Hány bedőlt lakáshitelt tartanak számon?

A hétfőn elfogadott módosítási csomag alapján megszűnik a 13. havi nyugdíj. Elfogadták az idei adótörvények módosítását is, így például július 1-től 20-ról 25 százalékra nő az áfakulcs. Soltész Miklós azt kérdezte a miniszterelnöktől, hány bedőlt lakáshitelt tartanak számon. Nagy Kálmán napirend előtt elmondta: az ápolói szakma tragikus helyzetben van Magyarországon.

Elfogadta a Ház az idei adótörvények módosítását 201 igen, 166 nem és 4 tartózkodás mellett hétfőn. A döntés értelmében július 1-től 20-ról 25 százalékra nő az áfakulcs, bevezetnek egy 18 százalékos, kedvezményes kulcsot a tejre, a tejtermékekre, a kenyérre és a pékárukra, augusztus 1-től pedig a távhőre. Január 1-től visszamenőleg 1,7 millióról 1,9 millió forintra emelkedik az szja alsó, 18 százalékos kulccsal adózó sávhatára. Július 1-től a minimálbér kétszereséig 5 százalékponttal csökken a munkáltatói járulék. A táppénz mértéke augusztustól egységesen 10 százalékkal csökken, a munkabér 60 százalékára.

Megszűnik a 13. havi nyugdíj, bevezetik a nyugdíjprémiumot, megváltoznak a nyugdíjindexálás szabályai, és emelkedik a nyugdíjkorhatár - tartalmazza a hétfőn a parlament által elfogadott módosítási csomag.

Az Országgyűlés nagy többséggel választotta meg Bába Ivánt a Duna Televízió, L. Simon Lászlót a Magyar Rádió és Koltay Andrást a Magyar Televízió kuratóriumába hétfői ülésén. Mindhárom jelöltet a Fidesz-frakció állította. Az új tagok jelölésére, illetve a kuratóriumok kiegészítésére az MDF parlamenti frakciójának megszűnése miatt volt szükség.

Az Országgyűlés hétfőn 216 igen, 155 nem szavazattal elfogadta a hivatalos iratok elektronikus kézbesítéséről és az elektronikus tértivevényről szóló törvényjavaslatot.

Az Országgyűlés elfogadta a szőlőtermesztésről és a borgazdálkodásról szóló törvény és a hegyközségekről szólójogszabály módosításához benyújtott, a kormány által is támogatott módosító indítványokat. Ugyancsak döntöttek a felsőoktatásról szóló törvény módosításához benyújtott módosító indítványokról.

A közúti közlekedésről szóló törvény módosításának részletes vitájában Molnár Béla arról szólt, hogy objektívebb lehetne a bírságolás, ha a befolyt összeget a közutak felújítására fordítanák, és nem a bírságot kivető szervezet költségvetésébe kerülne.

Hosszúra nyúlt vita alakult ki hétfőn az Országgyűlésben a kormányoldal és a Fidesz politikusai között a gyermekvédelemről szóló törvény vitája kapcsán arról, mi okozta a mai helyzetet és miként lehet ezt kezelni, illetve hogy a  családok, a gyermekek helyzetén miként lehet javítani. Lanczendorfer Erzsébet azt mondta, hogy a kereszténydemokraták támogatják azt a javaslatot, amely szélesebb lehetőséget biztosít a pénzbeli támogatások természetbeni folyósítására. Kijelentette: nem tudják támogatni a családi pótlékkal kapcsolatos megszorításokat. Ezek az intézkedések tényleg a gyerekek érdekeit szolgálják? - tette fel a kérdést. Soltész Miklós a vitában közölte: a szocialista kormány teljesen szétverte azt a családtámogatási rendszert, amit a polgári kormány felépített, s amely jól működött.

A bedőlt lakáshitelekről kérdezte Soltész Miklós hétfőn az azonnali kérdések és válaszok órájában Bajnai Gordont. Közölte: 2008 második felében a lakáshitel-állomány 3.875 milliárd forint, amely óriási nagy összeg. Mint mondta: körülbelül 700 ezer ember az, aki a devizahitelben bízott, mert elhitték önöknek, hogy minden rendben van ebben az országban. A politikus azt kérdezte a miniszterelnöktől, hány bedőlt hitelt tartanak számon, hány család kerülhet az utcára az elkövetkező időszakban, illetve mit tesznek a bedőlt lakáshitelek miatt utcára került családok érdekében. A kormányfő válaszában közölte: ha Magyarország képes fájdalmas lépéseket meghozni, a családok otthonai ismét kikerülhetnek a veszélyzónából. Soltész Miklós viszonválaszában azt mondta: a kormányfő egy kérdésére sem válaszolt.

