szavazata szükséges. Könnyítendő a számolást: A parlament létszáma: 385; MSZP: 189 (Velez Árpáddal kiegészülve, még napirend előtt leteszi az esküt, s szavazhat), Fidesz: 139, KDNP: 23, SZDSZ:19; Független: 15). 200 fölötti igen várható, bár már 193 is elégséges a parlamenti többséghez.

A szavazás persze talányosabb lenne, lehetne, ha titkos lenne, de nem lesz az. Így – várhatóan - az új miniszterelnök ünnepélyes eskütétele következik, ’ki újabb szólásában megköszöni a bizalmat, tisztességet, becsületet és szorgalmat ígér, majd ismerteti kormányának összetételét. A kormány új tagjainak eskütétele április 20-án lesz, addig ügyvezető kormány igazgatja az országot.

A képviselők szavaznak még a költségtérítésről szóló népszavazás kérdéséről, illetve a Fidesz-KDNP parlament feloszlatását szorgalmazó Fidesz-KDNP indítvány napirendre tűzéséről, sürgős tárgyalásáról, majd szokatlanul korán, az esti harangszó előtt bezárja kapuit a Tisztelt Ház.

Tüntetés is lesz!

 

A parlament épülete is zajlik majd az élet. Fricz Tamás politológus, a Civil Összefogás Fórum szervezője bejelentette: demonstrációt szerveznek április 14-ére, a Kossuth térre. Eredeti szándékuk szerint a konstruktív bizalmatlansági indítvány vitájában szerették volna felolvasni a petíciójukat, amely szerint az Országgyűlés feloszlatására és előrehozott választásra van szükség, ám Szili Katalin házelnök tudatta: szó sem lehet róla, az Országgyűlésben csak a képviselők, illetve a jogszabályokban meghatározott személyek szólalhatnak fel. – A Fórum számára így marad a Kossuth tér, a kordon és a rendőrség!

Bartha Szabó József

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!