Az áfaemelés miatt emelkedő lakásárak miatt interpellálta a KDNP-s Lanczendorfer Erzsébet a Pénzügyminisztérium államtitkárát. A kereszténydemokrata képviselő azt mondta: egy fiatal házaspár kereste meg levélben azzal, hogy már lefoglalóztak egy újépítésű lakást, azonban a most várható áfaemelés miatt 700 ezer forinttal akarja emelni az építtető az árat. Szerinte ez az ügy is azt bizonyítja, hogy a szocialista-szabaddemokrata válságkezelés tömegesen szedi újabb áldozatait. Azt kérdezte, hogy az áfaemelés során miért nem veszik figyelembe a folyamatban lévő lakásvásárlásokat. Katona Tamás pénzügyi államtitkár válaszában azt mondta: egyetért azzal, hogy sokak számára komoly gondot jelent az áfaemelés, de azt is látni kell, hogy egy adóátrendezésben vannak kedvező és kedvezőtlen elemek is. Lanczendorfer Erzsébet nem fogadta el a választ, az Országgyűlés többsége azonban 196 igen 160 nem és 3 tartózkodás mellett elfogadta azt.

Fónagy János (Fidesz) a vagyongazdálkodási tanács közelmúltban kiadott, a vízvagyon tervezett eladásáról szóló állásfoglalását idézve kérdezte a szaktárca vezetőjét. Az állásfoglalás szerint a Tisza menti és a Duna menti regionális vízmű állami tulajdonú üzletrészét az észak-magyarországi regionális vízmű vagyonkezelésébe adják. Oszkó Péter pénzügyminiszter válaszát azzal kezdte: nem, nem és nem. Nem adjuk el a vízvagyont, nem adjuk el a vízhasznosítást, nem adjuk el a vízszolgáltatást - hangoztatta.
   
Puskás Tivadar az azonnali kérdések és válaszok órájában elmondta: az egészségügyi miniszter döntött arról, hogy mennyi gyógyszert és védőfelszerelést kell megvásárolni az influenzára való felkészülésként. A közbeszerzés azonban közbeszólt: ügyeskedni kell az Egészségügyi Készletgazdálkodási Intézetnek, hogy teljesíteni tudja az utasítást. Székely Tamás egészségügyi miniszter szerint nem ügyeskedésről, hanem átláthatóságról van szó. A rendelkezésre álló készletek elégségesek, csak a nagyobb biztonság megteremtésérért szerzik be ezeket a készleteket.
   
A 2010-es adójavaslatok között soha nem látott szigorúságú intézkedések lesznek az offshore cégekkel szemben - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Szijjártó Péter (Fidesz) azonnali kérdésére reagálva. Bajnai Gordon közölte: az intézkedésekkel a külföldön, a magyarénál jóval alacsonyabb adózású helyeken keletkező profitot és vagyonokat is bevonják a magyarországi adózási körbe.

Rétvári Bence felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a Budapesten, az '56-osok terén Magyarország EU-csatlakozásakor felállított Időkerék és környezete dicstelen állapotba került, még a feliratok is lekoptak róla. A kormány képviselőjétől azt kérdezte, tisztázottnak látják-e az Időkerék jogi helyzetét. Válaszában Oszkó Péter pénzügyminiszter elmondta: úgy érzi, mintha Rétvári Bence azt várná, hogy költsenek az Időkerékre. Közölte: amíg mindenhol a megtakarításokat keresik az országban, addig valószínűleg egy fillért sem fogunk erre az Időkerékre költeni.

Demeter Ervin arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy milyen érvek szóltak Ficsor Ádám titokminiszterré való kinevezése mellett. Bajnai Gordon válaszában közölte: komoly figyelemmel fogja kísérni Ficsor Ádám tevékenységét.

Az Országgyűlés egészségügyi bizottsága a közeljövőben áttekinti az új influenzával kapcsolatos aktuális helyzetet – mondta Székely Tamás egészségügyi miniszter hétfőn napirend előtt a Parlamentben. Székely Tamás kiemelte: Magyarországon még nem fordult elő új típusú influenzás fertőzés. Tájékoztatni kell a lakosságot, de pánikot kelteni nem szabad – jegyezte meg. Beszámolt arról, hogy információs vonalat indítottak az új vírusfertőzésről, amelyre eddig 800 megkeresés érkezett. A Ferihegyen felállított hőkamerával 58 ezer embert vizsgáltak meg, s közülük 200 utast szűrtek ki, akiknél felvetődött az influenza lehetősége, de végül egy esetben sem igazolódott a betegség. Kitért arra, hogy a védekezéshez szükséges készletek beszerzése folyamatban van, a vadvírus múlt kedden megérkezett, s lassan megkezdődhet a vakcina gyártása is.

Nagy Kálmán, a Kereszténydemokrata Néppárt országgyűlési képviselője erre reagálva azt mondta: a kormány felelős az országnak, a parlamentnek, hozzátéve: világos adatokat kell közölni, mert csak így lehet védekezni, s ez a társadalom elvárása is. A miniszter nem nyugtatott meg senkit, világos adatokat kell közölni, hogy fel tudjunk készülni a védekezésre. Mikola István (Fidesz) arról beszélt, hogy az emberekben van aggodalom, s miközben senki nem akar pánikot kelteni, a kormány épp azt kelt, hiszen továbbra is államtitokként kezeli a gyógyítókészletek ügyét.

A fideszes győzelemmel zárult pécsi időközi polgármester-választásról beszélt Bánki Erik fideszes képviselő hétfőn napirend előtt a parlamentben. Mint mondta: a választás eredménye üzenet minden településnek és polgárnak, hogy van más lehetőség, van más irány. Nincs más hátra, kövesse mindenki a példát! Hajrá, Pécs! Hajrá, Magyarország! – zárta felszólalását a fideszes politikus.
   
Nagy Kálmán napirend előtt elmondta: azért kért szót, mert kedden ünneplik az ápolók nemzetközi napját, ezzel a nappal akarják előmozdítani az ápolás helyzetének javulását, illetve befolyásolni az egészségpolitikát. Szerinte az ápolói szakma tragikus helyzetben van Magyarországon. Évről évre csökken azoknak a száma, akik a munka mellett végzik el az ápolóképzésre jogosító iskolát, a csökkenő létszám miatt pedig az ápolók 12 órás műszakban dolgoznak, a heti negyven óra helyett akár 48-at is. Székely Tamás egészségügyi miniszter azt válaszolta, hogy a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretein belül 3,4 milliárd forintos programot hirdettek a szakdolgozók, illetve az egészségügyi dolgozók bérének kiegészítésére.

Még nem dőlt el, tud-e frakciót alakítani a közeljövőben az MDF. Herényi Károly (független) hétfői budapesti sajtótájékoztatóján közölte: a frakcióalakítás kérdéséről legkorábban kedden tárgyalnak. Gyenesei István azt mondta: ha megkeresik, nem zárkózik el a tárgyalás elől. Katona Kálmán szerint ahová jelenleg öt MDF-es képviselő szándékozik belépni, az nem nevezhető MDF-frakciónak. Közölte, azért nem kíván belépni a frakcióba, mert egyebek mellett nem ízlése szerint való a jobbra-balra rugdosódás politikája.

Forrás: MTI

Fogadj örökbeegy keresztet!

Országos akciónk célja az utak mentén, a települések közterületein álló keresztek megmentése, felújítása és állaguk megóvása az utókor számára.

Ha Ön is szeretne részt venni az akcióban, az alábbi gombra kattintva tájékozódhat a Fogadj örökbe egy keresztet! program részleteiről!

Hosszúhetény
Hernádkércs
Bárdudvarnok
Sopron
Sopron
Sopron
Kisirtáspuszta
Magyarszerdahely külterület
Felsőörs
Lőrinci
Újnéppuszta külterület

Kérdése van? Írjon nekünk!

Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot!
Küldjön üzenetet munkatársainknak az alábbi lehetőségre kattintva!
Készséggel állunk rendelkezésére!